Elég volna évi egy licit - Napi Gazdaság 2012. november 22.


A korábbi esztendőket követően 2011-ben nem romlott tovább a gyógyszertári hálózat helyzete: tavaly a bt.-k 15, a kft.-k 20 százaléka volt veszteséges, ami kevesebb mint 2010-ben − derült ki Hankó Zoltánnak, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökének előadásából.

A generikus programnak betudhatóan ugyanakkor csökkent a patikák árréstömege, a 2008 és 2010 közötti félmilliárdos növekedés után 2011-ben mintegy másfél milliárd forinttal, 50,34 milliárdra. A közfinanszírozott gyógyszerforgalom bruttó áron számítva az első félévben közel 14, az árréstömeg 9 százalékkal múlta alul az egy évvel korábbit, míg a harmadik negyedévben 15,5 és 5,6 százalék volt a mínusz.

A januártól rendelkezésre álló, összesen 2,7 milliárd, negyedévenként 900 millió forint, a gyógyszertárak között szétosztható árrés-kompenzációból az év első három hónapjában a patikák 98-99 százaléka, a második negyedben csupán 75, míg a harmadikban újra 96-98 százaléka kapott. A kamara azért szorgalmazta, hogy a kompenzációt a nagykereskedelmi árrés terhére valósítsák meg, mert a készítmények teljes kereskedelmi árrésében a patikák részesedése a 2006-os 72,5 százalékról 69 százalék alá csökkent. A kamara a további intézkedések között fontosnak tartja ellátásbiztonsági szempontból, hogy a preferált referencia-ársávon belül írjanak elő minimális készítményszámot. Mindemellett a nemzetközi árminimumhoz közel lévő csoportoknál elegendő volna a félévenkénti helyett évi egy licit − vélekedett az elnök. Álláspontja szerint a készletgazdálkodási problémákon segíthetne az, ha a licitek időpontját a tárgyhó 10. napja helyett elsejére vagy 5-ére hoznák előre. Hankó Zoltán elmondta, a parlament olyan törvénymódosító javaslatról dönthet, amely lehetővé tenné a gyógyszerészek számára, hogy taj-szám alapján visszakereshessék a páciensek gyógyszerszedési történetét és annak alapján segíthetnének a patikai készítményválasztásban.

Papp Magor, a Magyar rezidensszövetség elnöke előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy olyan orvosközösség jött létre, amelyik képes megküzdeni a saját sorsáért, és ha kell, legközelebb is harcba száll. Kiemelte, hogy a törékeny ágazati béke érdekében az elkezdett bérrendezést folytatni kell, s üdvözölte, hogy 2013­ra 50 milliárdos többletforrás ígérkezik erre a célra. Hozzátette, a rezidenseknek tett ígéreteit az államtitkárság eddig beteljesítette. Bíznak benne, hogy ez jövőre is így lesz, mindenesetre "szárazon tartják a puskaport" − hangsúlyozta.

 

Forrás: Napi Gazdaság