Kevesebb pénzt költenek az emberek gyógyszerre - metropol


Egészségügy. Árérzékenyek és egyre tájékozottabbak a páciensek

A betegek néhány évvel ezelőtt még bizalmatlanul fogadták, ha a patikus lejárt termékszabadalmi oltalmú hatóanyaggal készült, azaz generikus gyógyszert ajánlott a megszokott készítmény helyett. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy változott a helyzet. – A magyar beteg jellemzően árérzékeny, elsősorban ez a szempont érvényesül a választásnál. Előfordul azonban, hogy valaki azért nem szedi be azt, amit az orvos felírt, mert a mérete miatt képtelen lenyelni, vagy nem szereti az ízét. A patikusnak sokszor ilyen esetben is tud segíteni: más kiszerelésű, állagú helyettesítő gyógyszert ajánl – mondta a Metropolnak a Magyar Gyógyszerészi Kamara országos ügyviteli vezetője.

 

Online segítség

Horváth-Sziklai Attila hangsúlyozta: a cél az, hogy rávegyék a betegeket az orvos által előírt terápia betartására, márpedig ez annál könnyebb, minél kevesebbszer változtatnak a gyógyszereken. A gyógyszertári dolgozók munkáját április óta egy új lehetőség is segíti: ha a páciens beleegyezését adja, a patikus lekérheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár online rendszeréből a korábban kiváltott, vényköteles gyógyszereinek listáját. – Ez hatalmas segítséget nyújt abban, hogy a gyógyszerész szakmailag megalapozott és hiteles döntést tudjon hozni a helyettesítő készítmények kiválasztásánál - fogalmazott Horváth-Sziklai Attila.

 

Máshogy, máskor vásárolnak

Hogy az anyagiak komoly szerepet játszanak a gyógyszerfogyasztásban, nem csupán a generikus gyógyszerek növekvő elfogadottságán látszik meg. A gyógyszertárak egy részében tapasztalják, hogy a betegek igyekeznek akkorra időzíteni a vények kiváltását, amikor fizetéshez vagy nyugdíjhoz jutnak.

Horváth-Sziklai Attila szerint a dobozszámban mért gyógyszerforgalomban az elmúlt tíz évben nagyságrendi változás nem történt, vagyis a gyógyszerszedési szokások összességében állandó szintet mutatnak. A lakossági gyógyszerkiadások ugyanakkor hosszú ideig növekedtek, visszaesés csak tavaly mutatkozott: a Világgazdaság információi szerint a 2011-es összeghez képest kettővel kevesebbet, 261 milliárd forintot hagytak a patikákban.

 

Horn Andrea

metropol