Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. május 06.
Elindult a gyógyszerészi gondozás fejlesztését elősegítő Uniós programban résztvevő gyógyszerészek oktatása - mgyk.hu

2014. április 25-én 50 gyógyszerész részvételével, a Semmelweis Egyetem Bőrgyógyászati Klinika előadótermében indult el a TÁMOP – 6.2.5.A egységes külső felülvizsgálati rendszer kialakítása a járó- és fekvőbeteg szakellátásban, valamint a gyógyszertári ellátásban című projektben részt vevő, gyógyszertárakban dolgozó gyógyszerészek oktatása. A projekt a könnyen megjegyezhető BELLA (Betegellátók Akkreditációja a Biztonságos Betegellátásért) nevet viseli.

Az Uniós támogatással megvalósuló program gyógyszerészi irányának célja, hogy a gyógyszerészi gondozás gyakorlatán keresztül javítsa  a beteg- és gyógyszerbiztonságot.

A pályázat keretében a gyógyszerészi gondozáshoz kapcsolódó standardok, illetve gyógyszerészi gondozási szakmai irányelvek fejlesztése valósul meg, mind a vény nélküli vényköteles gyógyszerkiváltásokhoz, mind pedig a nagy, népegészségügyi jelentőségű betegségekhez kapcsolódva. Azonban ahhoz, hogy ezen standardok, irányelvek  és az ezeket támogató szoftver  megfelelően illeszkedjenek a mindennapi gyakorlathoz, szükséges un. pilot program keretében 50 gyógyszertár bevonásával azok gyakorlati tesztelése.

A péntek délután házigazdája a Gyógyszerészi Gondozási Bizottság (GYGSZB) volt, mely a  projekt gyógyszerészi területén a GYEMSZI konzorciumi partnere.

Bevezető előadásában Hankó Balázs a GYGSZB tagja kiemelte: az egészségügyi ellátórendszer egyik jelentős hatékonysági problémája, hogy a gyógyszeres terápiák eredményessége nem éri el a kívánatos szintet. Nemzetközi tapasztalatok alapján erre jelent megoldást a gyógyszerészi gondozási tevékenység. Ennek jelentőségét felismerve a Semmelweis Terv célként fogalmazta meg a gyógyszeres terápia eredményességének, biztonságosságának, időbeliségének javítását, a gyógyszerészi gondozási szolgáltatások fejlesztését. Melynek során jelentős előrelépések valósultak meg a szabályozási környezetben, és került meghirdetésre jelen Uniós program is.

Soós Gyöngyvér professzor asszony, GYGSZB soros elnöke, valamint jelen Uniós program gyógyszerészi területének szakmai vezetője kiemelte, hogy a gyógyszerészet egészségügyi integrációját segíti az, hogy a járó és fekvőbetegellátás minőségfejlesztése mellett egy programban került meghirdetésre a gyógyszerészi gondozás is. Ismertette a standardfejlesztés és szakmai irányelv fejlesztés lépéseit és területeit, ezek kapcsolódását a Gyógyszerészi Kamara által kidolgozott Minőségügyi Kézikönyvhöz. Hangsúlyozta, hogy a pilot programban részt vevő gyógyszerészek feladata lesz az, hogy mind a standardokat mind pedig az illetékes orvos-szakmai terület képviselőivel kialakított szakmai irányelveket a gyakorlati megvalósíthatóság irányába alakítsák, fejlesszék.

Bezsila Katalin a program gyógyszerészi standard fejlesztő csapatának tagja, egy konkrét,  a gyógyszeres terápia áttekintését elősegítő standardon keresztül ismertette a standardok szerkezetét, főbb elemeit.

Viola Réka a program gyógyszerész szakmai részének koordinátora, a GYGSZB tagja a gyógyszerészi gondozást támogató un. BEGONIA szoftver működéséről adott tájékoztatást.

Horváth-Sziklai Attila a GYGSZB szakmai titkára a pilot programban részt vevő gyógyszertárak részéről felvetődő praktikus, szervezési kérdésekre adandó válaszokat foglalta össze.

Végezetül számos a gyógyszerészek részéről megfogalmazott a BELLA programmal kapcsolatos kérdésekre adtak választ a Bizottság tagjai. A következő konzultációra várhatóan május végén kerül sor.

 

 

mgyk.hu

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél