Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2015. június 04.
Dr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitóján

Dr. Zombor Gábor államtitkár köszöntője Komáromban a Patikanap központi rendezvényén

Köszönöm szépen a meghívást! (…)

Nagyon fontosnak tartom ezt a mai napot, és azt, hogy a magyar gyógyszerészekkel tudunk találkozni és tiszteletünket kifejezni. Hiszen ez a történet, ami 2010 után lezajlott, a gyógyszerészek, a kormány és az állampolgárok együttműködésének köszönhetően, példaértékű ügy. Hiszen volt egy olyan kormányzati döntéshozatal, ami egészen más irányba vitte el a gyógyszerellátást és magát a gyógyszerészetet is.Dr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitóján És ez a liberalizáció, amely amellett, hogy rengeteg nagyon okos közgazdasági érvet lehetett hallani abban az időben – hiszen országgyűlési képviselőként volt szerencsém végighallgatni ezeket a vitákat –, egy dologra nem adott választ, és ez bebizonyosodott. És azért tartom fontosnak ezt a példát idehozni, hogy a mostani időszak történéseit is egy kicsit ezzel párhuzamba vonjam, hogy a nagy rendszerekben döntéseket hozni csak nagyon-nagyon megfontoltan szabad, és mindenre kiterjedően meg kell vizsgálni az ügyeket. Hiszen itt is láttuk, hogy mi következetett be: a végén a kispatikák és a vidéki kispatikák ellehetetlenültek és elkezdtek tönkremenni. Sőt a városokban, a régóta stabilan működő, és a lakosság gyógyszerellátását kifogástalanul kiszolgáló régi patikák is kezdtek tönkremenni, mert rájuk nyitottak különböző nagy hálózati patikarendszerek. A végén előállt egy olyan helyzet, amely már a gyógyszerellátást veszélyeztette, és közegészségügyi jelentőséget kapott, így el kellett indítani a változást és a reparációt. Ebben példaértékű volt az a fellépés, amit a gyógyszerészi kamara és a gyógyszerészek képviseltek. És azóta is egy nagyon kiegyensúlyozott partneri és – úgy gondolom – sikeres együttműködés zajlik  az érdekképviselet és a kormányzat között.

Annak köszönhetően, hogy megváltozott a törvényi háttér, egyértelműen a tulajdonosi szemlélet, a magyar gyógyszerészek fontos szerepvállalása került előtérbe. Emiatt most küzdünk Európával is, hiszen szokásukhoz híven a multi cégek ilyenkor betámadnak egy országot, mert nem szeretnék, hogy a magyar gyógyszerészek legyenek többségi tulajdonban az általuk korábban tulajdonolt patikákban, és ne strómanként kelljen fél rabszolgaságban dolgozniuk saját tulajdonukban. Ez a kötelezettségszegési eljárás folyamatban van. Egy oldalon állunk és szövetségben vagyunk, hogy kitartsunk a gyógyszerészek és a korábbi döntések mellett. Sikeres az együttműködés azért is, mert azt látjuk, hogy stabilizálódott a gyógyszertárak helyzete – természetesen minden helyzetnél van jobb és sokkal jobb helyzet is –, de azok az eredmények, amelyeket közösen fel tudunk mutatni, azok pénzügyi támogatásokban is tárgyiasulnak, és ezeket sikerül tartani most már évek óta. Most már lassan megközelíti a 10 milliárd forintot a központi költségvetési támogatás, amellyel akár a kispatikás, akár a generikus ösztönző, akár a szolgáltatási díjak vonatkozásában, akár a patika hitelprogram kiterjesztésével próbál a központi költségvetés segíteni. A mostani költségvetés központi eleme, hogy elmozdultunk a gyógyszer-támogatási keret vonatkozásában is, hiszen 7 milliárd forinttal magasabb a 2016-os gyógyszer-támogatási kassza, és több mint 5 milliárd forinttal magasabb a gyógyászati segédeszköz kassza. 

Úgy gondolom, hogy sokan vártak rá és nagy szükség volt arra, hogy ezekben a kérdésekben előre tudjunk lépni. Ezt a szövetséget szeretnénk fenntartani, Elnök úr, a gyógyszerészekkel a betegek érdekében, a kiegyensúlyozott gyógyszerellátás érdekében. Az a partneri együttműködés, ami kialakult, úgy gondolom, sikerre ítéltetett és mi szeretnénk folytatni. 

Kívánunk nagyon sok sikert a Patikanaphoz és az elkövetkező egy évhez is! És külön köszönöm azt is, hogy nemcsak a gyógyszerellátásban, hanem az egészségügyi fejlesztésben is szerepet vállalnak, hiszen a kormány egészségügyi stratégiájában ez kiemelt szerepet kapott. Meglepő számok vannak: sokkal több a beteg-gyógyszerész találkozás, mint a beteg-orvos találkozás, és itt nagyon nagy reményeket táplálunk az önök munkájával kapcsolatban is, és ezt is köszönöm. (…)



Dr. Hankó Zoltán elnök köszöntője a patikanap központi rendezvényén, Komáromban

Államtitkár úr, Főigazgató asszony, Professzor úr, Polgármester úr, Elnök asszony és mindenki, aki itt van!

Először is szeretném megköszönni, hogy elfogadták, elfogadtátok a meghívásunkat. Másodszor szeretném a szervezőknek külön megköszönni azt a gondosságot és figyelmet, amivel ezt a mai napot előkészítették. És mindazoknak, akik a patikán kívül, a népegészségügyi program részeként, különféle szűréseket és tanácsadásokat végeznek, hogy ezt a mai napot erre szánták, erre szántátok.

Három gondolatot szeretnék röviden említeni. Az egyik, hogy ahhoz a programhoz kapcsolódóan, amelynek néhány elemét államtitkár úr említette, a Gyógyszerészi Kamarának is megvannak a saját feladatai.Dr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitóján Mikor tavaly év elején azokhoz a követelményekhez igazodva, amelyek az új gyógyszerellátó rendszerben a gyógyszerészekre hárulnak, megpróbáltuk összeszedni azokat a követelményeket, amelyeknek a gyógyszerészeknek meg kell felelniük, egy négyes követelményrendszert állítottunk össze. Tudjuk, hogy a gyógyszerész mindig is a gyógyszer szakértője volt, de ma már elvárás, hogy ne csak a gyógyszerek szakértői legyünk, hanem a gyógyszeralkalmazás szakértői is. Továbbá a népegészségügyi programok felelős részvevőinek, és egyben saját vállalkozásunk hatékony és jó irányítóinak is kell lennünk. Ez a négyes követelményrendszer egy megvalósítási programot is igényel. És ennek a programnak a legfontosabb elemeit – például a képzések és továbbképzések vonatkozásában is – már összeraktuk, és elindult a kamarában az ezzel kapcsolatos munka.

A másik gondolat a gyógyszerészet betegorientáltsága. Évekkel ezelőtt elkezdődött a gyógyszerészi gondozás programja, a gondozást 2008-2009-ben sikerült kodifikálni. Most már ott tartunk, hogy az alapszintű gondozás bizonyos elemeinek központi finanszírozása is megjelent a rendszerben. Sőt, központi forrásból kapott támogatással 16 olyan gyógyszerészi gondozási projekt kialakítása is megtörtént, amelyek gyakorlati próbája most folyik. Bízom abban, hogy néhány hónapon belül ezeket országosan is el lehet majd érni.

A harmadik gondolat a Patikanaphoz kapcsolódik, amit 11 évvel ezelőtt kezdtünk. Akkor, 2004-ben, még a liberalizáció szorításában élt a szakma, és a patikanappal az volt a szándékunk, hogy mutassuk meg a társadalomnak és mutassuk meg a politikai döntéshozóknak, hogy mi történik a gyógyszertárban. Nézzék meg a labort, ahol a gyógyszerek készülnek, nézzenek be a tára mögé, nézzék meg a logisztikai rendszerünket, az informatikát, a raktárt, és tudják meg, hogy milyen munka folyik a gyógyszertárban. Reméltük, hogy a döntéshozónak és a társadalomnak ez az ismerete valamifajta védelmet jelenthet. A liberalizáció végül megtörtént, de a liberalizáció elleni küzdelem hosszú távon eredményre vezetett. Azóta a patikanapok átpozícionálása is megtörtént, és amíg az elején elsődlegesen saját magunkat akartuk megmutatni a nagyközönségnek, az elmúlt években már a gyógyszertári szolgáltatások kerültek terítékre. Így például az előbb említett gyógyszerészi gondozás, vagy például a gyógyszerbiztonsági validálás, amely elsődlegesen a vényekhez kötődően azt célozza, hogy minél kisebb kockázata legyen azoknak a betegeknek, akik gyógyszerhasználatra szorulnak. És a mai patikanapra eljutottunk odáig, hogy a népegészségügyi programba be tudjuk kapcsolni a gyógyszerészeket, a gyógyszertárakat. Ennek reményében kötöttük meg másfél hónappal ezelőtt a NEFI-vel az együttműködési megállapodást, és ahogy Főigazgató asszony említette, két témával próbáljuk meg a gyógyszerészi tevékenység hatékonyságának növelését. Az egyik az allergiához, a másik a racionális vitaminhasználathoz kapcsolódik. Ami 11 órakor (a Balzsam patikában rendezett megnyitót követően – a szerk.) kezdődik a filmszínházban (a nyílt orvos-gyógyszerész nap helyszínén – a szerk.), ennek a két programnak a szakmai bemutatása.  Figyelünk majd arra, hogy a különféle kiadványainkból megismerjék a betegek ennek a programnak a szakmai tartalmát. Tanuljanak meg kérdezni a gyógyszerésztől, és ne csak a mellékhatásokról kérdezzenek, hanem a racionális és hatásos gyógyszerhasználatról is.  Másfelől pedig megpróbáljuk felkészíteni a gyógyszerészeket is arra, hogy ezekre a kérdésekre adekvát módon tudjanak válaszolni.

A Patikanap kapcsán tehát egy újabb fejlődési ponthoz értünk el. Innentől kezdve  a Patikanap nem csak egy napról szól, hanem  patikanaptól patikanapig terjedő időszakra  hirdetjük meg ezentúl minden évben az új programjainkat.

Nagyon szépen köszönöm még egyszer mindenkinek a részvételt, és kívánom mindenkinek, de legfőképpen magunknak, hogy azt a feladatot, amit magunkra vállaltunk, hatékonyan és tisztességesen meg tudjuk csinálni. Minden szakmának, ha valamit kap – és én úgy gondolom, hogy kaptunk lehetőséget –, feladata és felelőssége, hogy ezzel a lehetőséggel éljen. Mi ezt megpróbáljuk az elkövetkezendő időszakban megtenni.

Köszönöm, hogy meghallgattak!

Fotó: F. Tóth Gábor

Dr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitójánDr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitójánDr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitójánDr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitójánDr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitójánDr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitójánDr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök köszöntő szavai a Patikanap megnyitóján


2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél