Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. szeptember 23.
Önkormányzatok és gyógyszertárak – ezúttal Pécsen - mgyk.hu

A korábban Kecskeméten indult, majd Győrben folytatódott fórumsorozat következő állomása szeptember 22-én este Pécsen volt, ahol az Orvosklub adott helyet az önkormányzatok és a gyógyszertárak közötti kapcsolatok kialakítását célzó találkozónak.
A megbeszélésen jelen volt és vitaindítót tartott dr. Beneda Attila helyettes államtitkár, dr. Páva Zsolt Pécs megyei jogú város polgármestere, dr. Bányai Elek a Pécsi Önkormányzat egészségügyi referense és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök. A moderálást dr. Horváth-Sziklai Attila hivatalvezető vállalta.

Dr. Páva Zsolt polgármester elmondta, hogy ilyen találkozóra Pécsen még nem került sor, ebből fakadóan a gyógyszerészekkel és a gyógyszerellátással kapcsolatos friss információkkal – a családi kötődéseken túl – nem rendelkezik. Az ellátással kapcsolatos személyes tapasztalatai pozitívak. Az önkormányzat és a gyógyszertárak közötti kapcsolat szerény: az önkormányzati tulajdonú ingatlanokban működő gyógyszertárakkal a bérleti jogviszony rendezett. Az ügyeleti ellátás a városban megoldott, a gyógyszerészettel kapcsolatos protokolláris eseményekre pedig még nem kapott meghívót. Kérte a területi szervezet elnökével a kapcsolatfelvételt, aki egyébként a köszöntőjében a Szerecsen patika funkcióváltását és a patikanapokhoz kapcsolódó találkozások hiányát is megemlítette.

Dr. Beneda Attila az Egészségügyért Felelős Államtitkárság helyettes államtitkára átadta dr. Zombor Gábor államtitkár és dr. Páva Hanna helyettes államtitkár (dr. Páva Zsolt testvére) köszöntését. Részletesen ismertette a Kormány és a Kamara közötti együttműködés jellemzőit, eredményeit és a szinergiákat, a gyógyszerellátó rendszer átszervezését. Kitért a 4 évvel ezelőtti együttműködési megállapodásra. A Széll Kálmán-tervről elmondta, hogy az az államháztartás rendezése érdekében elengedhetetlen volt. A program gyógyszerpiaci részét úgy sikerült végrehajtani, hogy a gyártók nem vonultak ki, a gyógyszerkincs nem csökkent, a közfinanszírozott gyógyszereknél a betegterhek mérséklődtek és a gyógyszertárak kompenzációban részesültek. Ehhez a kamarával létrejött együttműködés is hozzájárult. A gyógyszerellátás stabilizációja elindult. A Kormány és a Kamara közötti együttműködés idei megújításáról elmondta, hogy reményei szerint az elmúlt négy évhez hasonlóan hatékony lesz. Fő feladat az ágazat gazdasági stabilizálása, a tulajdonosi program végig vitele és a fiatal gyógyszerészek helyzetbe hozása. A patikaalap finomítása és felhasználóbaráttá tétele soron következő feladat, csakúgy, mint a gyógyszertári profil újragondolása és a termékbiztonság garantálása a nem gyógyszer termékek esetén is. Az önkormányzatok és a gyógyszertárak kapcsolatáról elmondta, hogy cél a kormány és a kamara közötti országos együttműködés kereteit a területi szervezetek és önkormányzatok szintjén is kialakítani. Ez nagyban segíthet a népegészségügyi programok végrehajtásában, a szociális kérdések kezelésében és a gyógyszerészek közéleti aktivitásának a megteremtésében.

Dr. Bányai Elek az orvosok és gyógyszerészek kapcsolatát tradicionálisan jónak és zökkenőmentesnek tartotta mind a szakmai munkában, mind az élet egyéb területein. Felajánlotta, hogy a gyógyszerészek kapcsolódjanak be az Orvosklub életébe. Dr. Hankó Zoltán szólt arról, hogy a Kamarának országosan és a területi szervezeteknél is híd szerepet kell betölteni a szakma és a közhatalom gyakorlói között. Megemlítette, hogy a gyógyszerészek újra a középosztály stabil részét képezik. Ez – más társadalmi csoportokkal szemben – nemcsak nagyobb lehetőséget, hanem felelősséget is jelent. Ha a szocializmus évtizedei előtti szerepe a települések életében az orvos, a plébános, a tanító és a gyógyszerész „négyesének” már nem is áll helyre, a gyógyszerészet társadalmi presztízsének rendezésében a gyógyszerészek közéleti szerepvállalása megkerülhetetlen.

A vitaindítókat követő konzultáció során az önkormányzatok és a gyógyszerészek közötti kapcsolatról dr. Gara István Somogy megyei kamarai elnök elmondta, hogy mindig is fontosnak tartotta: a beteg legyen elégedett, az orvossal legyen a gyógyszerésznek jó kapcsolata és a patikus vegyen részt a település életében. Az elmúlt években fokozatosan javult a biztonságérzetünk, és ezért köszönetet mondott az államtitkárság jelen lévő vezetőjének. Fontosnak tartja a vidék gyógyszerellátásának megőrzése érdekében a letelepedési támogatások célzott bevezetését. A kérdések sorában felmerült az iparűzési adó (az OEP finanszírozás ne legyen az iparűzési adó alapja) és az építményadó kérdése is. Ez utóbbi sajátsága, hogy a gyógyszertárnak helyet adó ingatlan tulajdonosa fizeti, ezért a kérdés rendezését megnehezíti a rendszer inhomogenitása.

A megbeszélésen mintegy 35 helyi és környékbeli gyógyszerész vett részt. A fórumsorozat szeptember 23-án Egerben folytatódik és 24-én Budapesten zárul.

mgyk.hu 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél