Beszámoló a megyei elnökség márciusi üléséről


Beszámoló a megyei elnökség márciusi üléséről

Megyei kamaránk elnöksége március 27-én tartotta legutóbbi ülését. Dr. Nyíri László elnök egyebek mellett tájékoztatást adott a tatai Vándorgyűlésen történtekről, az elnökség megtárgyalta a 2017. évi költségvetést és mérlegbeszámolót, illetve a 2018. évi költségvetési tervet. A Felügyelő Bizottság eredményesnek ítélte a kamara gazdálkodását.

Az elmúlt hónapokban megszületett a Kamara cselekvési programja, amely leírja azokat a kezdeményezéseket, amelyeket a közeljövőben fontosnak tartanak. Ezeket is ismertették a tatai Vándorgyűlésen – kezdte beszámolóját dr. Nyíri László. Ezek közé tartozik a gyógyszertárak és a gyógyszerészek tulajdonosi, gazdasági és szakmai integritásának erősítése, a gyógyszertárak gazdasági működőképességének stabilitása, a vidék gyógyszerellátásának stabilizálása és megerősítése. Beszámoló a megyei elnökség márciusi ülésérőlA gyógyszertári marketing össztársadalmi érdekeket szem előtt tartó gyakorlata, a normakövetés növelése és általánossá válása, a gyógyszerbiztonság növelése és a gyógyszertárak egészségügyi feladatainak jobb ellátása, a gyógyszertárak népegészségügyi feladatainak ellátása, a gyógyszerészi kompetenciák további fejlesztése, a fiatalok és a gyógyszerellátásban foglalkoztatott alkalmazottak integrációja is acélok között szerepel.

A legutóbbi salátatörvényből ugyan kimaradt, de a következőben megtalálható lesz az a törvény, ami fiókpatikák védelmére szolgál arra az esetre, ha a településen valaki közforgalmú gyógyszertárat szeretne nyitni. A Kamara azt szorgalmazza, hogy ilyen esetekben a fiókpatikát működtető anyagyógyszertárnak legyen valamilyen elsőbbségi joga.

Napirenden van a szociális otthonok gyógyszerellátásának kérdése is: egy megállapodás-tervezet már megszületett a Kamara és az Államtitkárság között, amely szerint a pályázatokat a Kamara megyei szervezeteinek is véleményezni kellene. Sok esetben ugyanis úgy születik döntés, hogy a helyi viszonyokat nem ismerve, az ott működő közforgalmú gyógyszertár működése kerülhet veszélybe, ha az ellátási területéből kiesik a szociális otthon.

A Kamara tovább szorgalmazza az ügyeletek finanszírozásának állami támogatását, a gyógyszertári marketing szigorú szabályozását, az árrés-képzés reformját. Az országos költségracionalizálási munkabizottság, amelynek elnöke dr. Nyíri László, mindezek mellett megoldást keres a magi-díj emelésének lehetőségére, illetve a gyógyszertárakat érintő egyéb, hátrányos szabályozásokat, rendeleteket /pl. helyi adók/ is szeretné rendezni. De más, a költségeket csökkentő ötleteket, javaslatokat is vár a bizottság a kollégáktól.

Beszámoló a megyei elnökség márciusi ülésérőlNagy gond, hogy a kistelepüléseken a gyógyszertárvezetők nagy része már nyugdíjas, vagy hamarosan nyugállományba vonul.  A települések lakossága is csökken az elvándorlás miatt. Így aztán nemigen éri meg e helyeken gyógyszertárat működtetni: félő, hogy bedől a rendszer, hiszen a fiatal gyógyszerészeknek nem perspektíva egy eldugott kis faluba tervezni a jövőjüket.  Erre is keresi a megoldást a bizottság csakúgy, mint arra, hogyan lehetne a már most is ellátatlan falvakban biztosítani a gyógyszerellátást.

Dr. Nyíri László szerint ezen kispatikáknál igen nehéz megoldani a helyettesítést is, így sok gyógyszertárvezető akár egy évtizede sem volt pl. szabadságon. Érdemes lenne az egykori pendliző gyógyszerészi rendszert adaptálni a mai viszonyokra, természetesen állami támogatással.

Néhány megyéből jelezték, hogy szerintük a tiszti gyógyszerészi ellenőrzések során túl nagy hangsúlyt fektetnek a készletellenőrzésre a patikákban, még akkor is, ha semmi gyanú nem merül fel ennek indokoltságára.

A tatai egyeztetésen elhangzott az OGYÉI részéről, hogy a hatékonyság érdekében az átfogó vizsgálódás helyett  valóban több célellenőrzést fognak végezni a patikákban, de pl. készletellenőrzést csak gyanú esetén. Ugyanakkor lehetőséget adnak a megyei kamaráknak, hogy egy-egy ellenőrzésen megfigyelőként jelen lehessenek ők is a patikákban. Újra felhívták a figyelmet arra, hogy  külföldi megrendelő lapra nem szabad gyógyszert expediálni, még akkor sem, ha van rajta magyar bélyegző.  Megrendelő lapon állatorvos sem rendelhet humán készítményeket.

Az ülés második felében a tavalyi költségvetés végrehajtását, a gazdálkodás mérlegét, illetve a 2018. évi költségvetési tervet nézte át az elnökség.

Dr. Pesti Ferenc, a Felügyelő Bizottság elnöke a kamara gazdálkodását megfontoltnak és költségtakarékosnak ítélte, az elnökség is elfogadta a költségvetés számait, és az április 19-i megyei küldöttgyűlés elé terjeszti.

Az elnökség tagjai részéről kritikaként felmerült, hogy a tb-támogatás sokszor 10 napig sem érkezik meg; a patikák már 25 éve megelőlegezik ezt az államnak, s a kispatikák előlegfinanszírozásának visszafizetése is nehézségekbe ütközik. A vényköteles gyógyszerek vény nélküli kiadási tilalmával kapcsolatban elhangzott, hogy a gyógyszerészeknek, mint egészségügyi szakembereknek a törvény szerint elsősegély-nyújtási kötelezettségük is van, így elképzelhető olyan visz major, amikor ezt a szabályt felül kellene bírálni. Felmerült, hogy az étrend-kiegészítős logót nem tudják a betegek értelmezni. Jó lenne, ha legalább egy rövid magyarázó szöveg is lenne rajta.

K. J.