Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. november 11.
A Köztestületi Napok elé - Van okunk ünnepelni - mgyk.hu

A gyógyszertári vállalkozások költségracionális működtetése, a gyógyszertárak adózási, számviteli feladatai, a gyógyszerpolitika aktuális kérdései, marketing, kommunikáció – hogy csak néhányat említsünk a november 21-23. között megrendezésre kerülő IV. Köztestületi Napok témái közül.
A Rendező Bizottság elnökével, dr. Zalai Károllyal, a Magyar Gyógyszerészi Kamara főtitkárával beszélgettünk.

 

- Az idei Köztestületi Napok különös jelentőségűek a gyógyszerészek számára, hiszen huszonöt éve történt, hogy 1989-ben a SOTE Elméleti Tömbjének dísztermében közel ötszáz lelkes gyógyszerész megalakította a Magyar Gyógyszerész Kamarát, a gyógyszerészek független, szakmai érdekképviseleti szervezetét. Ismerve történetét, aligha mondhatjuk, hogy egyenes út vezetett idáig.

Dr. Zalai Károly- Valóban nem, meglehetősen hosszú utat tettünk meg, 1875 óta tizennégy eredménytelen tervezet, illetve több évtizedes csatározás előzte meg a megalakulását. A nyolcvanas évek végéig nem létezett olyan érdekvédelmi szervezete a gyógyszerészeknek, amely a szakmai sajátosságokból adódó elképzeléseket képviselte volna. Akik 25 éve a SOTE elméleti tömbjében összejöttek, olyan egyesülést akartak életre hívni, amely a szakmáról, a közös gyógyszerészi hivatásról szól, és magukat a gyógyszerészeket képviseli. Nem akartak ugyanis egy más szakmákat is képviselő közös testületbe tagozatként integrálódni, így létrehozták a maguk köztestületét. Azonban nem szabad elfelejtenünk, amikor az Országgyűlés döntött, hogy helyreállítja a köztestületi normák törvényi feltételeit, nemcsak lehetőséget adott, hanem felelősséget is delegált a kamarára.

- A Köztestületi Napokat 2011 óta rendezik meg. Mi volt létrejöttének oka?

- A kamarai tevékenység megújításának folytatása volt a Köztestületi Napok megszervezése, a kamarai elnökség 2011-ben határozott róla. A vándorgyűlések, a miniszimpóziumok, a Patika Napok és más események után az év végi aktualitások, például a küldöttközgyűlés, szükségessé tették életre hívását.

- Idén immáron negyedszer tarják ezt a rendezvényt, amelynek mottója az előzőekhez hasonlóan: A gyógyszerészetért – a gyógyszerészekkel!

- Úgy gondolom, a gyógyszerellátás jelenlegi, néha még mindig frusztrált helyzetéből a kiutat csak a gyógyszerpiac szereplőinek együttes gondolkodásával, a nemzetgazdasági helyzet helyes figyelembevételével, a szereplők jogos igényeinek összehangolásával lehet megtalálni, vagyis velünk együtt kell dönteni rólunk. Összefogás kell azoknak a változtatásoknak a végrehajtásához, amelyek a gyógyszerellátás jobbá tételét szolgálják, ezt a célt is szolgálja az említett rendezvény.

Az „Értékvédő érdekvédelem” szavakat választották szlogenül. Sikerült ezt elérniük? Van okuk ünneplésre is?

- Úgy tűnik, magunk mögött hagytuk az elmúlt 25 év szabályozási cikkcakkjait, lezárult egy átmeneti időszak. Túl vagyunk a liberalizáció okozta károk felszámolásán, megtörtént a gyógyszerészi kompetenciák visszaszerzése, illetve a kamara köztestületi jogainak visszaállítása. A gyógyszertár ismét egészségügyi intézmény lett, a patikák visszakapták az egészségügyben betöltött rangjukat. A gyógyszerészetnek a neoliberalizmus visszatérésétől nem kell félnie, így végre elindulhattunk a saját utunkon. Ha visszaemlékezünk az elmúlt évek eredményeire, mondhatjuk, igen, van okunk ünnepelni is. Sikerült megállítani a jogszabályok által végrehajtott további károkozást, a gyógyszerészi gondozás kodifikálása, a doktori cím… mind-mind elégedettséggel tölthet el minket. A gyógyszertárak gazdasági adatai is az ágazat gazdasági stabilizációját igazolják. A kamara létszáma a közel ötszáz főről több mint nyolcezerre nőtt, tizenöt alkalommal szerveztük meg a Magyar Gyógyszerész Napokat, tizenegyszer a Patika Napot, vándorgyűléseink voltak, kilenc miniszimpóziumot tartottunk, az arra érdemeseknek háromszáz kamarai díjat ítéltünk oda, de a gyógyszerészbálok és a családi napok is jelzik tevékenységünk eredményességét.

- A Köztestületi Napok előadásainak címei sokatmondóak: A költségracionális működés és új lehetőségei, A gyógyszerészet helyzete Európában és Magyarországon, Hogyan tovább, gyógyszerészet? stb. Ezek egyben az új feladatok kijelölésére is utalnak?

- Valóban. Az egyes munkabizottságok vitaindító előadásai alapján folyik majd a jövőképalkotás. Számtalan feladat áll még előttünk: a gyógyszertárak tulajdonosi programjának befejezése, a fiatal gyógyszerészek tulajdonossá válása és helyzetbe hozása, a gyógyszerellátás, illetve a gyógyszertárak gazdasági stabilitásának megteremtése, gyógyszertári szolgáltatások fejlesztése, az ügyeleti szabályozás és finanszírozás újragondolása, a kamara szakmai önkormányzati funkciójának erősítése, hivatásfejlesztés, a kialakult gazdasági környezet értelmezése … és még folytathatnám a felsorolást. Szükség van arra, hogy folyamatosan készítsünk mérleget, ahogy egyfajta szemléletváltásra is például a gyógyszerkasszával kapcsolatban. Ennek csupán gazdasági kérdésként való kezelése egészségpolitikai szempontból nehezen értelmezhető – ha világot uraló pénzpiac igényeként jelenik meg. Ilyen és ehhez hasonló kérdések megvitatására is szolgál e háromnapos rendezvényünk.

 

(B.Zs.)



A Köztestületi Napokkal kapcsolatos információkért, jelentkezési lapért kattintson ide!


2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél