Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2015. március 06.
Előzetes a Gyógyszerészi Hírlap márciusi számából - mgyk.hu

A hamarosan megjelenő Gyógyszerészi Hírlap márciusi számában egyebek mellett dr. Lekli Istvánról, a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerhatástani Tanszékének 33 éves gyógyszerész végzettségű adjunktusáról olvashatnak, aki egyike volt annak a tíz fiatal kutatónak, aki 2014-ben elnyerte a Junior Prima Díjat az orvostudomány kategóriában.

A Folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja  című cikkből kiderül, hogy a 2020-g tartó átfogó egészségvédelmi szűrőprogram sikeresen teljesítette a tervezett népegészségügyi program első 5 évét. Több mint hárommillió vizsgálat, 919 helyszínen, közel száztízezer megtett kilométer… és sajnos elkeserítő szűrési eredmények – ez az elmúlt öt év statisztikája.

A Kitekinteni, majd hazatérni című cikkben dr. Lekli István szavait olvashatják a fiatal kutatók helyzetéről:„Hazánkban nagyon jó kutatóműhelyek vannak, itt Debrecenben is kiváló laboratóriumok működnek, infrastrukturálisan egészen jól felszereltek, világszínvonalon is elismertek, versenyképesek. Mindazonáltal úgy gondolom, úgy jó és hasznos kutatással foglalkozni, ha az ember kitekint a világba, tapasztalatokat szerez arról, máshol hogyan zajlanak a dolgok. Azonban nemcsak a tapasztalatszerzés miatt fontos egy külföldi út, hanem kollaborációs partnereket is szerezhet magának az ember. Ezen kapcsolatok közös kutatások és pályázatokban lehet aztán kamatoztatni. Magyarországon is vannak pályázati kiírások és források, próbálnak pénzt áldozni az alap illetve egyre inkább az alkalmazott kutatásra és fejlesztésre. Ezzel összhangban egyre nagyobb elvárás piacorientált termékek kihozatala az Egyetemek részéről önállóan vagy ipari partnerek bevonásával. Azonban ha nemzetközi pályázatokban akarunk sikeresek lenni akkor mindenképpen szükség van külföldi partnerek bevonására. A jelenleg folyó EU HORIZON2020 pályázatoknál elvárás, hogy több az adott témában jártas laboratórium alakítson konzorciumot és így dolgozzanak közösen egy adott probléma megoldásán. Ebből a szempontból is előnyös lehet, ha az ember eltölt több kevesebb időt külföldön. Aztán persze haza lehet jönni, és itthon folytatni a munkát. Itthon is lehet tehát kutatni, de külföldre menni is fontos az adott kutatónak a saját tapasztalatainak bővítése, illetve a kapcsolati tőke kovácsolása céljából, hiszen mindezt aztán majd itthon is tudja kamatoztatni.”  

A gyógyszerészet és a gyógyszerellátás kulcskérdései című cikkünkben pedig beszámolót olvashatnak a budapesti Novotel Centrum Hotelban  2015. február 20–21-én megrendezett konferenciáról, ahol egyebek mellett arra keresték a választ, hogyan változtatja meg az információs technológia és az internet az egészségügyi ellátást és a gyógyszerellátást?

 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél