Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
A gyógyszertárak gazdasági megerősödésének lehetőségei
2015. szeptember 10.
Szerző: Lőrik Lambert és Lőrik Marcell

2008-ban kezdtünk el dolgozni a családunk áltat tulajdonolt gyógyszertárban, Bábolnán. 2010-re a gyógyszertárunk forgalmát jelentősen növelte fiatalos lendületünk, új szolgálatatásaink és a széleskörű betegtájékoztatás.  A vaklicit intézményének bevezetésével és a nagy értékű biológiai gyógyszerek közforgalomból való kivételével 2010. októbertől 2013. áprilisra a gyógyszertárunk bruttó árbevételének 11%-a eltűnt. A forgalomcsökkenést a kompenzációs mechanizmusok annyiban tudták ellensúlyozni, hogy a betéti társaság nyeresége stagnált. Egyre erősebb marketing eszközökkel bombázzák a betegeket a médiában, árversenybe harcolva a településen egyedül működő gyógyszertárat is. Biztos mindenki találkozott olyan személyekkel, akik csak a termékek árára kíváncsiak. Ne gondoljuk, hogy a hétvégi bevásárlás alkalmával nem lehet az olcsón reklámozott étrend -kiegészítővel a többi receptet is a plázában kiváltani! Ilyen helyzetben stratégiaváltás kell!

Gyógyszertárak gazdasági megerősödésének lehetőségei

Gyógyszertárunkban rengeteg olyan terméket árulunk, amelyek hozzájárulnak az egészség fenntartásához, ám nem gyógyszerek. Ezek közül rengeteg kapható egyéb kereskedelmi egységekben, sokszor 10-20%-kal olcsóbban, mint nálunk. A gyógyszertárba betérő pácienseink ilyen esetekben nem értik a reklámozott és a nálunk tapasztalt ár közötti eltérést. Gondolhatják, mi tesszük zsebre a kettő közötti különbséget. Elkezdtem azon gondolkozni, hogyan tudják ezen termékeket haszonnal értékesíteni. Minden gyártónak van magyarországi képviselete, interneten ezt meg is találtam, telefonon el is értem őket és meg is kérdeztem őket erről. A teljesség igénye nélkül álljon itt egypár olyan árucikk, amellyel többletbevételre tehetünk szert:

1. pelenka-inkontinencia eszközök, wc papír, intim higiénia-zsebkendő,

2. tesztek, cukormérő készülékek és kiegészítőik,

3. kötszerek, vérnyomásmérő, pelenka, hőterápiás eszközök,

4. ásványvizek, gyógyvizek,

5. gyógytea, gyömölcstea, étrend-kiegészítők,

6. fogkrémek, fülgyertyák, fogragasztók, szájvizek.

Évente két, esetleg három alkalommal kereskedelmi akciót hirdetnek és sokan erről nem is tudnak. A termékeket ekkor kell megvenni és közvetlenül tőlük.

Három gyógyszer-nagykereskedővel vagyunk napi-heti kapcsolatban. Beszállító és beszállító között bizonyos termékeknél 2-8%-os árkülönbségeket fedeztem fel. A termékek 80-90%-os feldolgozásánál tartunk, minden terméket hozzárendelünk azon nagykerhez, amelynél olcsóbb a termék, és a rendelésnél a számítógép kizárólag hozzá illeszti be.

Gyógyszertárunk egészségügyi intézmény voltát erősítve részt veszünk a gyógyszerészi gondozás új rendszerének tesztelésében, szakgyógyszerészképzésben. Véleményem szerint a gyógyszerészi munka alapvető részét képezik a magisztrális készítmények, amelyek a mi megyénkben országos átlag feletti mennyiségben készülnek. Gyógyszertárunkban kizárólag az alapkenőcsök és porok, folyadékok beszerzése történik. Az összetett kenőcsöket, FoNo-s készítményeket kivétel nélkül mi állítjuk elő. Tesszük ezt azért is, mivel olcsóbb a készítésük, mint beszerzésük. Saját készítményeket is árulhatunk a gyógyszertárban, amelyek máshol nem érhetők el.

A gyógyszerpiacon 5-10 multinacionális cég rengeteget áldoz reklámokra. Gyógyszertárban is tudják termékeiket reklámozni megfelelő reklámszerződés létrejöttével. Olyan officinai bútorra van szükség, amelyben minél több OTC termék látható a betegek számára. A gyógyszertárunkat többek között ezen szempont figyelembevételével újítottuk fel. A berendezés finanszírozására találtunk egy kkv-knak kiírt pályázatot, amelynek önköltsége 40%. Rengeteg munkába került a pályázat beadása, a felújítás megszervezése, a hiánypótlások, a nyertes pályázat elszámolása, a kötelező beadványok utólagos elkészítése.

A kiadáscsökkentés lehetőségei:

- az egészségpénztári fizetések elektronikus elszámolása,

- a kedvező banki megoldás keresése( illeték nélkül, elektronikus utalással),

- készpénzfizetős lehetőségek keresése,

- rövid fizetési határidő a nagykereskedőknél (egyedi szerződés),

- a Gyógyszerészi Kamara és a Mol szerződése alapján havi egyszeri, csúsztatott fizetés,

- festék patronok, papír- és írószerek nagyobb tételeinek vásárlása.

Mindezen tevékenységek folytatásához rengeteg befektetett energiára van szükségünk. Meg kell növelnünk a gyógyszertárban a foglalkoztatott létszámot!

A kkv fejlesztési pályázaton rengeteg előnnyel jár a munkahelyteremtés (munkabérek rendezésére külön pályázati lehetőségek vannak). Az új munkaerőt mi tanítjuk be, aki segíthet a munkánk egy részét elvégezni. Ő lesz az, aki a magikat, az összetett kenőcsöket, a saját termékeket elkészíti.

Sok sikert kívánok mindenkinek!

Dr. Lőrik Lambert, Dr. Lőrik Marcell

Mária Gyógyszertár, Bábolna

Hozzászólások:
Hozzászóló: Gutay Tibor István
Dátum: 2015. 09. 10. 10:37

Kedves Lambert és Marcell ! Mindenek előtt gratulálok Nektek, hogy megtaláltátok az alternatív lehetős égeket a kieső árbevételek (legalább részleges) pótlására. Aminek viszont külön örülök, és példa értékűnek tartok, az a tapasztalt nehézségekkel szemben tanusított magatartásotok. Nem csak panaszkodtok, nem csak konstatáljátok a problémát és várjátok a külső segítséget, hanem "felveszitek a kesztyűt". Nem voltatok restek cselekedni. Észleltétek a problémát. Átgondoltátok a lehetőségeiteket. Felmértétek mivel érdemes megpróbálkozni. Megpróbáltátok. Hála Istennek, müködik. Ráadásul önzetlenül hajlandóak voltatok megosztani ezeket a lehetőségeket, a tapasztalataitokat, velünk, többiekkel is. Köszönöm. Nagyon fontosnak tartanám, hogy kialakuljon, általánossá váljon ez a gyakorlat. Gutay Tibor (GT)



2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél