Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. június 02.
Hankó Zoltánnal majd Parragh Lászlóval beszélgetett Gál Ildikó - 2014. május 30. - Délutáni Drivetime - InfoRádió

16:15

Műsorvezető: A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke értelmetlennek tartja azt, hogy egy köztestületnek kettős kamarai tagsága legyen. Hankó Zoltán a kötelező kamarai tagság tervezett átalakításának kapcsán beszélt erről. Gál Ildikó interjúja.

Hankó Zoltán: Tekintettel arra, hogy a gyógyszerészek által működtetett gyógyszerészi vállalkozásoknak a jogszabály szerinti felelősei, a gyógyszerészek a Magyar Gyógyszerészi Kamarának mint hivatásrendi kamarának kötelezően tagjai, nem látjuk semmi értelmét annak – és nem is helyeseljük –, hogy a gyógyszerészek számára egy másik kamarai tagság is kötelezően előírásra kerüljön. Ez a téma már a korábbi években is az Iparkamara felé egy regisztrációs díjfizetési kötelezettség formájában előkerült, annak a bevezetésekor is a többi hivatásrendi kamarával együtt a Gyógyszerész Kamara is tiltakozott. Azóta is rendszeresen visszatérő téma ennek a regisztrációs szabályozásnak a megváltoztatása, de azt gondolom, hogy nem az a jó irány, hogyha a kötelező regisztrációt követően egy kötelező kamarai tagságot is előírnak.

Riporter: Mi lenne akkor a jó megoldás? Gyakorlatilag itt az átalakítások most attól is függnek, hogy milyen a lobbiereje egy köztestületnek. Ugye az Agrárkamarát nem fogják érinteni a hírek szerint a változások.

Hankó Zoltán: Ugye mindenképpen indokolt az, hogy a magyarországi vállalkozásokról egy egységes, közhiteles nyilvántartás készüljön. Én ennek nem hiszem, hogy bárki akadályát látná. Ugyanakkor ezzel nem kell, hogy együttjárjon kötelezően a gyógyszerészeknek, vagy a gyógyszerészek által működtetett vállalkozásoknak az Iparkamarában, a Kereskedelmi és Iparkamarában a kötelező tagsága.

Riporter: Önöket egyébként a témában megkérdezte bárki is, hogy mi a véleményük?

Hankó Zoltán: Most nem. Néhány évvel ezelőtt, amikor az iparkamarai regisztrációs díj bevezetésére sor került, akkor a Gyógyszerész Kamara is és az összes többi hivatásrendi kamara is hivatalosan kérte ennek a rendelkezésnek a megváltoztatását, a legmagasabb kormányszervektől a parlamenten keresztül, mindenki a saját minisztériumában is megpróbált mozogni. Ezt a kérdést azóta is többször napirenden tartottuk. Kompromisszumos javaslatot a hivatásrendi kamarák szövetsége tavaly is elkészített. Én azt gondolom, hogy a hivatásrendi kamarák részéről az álláspontunknak a megváltoztatására nincsen indok.

Műsorvezető: Hankó Zoltánt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökét hallották. A vállalkozások támogatni fogják a kötelező kamarai tagság bevezetését a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint. Kaputa Júlia beszélt Parragh Lászlóval.

Parragh László: Mi egy vitát indítottunk el, mert abból indulunk ki, hogy a változó gazdasági körülmények azok egy erősebb gazdaságszervezést igényelnek. Hogyha megnézzük a legnagyobb piacainkat, versenytársainkat és befektetőinket – Németországot, Ausztriát, Franciaországot, Hollandiát, Olaszországot –, akkor ott az derül ki, hogy kötelező kamarai tagság van. Tehát úgy gondoljuk, hogyha Magyarország tovább akar nőni gazdaságilag, akkor célszerű egy ilyen irányba elmozdulni. Ezt kezdtük el megvitatni.

Riporter: Kivel folytatják le ezt a vitát? Ki lesz az, aki ebbe beleszólhat?

Parragh László: Bárki. Én azt gondolom, hogy elsődlegesen nyilván magában a Kamarában kell ezt a vitát lefolytatni, hogy hogyan tudjuk magunkat még jobbá, még hatékonyabbá tenni, de természetesen minden vállalkozónak a véleményére számítunk.

Riporter: Ez azt jelenti, hogy akkor, ha a vállalkozások beszállnak ebbe a vitába és azt mondják, hogy ők köszönik, de nem kérnek a kötelező kamarai tagságból, akkor önök nem tesznek ilyen jellegű javaslatot a törvényhozásnak?

Parragh László: Akár ezt is elképzelhetjük, de én ezt nem tartom valószínűnek. Én azt gondolom, hogy azért a magyar vállalkozó társadalom jó része érti azt, hogy kell egy gazdasági önkormányzat. Az első gondolatra nyilvánvalóan mindenki azt, hogy kötelezővé tegyenek valamit, ez általában nem szimpatikus. De hogyha körülnézünk a világban, akkor a siker titkai között többek között ott van egy erősebb gazdaságszervezés. Én azt gondolom…

Riporter: Mit szól ahhoz, hogy a Magyar Mérnöki Kamara már tiltakozik kellene? Annál is inkább, merthogy ők egyébként is a Mérnöki Kamarának is fizetnek kamarai tagdíjat.

Parragh László: Hát ez egy régi vita, ez már a regisztráció idején is végigment. A vita tárgya az az, hogy azok a mérnökök, akik egyúttal vállalkozók is, azok legyenek-e kamarai regisztráltak vagy kamarai tagok? Mi azt mondjuk, hogy igen: mivel vállalkoznak, a vállalkozásuk az épp olyan vállalkozásnak minősül, minthogyha valaki egy építőipari céget csinál, de éppen nem mérnök. De a gazdaságot nem lehet másként megszervezni, mintsem úgy, hogy mindenkit látunk, aki a gazdaságban van.

Riporter: A mérnökök mindenféleképpen tiltakoznak. Önök mégis arra számítanak, hogy a vállalkozók általában fogják támogatni a kötelező kamarai tagságot?

Parragh László: Én azt gondolom, hogy igen. Jelenleg van egy kötelező regisztráció, egy teljes körű regisztráció. Mi azt szeretnénk elérni, hogy ebből a regisztrációból legyen tagság. Legyen tiszta a vállalkozás számára, hogy ő mint tag milyen szolgáltatásokat kap, emeljük ennek a szolgáltatásnak a színvonalát, és érjük el azt, hogy ne legyen semmilyen tehernövekedés a vállalkozásnak, sőt, ha lehet, akkor ez járjon ez tehercsökkenéssel, például adminisztrációs tehercsökkenéssel. Itt a valódi vitát szerintem a tartalmáról érdemes lefolytatni, például arról, hogy mondjuk a cégbíróság jó helyen van és jól működik-e.

Riporter: A kormány egyébként támogatja a kötelező kamarai tagság bevezetését? Van önöknek erről információjuk?

Parragh László: Ott még nem tartunk. Mi most egy olyan vitát indítottunk el – hangsúlyozom –, amiben a kötelező tagság csak egy elem. Tartalmilag nem erről szól a vita, hanem arról, hogy a kamarai hálózatot, hogyan tudjuk ezt a hálózatot úgy működtetni, hogy a lehető leghatékonyabban és legsikeresebben tudjunk segíteni a vállalkozásoknak.

Riporter: Hogyha a vállalkozások mégsem támogatják ezt a javaslatot, akkor önök se tesznek ilyen jellegű javaslatot?

Parragh László: Nem.

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél