A kistelepülések gyógyszerellátásáról – A Vándorgyűlés elé


A Vándorgyűlés A gyógyszertár-működtetés aktualitásai  címet viselő blokkjában a vidék gyógyszerellátása is szóba kerül: a vitaindító előadást fórum követi majd. A dr. Nyíri Lászlóval készített beszélgetést kedvcsinálónak is szántuk az összejövetelen való részvételhez.

– Kezdjük a beszélgetést a konkrét adatokkal! Mit mutatnak a számok a kistelepülések gyógyszerellátásával kapcsolatban?

– Hazánk településszerkezetét megvizsgálva látjuk, hogy a kb. 3150 összes helység több mint 75%-a (2400) a lakosság számát tekintve 2000 fÅ‘ alatti, az 1000 fÅ‘nél kevesebb lélekszámú települések aránya pedig több mint 50%. Ezen falvak elhelyezkedése nagyon elszórt. Számítások szerint az ilyen kis helyeken élÅ‘k gyógyszerellátásának helyben történÅ‘ biztosítása nagyon nehéz feladat. Jelenleg a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak működésének köszönhetÅ‘en azt mondhatjuk, hogy a települések többségében van gyógyszerellátás.

A kistelepülések gyógyszerellátásáról – A Vándorgyűlés eléHa ezeken az egy gyógyszertáras településeken tovább elemezzük a gyógyszerellátás szerkezetét, nagyon jelentÅ‘s különbségeket találunk az ellátott lakosságszám tekintetében is. Van 500 fÅ‘ alatti faluban működÅ‘ közforgalmú gyógyszertár és olyan is, ahol több ezer a lakosságszám.

– A kis forgalmú vidéki gyógyszertárak működtetését milyen tényezÅ‘k befolyásolják?

– Nagyon sok tényezÅ‘ befolyásolja. Ezek között a legfontosabb az állami-önkormányzati szerepvállalás. De nagyon fontos a fiókpatika működtetés, a szociális otthonok ellátási kérdése, az egészségügyi intézményi jelleg gyakorlati elismertetése (helyi adók és kedvezmények), a működési célú támogatások folyamatos valorizációja, a szolgáltatási jellegű díjak arányának növelése a gyógyszertár működtetés gazdálkodásának biztosításához és ezek mértékében a „kicsik” preferálása.

Sokat segíthetne a gyógyszertárak működési finanszírozásában, hogy a már megelőlegezett támogatási díjakat még hamarabb kapjuk meg a NEAK-tól. Keresnünk kell a pályázati lehetőségeket is, amelyek kedvező forrást biztosíthatnak a felújításokhoz és bővítésekhez, modernizációhoz.

Jelentősen befolyásolja a kis gyógyszertárak gazdaságos működtetését, hogy a gyárak és nagykereskedők ajánlataiban általában a kis volumen miatt rendre hátrányos megkülönböztetésben részesülnek az átadási árakban. Ugyancsak hátrányosan érinti őket a nagyok és hálózatok rendszeres árkedvezménnyel kecsegtető, agresszív marketing tevékenysége.

– A Kamara mit tud tenni a kiegyensúlyozottabb gyógyszerellátással kapcsolatban?

– A Magyar Gyógyszerészi Kamara egyik legfontosabb feladatának tartja, hogy a vidék gyógyszerellátása kormányzati támogatással a jelenlegi szinten stabilizálódjon és tovább javuljon. Ezért úgy véljük, hogy az állami szerepvállalás e szektor támogatásában a jövÅ‘ben sem mellÅ‘zhetÅ‘, sÅ‘t további segítség szükséges a fiatal gyógyszerészek számára vonzó vidéki élettér kialakításában és a legkisebb gyógyszertárak gazdaságos működtetésében.

Fontosnak tartom kiemelni, hogy a gyógyszertárral nem rendelkező települések gyógyszerellátását nagyon átgondoltan és körültekintően kell fejleszteni, nehogy a közeli, egyébként is gazdálkodási nehézségekkel küzdő gyógyszertárak kerüljenek lehetetlen helyzetbe. Minden egyes ilyen jellegű fejlesztésnél a helyben lévő kamarai területi szervezet véleményét és egyetértését is elengedhetetlennek tartanám az engedélyezés előtt.

– A sikeres generációváltáshoz, a fiatalok tulajdonszerzéséhez is nélkülözhetetlen az állami támogatás…

– A fiatal gyógyszerészek tulajdonszerzéséhez továbbra is rendelkezésre áll a Patika Hitelprogram és a tÅ‘kealap. Ezek igénybevétele 2020. december 31-ig meghosszabbodott és jelentÅ‘sen kedvezÅ‘bb kondíciókkal vehetÅ‘ igénybe mint korábban.

– A Vándorgyűlésen elhangzó vitaindító elÅ‘adásában kitér az esetleges kitörési pontokra is?

– Igen. Kitörési pont lehet a gyógyszertárak számára és integritásuk lényegében kikezdhetetlen lehet , ha olyan együttműködési formákat preferálnak, amelyek a jogszabályok által biztosított függetlenségüket gazdaságilag is biztosítja. Biztos vagyok benne, hogy a strukturális rendszerváltásunk csak akkor lehet hosszú távon tartós, amennyiben nem engedjük át a gyógyszertáraink irányítását semmilyen szinten a nem gyógyszerészi tulajdonosoknak és külsÅ‘ érdekeknek.

B. Zs.