Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. március 06.
Az MGYK elnökét dr. Hankó Zoltánt, Gál Ildikó kérdezte - 2014. március 4. 9:48 – Délelőtti mérleg – InfoRádió

Műsorvezető: - Húsz százalékkal több gyógyszerész kért hatósági bizonyítványt a külföldi munkához tavaly, mint egy évvel korábban. A Magyar Gyógyszerészeti Kamara elnöke szerint nem kell messzemenő következtetéseket levonni abból, hogy 77-en döntöttek így. Gál Ildikó kérdezte dr. Hankó Zoltánt.

Hankó Zoltán, elnök, Magyar Gyógyszerészeti Kamara: - Hogyha az előző évhez viszonyítva százalékos mértékben nézzük, akkor ez körülbelül húsz százalékot jelent. Ugyanakkor a külföldi munkavállaláshoz igazolásokat kérő gyógyszerészeknek a száma tavaly 77 volt. Az ő külföldi érdeklődésük, én úgy érzékelem, hogy jelen pillanatban a gyógyszerészek foglalkoztatásában érdemi problémát nem okoz.

Másfelől látok egy ezzel ellentétes irányú folyamatot is. Jó néhányan, akik néhány éven keresztül kint dolgoztak, elsősorban Angliában, illetve néhányan német nyelvterületen, azok közül jó néhányan visszajöttek már tavaly. Remélhetően a megnyíló munkaerő-piaci és tulajdonossá válási lehetőségekre tekintettel.

Riporter: - Vajon mi viszi a fiatal gyógyszerészeket külföldre? Mennyire jelentős a diplomaszerzés után az elhelyezkedési gond az ő generációjukban vagy az egzisztenciális, anyagi finanszírozási gond?

Hankó Zoltán: - A rendelkezésemre álló statisztikák szerint a végzős gyógyszerészek általában két-három hónapon belül munkalehetőséghez jutnak. Ugyanakkor azok a statisztikák, amelyek a gyógyszertárakban foglalkoztatottaknak a bérezésére vonatkoznak, azok viszont nem ennyire jók. Úgy néz ki, hogy a nemzetgazdasági átlagnál a gyógyszertárban foglalkoztatottaknak az átlagbére valamivel alacsonyabb. Tehát nyilván, hogyha ők egy külföldi munkavállalásban gondolkodnak, akkor nemcsak a nyelvtanulási lehetőség és a "magamat megpróbálom más közegben is" attitűd lehet a domináns, hanem egzisztenciális szempontokat is figyelembe vesznek.

Ugyanakkor azok a változások, amelyek itt az elmúlt években elindultak és remélhetően az elkövetkezőkben is folytatódni fognak, a fiatal gyógyszerészeknek az eddiginél lényegesen kedvezőbb pozícióknak a lehetőségét hordozzák, elsősorban majd a gyógyszertárak tulajdonlásában. Tehát én még várnék egy-két évet arra, hogy a tavalyi növekvő létszámból bármiféle trendet számolhassunk. Én bízom abban, hogy ez meg fog fordulni 2014-15-16-ban.

Műsorvezető: Hankó Zoltánt, a Magyar Gyógyszerészeti Kamara elnökét hallották.

 

InfoRádio

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél