Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. május 07.
Elhunyt Kerekesné dr. Vörös Erzsébet - mgyk.hu

Kerekesné dr. Vörös Erzsébet
(1956-2014)

Elhunyt Kerekesné dr. Vörös Erzsébet - mgyk.hu

Vörös Erzsébet 1956. április 20-án született Kalocsán. Szülei munkájának révén érdeklődése hamar az egészségügy felé irányult. Középiskolai tanulmányait a kalocsai Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi Szakközépiskolában folytatta, ahol 1974-ben érettségizett. Ezt követően felvételt nyert a Szegedi Orvostudományi Egyetem Gyógyszerésztudományi Karára. Az első év elvégzését követően súlyos betegsége miatt tanulmányainak folytatása kérdésessé vált, de erős akaratának köszönhetően felgyógyult és évfolyamtársainak, oktatóinak, és különösen dr. Zsoldosné dr. Jeremiás Ildikó – a kar Dékáni Hivatalának későbbi vezetője – biztatására egy év kihagyással a folytatás mellett döntött. Diplomáját 1980 februárjában vehette át.

A veszprémi államvizsgás gyakorlat megkezdésétől egészen visszavonulásáig a közforgalmú gyógyszerellátásban tevékenykedett. Első munkahelye Balatonfüreden volt, ahol 1980 augusztusáig dolgozott, majd férjével a Nógrád megyei Nagybátonyba költöztek. Munkáját a bányavárosi gyógyszertárban folytatta egészen 1981 márciusáig, majd első fiúgyermeke születését követően másfél év múlva újra gyakorolta hivatását. Néhány hónap elteltével felkérték a szintén nagybátonyi 4/16-os (falusi) gyógyszertár vezetőjének, amely gyógyszertár már egy ideje a korábbi vezető halála miatt nem üzemelt. 1982 őszétől közel 15 éves fáradhatatlan munkába kezdett a falusi patika vezetésével. Ezen idő alatt további két fiúgyermeknek adott életet és családja ellátása mellett szerepet vállalt a település közéletében, kezdetben tanácstagként, majd önkormányzati képviselőként, ahol 13 éven át hathatósan képviselte a lakosság érdekeit. A patikával egybeépített szolgálati lakás egyben azt is jelentette, hogy a tőle segítséget kérő embereknek bármikor a rendelkezésére állt. A patika működésébe előbb egy, majd később két fiókgyógyszertár is beletartozott.

Fiatal gyógyszerészként – még 1989-ben, a megyei Gyógyszertári Központ vezetőségének a felháborodását kiváltva – összehívta a megye gyógyszerészeit és az országban az elsők között megalakították a Nógrád Megyei Gyógyszerész Kamara Egyesületet. A köztestületi Magyar Gyógyszerész Kamara első ciklusában 1994-1998 között a megyei elnöki tisztséget töltötte be.

1997 májusától a kisterenyei gyógyszertárba kapott vezetői kinevezést, azonban nem egészen egy esztendő múlva, a rendhagyó megyei privatizációs folyamat megindulását követően a salgótarjáni Pécskő Gyógyszertár vezetője lett. Itt 1998 márciusától újabb 15 dolgos esztendő következett. Továbbra is fáradhatatlanul volt jelen hivatásában, a köz- és az üzleti életben. A megye akkori legnagyobb gyógyszertárának vezetőjeként folytatta azt az oktatási tevékenységet, amelyet elődei megkezdtek és kiváló – országosan is elismert – szakembereket neveltek. A Salgótarján gyógyszerellátásában dolgozó kollégák közül szinte mindenkinek a pályafutása ebből a gyógyszertárból indult, vagy valamely módon kötődik hozzá.

Még 1998-ban, ragaszkodva elképzeléseihez, a Pécskő Gyógyszertár teljes felújítását megszervezte, és létrehozott egy korszerű, kellemes hangulatú egészségügyi intézményt. A 2000-ben kiírt „Év Patikája” pályázaton dicsérő oklevélben részesítették. 2002-ben egészségi állapota ismét megrendült, nagyon komoly szívoperációt követően azonban néhány hónap múlva ismét folytatta munkáját. Látta, hogy a gyógyszerész-szakmára nehéz idők várnak, ahol egy folyamatosan változó szakmai és jogszabályi környezetben kell helyt állni. 2006 végén megszűnt a kötelező kamarai tagság is. Ekkor érzett igazán kihívást, hogy együtt tartsa a megye gyógyszerészeit és a a kamara helyi szervezete megmaradhasson. Így újabb cikluson át, 2007-2011 között ismét elnöki tisztséget vállalt. Emellett folyamatosan kereste azon lehetőségeket, amelyekkel a betegellátás színvonalát emelhette. A prevenciós és gyógyszerészi gondozási tevékenység mellett az alternatív és kiegészítő gyógymódok megismerésére is jelentős hangsúlyt fektetett.

A nehéz időket élő szakma folyamatosan küzdött a gyógyszerészet jövőéért és egy régi álom válhatott valóra ebben az időszakban: 2009. január 1-től a gyógyszerészi oklevelet szerzettek jogosulttá váltak a foglalkozási doktori cím használatára. 2009. április 19-én a Magyar Országgyűlés Felsőházi termében került sor az első díszoklevelek ünnepélyes átadására, ahol Ő is jelen lehetett. Szerette volna, ha ezen felemelő, rangos esemény megadatik kollégái számára is, ezért Bertáné dr. Lopatovszki Zsuzsanna kolléganő segítségével megszervezte, hogy Salgótarjánban, méltó körülmények között, a megyében működő 84 gyógyszerész is átvehesse díszoklevelét a budapesti és szegedi egyetemek dékánjaitól. A szervezés éltette, így 2011. június 8-án a VIII. Országos Patika Nap vidéki megnyitójának az általa vezetett Pécskő Gyógyszertár adott otthont. Az egészségvédelmi szűrőprogrammal és miniszimpóziummal egybekötött rendezvény rangos eseménye volt a városnak.

A második elnöki ciklusát követően újra elnöki tisztséget vállalt, hogy életben tartsa az 1989-ben megalapított megyei szervezetet és példával járjon a megye fiatal gyógyszerészei előtt. Ereje azonban egyre kevésbé engedte a szerteágazó feladatok sokaságának koordinálását és idővel átadta elnöki tisztségét. Munkásságát a Magyar Gyógyszerészi Kamara 2012. június 9-én a XIV. Magyar Gyógyszerész Napok székesfehérvári rendezvényén ismerte el és köszönte meg a Magyar Gyógyszerészi Kamara Aranyérmével, majd a a 2011-es Országos Patikanap kimagasló szervezéséért is jutalmat vehetett át.

Visszavonulását egy ideje fontolgatva olyan tevékenységeket keresett és ismert meg, amelyekkel a már nem aktív időszakában elfoglalhatta volna magát. Így például 2008-ban kozmetikus szakképesítést szerzett. Ez után már csak egyetlen, nagy szervezési feladat várt rá, hogy a megkezdett munkásságát és patikáját megfelelő kezekbe adhassa át. 2013 decemberében abban a reményben vonult vissza, hogy az elkövetkezendő éveket családjának és unokáinak szentelheti. Ez a jutalom azonban már nem adatott meg neki.

Búcsúztatására 2014. május 9-én 16:30-kor a nagybátonyi falusi temetőben kerül sor. Kérünk mindenkit, hogy ide maximum egy szál virágot hozzanak. Földi maradványainak végső nyugalomra helyezése 2014. május 16-án 13:00-kor a kalocsai köztemetőben lesz.

 

Nyugodjék békében!

 

Dr. Bodnár Tamás
az MGYK Nógrád megyei elnöke

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél