Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2015. február 21.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöksége 2015. február 19-én tartotta soron következő elnökségi ülését – mgyk.hu

A Magyar Gyógyszerészi Kamara (továbbiakban Kamara) elnöksége 2015. február 19-én tartotta soron következő ülését a Kamara Dózsa György úti székházában, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok határozatképes számban voltak jelen. 

Dr. Hankó Zoltán a napirend elfogadása után az előző elnökségi ülés óta történt eseményekről adott tájékoztatást.  Elsőként említette, hogy folynak a szociális otthonok gyógyszerellátásával foglalkozó megbeszélések, amelyeken a szakmai munkabizottság és az otthonok ellátásában tapasztalatot szerzett gyógyszerészek vesznek részt. Az OGYI állásfoglalást kért az „antropozófiás” gyógyszerészetről, melyet – több konzultációt követően – a kamara elkészített. Elindult az egyeztetés a Patikanet vezetésével is. A területi szervezetek elnökeinek értekezletén összehangolták az alapszabály módosításával kapcsolatos elvi álláspontokat. A „költségracionális” gyógyszertár-működtetéssel foglalkozó munkabizottság összegezte a korábban indított programok eredményeit és módszertani kérdésekben döntött. Az elnök részt vett a budapesti szervezet legutóbbi elnökségi ülésén is. Az Egészségügyért Felelős Államtitkárságon folyik a kisforgalmú gyógyszertárak támogatásával kapcsolatos elemző munka, az egészségügyi háttérintézmények átszervezéséhez kapcsolódóan pedig az elnök megbeszélésen vett részt az OGYI kijelölt főigazgatójával, dr. Pozsgay Csillával. Az OGYI kiválik a GYEMSZI szervezetéből és ide integrálódik a tiszti gyógyszerészi hálózat, valamint az étrend-kiegészítők hatósági felügyelete.

Az elnök tájékoztatott, hogy az előző elnökségi ülés döntésének megfelelően ismertette az MGYT vezetőivel a kamara elnökségének a graduális gyógyszerészképzéssel kapcsolatban kialakított álláspontját és előkészítés alatt áll a felvételi ponthatárok változásával kapcsolatos egységes szakmai álláspont kialakításáért egy olyan egyeztetés, amelyet a kamara és az MGYT közösen szervez a gyógyszerészképző helyek vezetőivel. Dr. Hankó részt vett a Földművelésügyi Minisztérium parlagfű-mentesítéssel foglalkozó egyeztetésén, ahol a gyógyszerészek ezzel kapcsolatos tájékoztató szerepe is szóba került.

Az elnök beszámolt a „Táltosképző” februári eseményéről, amelyen Süveges Gergő televíziós és rádiós szerkesztő szituációs játékok segítségével készítette fel a fiatal gyógyszerészeket arra, mit kell tenniük, ha interjúra kérik őket. Megalakult a Könyvelők fóruma és megtartották a szakmai kamarák szövetségének idei első gyűlését is. Dr. Zalai Károly beszámolt be a Gyógyszerészi Hírlap szerkesztése során felmerülő kérdésekről.

A beszámoló után a döntéshozatalt igénylő napirendi pontok következtek. A marosvásárhelyi magyar nyelvű gyógyszerészképzés helyzetével kapcsolatban az elnökség egyhangúlag elfogadott egy közleményt (amelyet azóta közzétettünk a Kamara honlapján és az MTI is megjelentetett). Az elnökség felhatalmazta az elnököt, hogy a Magyar Kormány illetékes szerveinek a támogatást kérje a marosvásárhelyi magyar nyelvű gyógyszerészképzés megmentéséért. Az elnökség folytatta az alapszabály-módosítás előterjesztésének előkészítését.

Az elnökség döntött arról, hogy a Vándorgyűlés április 17-19. között milyen szakmai programmal kerüljön lebonyolításra. Az „Eger környéki” helyszín kiválasztásáról és a részvételi feltételekről napokon belül „rövidutas” döntés születik. Az elnökség úgyszintén elfogadta a Patikanap szervezésére és programtervezetére vonatkozó előterjesztést, valamint kijelölte az egyes részfeladatok felelőseit. Az elnökség álláspontja szerint a rendezvénynek szorosan kell kapcsolódnia a népegészségügyi programokhoz.

Az elnök előterjesztésében vitatta meg az elnökség az intézményi átszervezéssel létrejövő Nemzeti Egészségfejlesztési Intézettel (NEFI) kialakítandó együttműködést. A NEFI új főigazgatójával történt kapcsolatfelvétel alapján körvonalazódik a gyógyszertárak népegészségügyi programokban való összehangoltabb részvétele. Az együttműködés szervezeti feltételeit rögzítő megállapodást minél hamarabb elő kell készíteni.

A következőkben az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerségről (TTIP) alkotott elnökségi állásfoglalás kialakítása volt napirenden. Dr. Hankó Zoltán beszámolt az érintett hivatásrendi kamarák vezetőinek a Külgazdasági és Külügyminisztérium Biztonságpolitikai és Nemzetközi Együttműködéséért Felelős Államtitkárságán dr. Mikola István államtitkárral folytatott konzultációjáról és az ott személyesen képviselt, majd írásban is megerősített kamarai véleményről. A téma stratégiai jelentősége miatt kérte az elnökséget, határozattal erősítse meg a Kamara által képviselt álláspontot. Ez – egyhangú szavazással – megtörtént.  (A határozat szövegét a beszámoló végén tesszük közzé.)

Ez után az elnökség 1 tartózkodással fogadta el az UniCredit Bank és a Kamara közötti együttműködési megállapodás elveit, majd az előző elnökségi ülésen „kiosztott” feladatok témafelelősei számoltak be a végzett munkáról.

 

A Kamara elnökségének határozata a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerségről szóló tárgyalásokkal kapcsolatban

A Kamara elnöksége tudomásul vette dr. Hankó Zoltán elnök beszámolóját az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió között tervezett szabadkereskedelmi megállapodáshoz kapcsolódó külügyminisztériumi egyeztetésről és megerősíti, hogy az alábbiak képviseletére kéri a magyar kormányt:

  • az egészségügyi szolgáltatások nyújtása – beleértve a gyógyszerészek pácienseknek nyújtott szolgáltatásait (így a gyógyszertárak létesítésének, működtetésének és tulajdonlásának kérdéseit) is – kerüljön kizárásra az EU és az USA közötti szabadkereskedelmi megállapodás tervezetéből, máskülönben az Unió számos országában példaértékűnek tartott hazai szabályozás alapjai válhatnak bizonytalanná,
  • változatlanul maradjon érvényben a jelenleg hatályos, a belső piaci szolgáltatásokról szóló Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelve, különös tekintettel annak 2. cikk (2) f.) pontjára,
  • a gyógyszerek forgalomba hozatalát érintő kérdésekben (beleértve a generikumok forgalomba hozatalát is) a MAGYOSZ álláspontját támogatjuk,
  • az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban a tárgyalások a jelenleginél biztonságosabb szabályozást garantáljanak,
  • a hivatásrendi kamarák jog- és feladatkörének megőrzése,
  • a humán gyógyszerek klinikai vizsgálatával kapcsolatos szabályozás tegye lehetővé a jelenlegi anomáliák (lásd pl. az Indiában végzett klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos biztonsági problémák) felszámolását  is,
  • a gyógyszerészi diplomák egyenértékűségéről folyó megbeszéléseken a honosítással kapcsolatos jelenlegi eljárásrend garanciális elemei maradjanak meg. 
2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél