Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. június 13.
Nem érdemes csalni a receptekkel - Magyar Hírlap

Magyar Hírlap - 2014. 06. 12. (2. oldal)

Nem érdemes csalni a receptekkel

Egy klinikán dolgozó orvosról kiderült, hogy az általa rendelt vények egyharmada mögött nem volt valódi orvos–beteg találkozás

Jobbágyi Zsófia

Több esetben tett büntetőfeljelentést és – csak az elmúlt két évben – több százmillió forintot vont vissza, illetve rótt ki szankció-ként az Országos Egészségbiztosítási Pénztár patikákra, kórházakra és rendelőkre országos receptellenőrzésekor.

Lapunk kérésére az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) elküldte az elmúlt két évben végzett vényellenőrzésének eredményeit. Az összefoglalóból kiderül, hogy egyrészt az éves terv részeként, másrészt közérdekű bejelentések, valamint hatósági megkeresések alapján ellenőrzik a felírt recepteket és az azokra kifizetett közpénzek felhasználásának jogosságát.

Mint írják, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felkérésére több esetben is végeztek készletellenőrzést gyógysze-rekkel való visszaélés gyanúja miatt, így a 335 millió forintot meghaladó szabálytalanság okán négy patika ellen büntetőfeljelentést is tettek.

Lakossági panasz alapján tavaly egy ultrahangos inhalátor forgalmazójánál végzett célellenőrzést az OEP.

A vizsgálat részeként több mint ezerötszáz beteget kérdeztek, akik közül sokaktól jogtalanul kértek önrészt az egyébként támogatott termék kiváltásakor.

Az utóbbi két évben figyelték KNYFa hallókészülékek és inzulin tesztcsíkok felírásának és kiváltásának szabályszerűségét is. Előbbinél mintegy százhárommillió forint elszámolt támogatásból valamivel több mint kétmilliót vont vissza a pénztár, mert valamilyen szabálytalanságot talált a kifizetések mögött. A tesztcsíkokra kifizetett összeg előbbihez képest kevesebb mint hétmillió forint volt, ám ebből több mint ötmilliót vissza is vont a biztosító.

Az átvilágítás az orvosokat is érintette – miután ők gyakorlatilag közpénzt utalványoznak –, így esetükben a javaslatok orvos szakmai indokoltságát is vizsgálták.

Az egyik megyei kórházat például harmincötmillió forint kifizetésére kötelezték, miután az intézmény egyik orvosáról kiderült, hogy orvos szakmai szempontból nem minden esetben volt indokolt egy bizonyos nagy értékű gyógyszer felírása.

Egy klinikán dolgozó orvos esetében arra derült fény, hogy az általa rendelt 653 vény harmincöt százaléka mögött nem volt valódi orvos–beteg találkozás, csupán fiktív elszámolás. Emiatt az intézménytől több mint negyvenhárommillió forintot vontak vissza, az orvos ellen pedig büntetőfeljelentést tettek. 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél