Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2013. augusztus 06.
Téma: a gyógyszerészi generációváltás – médiaszemle – mgyk.hu

Program a fiatal patikusoknak - 2013. 08. 05. (2. oldal) - Magyar Nemzet

Az mgyk.hu korábban közölte Szalai Laura írását, amely ide kattintva elérhető!

 

InfoRádió – Délutáni Híróra - 2013. augusztus 5. (14:20) 

Műsorvezető: A fiatal patikusokat és a generációváltást segítő programot dolgoz ki a kormány a Magyar Gyógyszerészi Kamarával közösen – mondta a szakmai szervezet elnöke. Hankó Zoltán azt reméli: az őszre elkészülő javaslat csökkenti majd a fiatal gyógyszerészek elvándorlását és segíti a patikai tulajdonhoz jutásukat. A riporter Seres Gerda.

Hankó Zoltán: Azért van szükség egy generációváltást elősegítő programra, mert a mostani patikaalappal kapcsolatos intézkedések azt teszik lehetővé, hogy 2014-ben illetve 2017-ben érvényes jogszabályi előírásoknak a gyógyszerészi tulajdonhányad vonatkozásában megfeleljenek a gyógyszertárak; de ez a patikaalap nem alkalmas arra, hogy egy későbbiekben a fiatal pályakezdő gyógyszerészek gyógyszertári tulajdonhoz jutását segítse, és ezzel párhuzamosan az idős, a gyógyszerészi tevékenységet abbahagyni kívánó gyógyszerészeknek a rendszerből való kilépését elősegítse. És ezért született egy megállapodás miniszteri biztos úrral, hogy ennek a feltételeit az elkövetkező hónapokban megpróbáljuk majd kidolgozni.

Riporter: Tehát ez elsősorban valamilyen anyagi támogatást jelentene?

Hankó Zoltán: Nem gondolkodunk pillanatnyilag abban, hogy költségvetési támogatás járjon ezzel a konstrukcióval – egyszerűen a pénzügyi feltételeket kell majd megteremteni ahhoz, hogy legyen olyan hitelkonstrukció vagy tőkeprogram, amivel ez a 2017 utáni időszakban is tisztességesen lebonyolítható. És azt remélem ettől, hogy egy hosszú idő óta – több évtized óta – megoldatlan problémát fogunk tudni ezzel kezelni, és bízom abban is, hogy ezzel is elő fogjuk tudni segíteni a fiatal gyógyszerészeknek, a külföldön dolgozó fiatal gyógyszerészeknek a hazajövetelét.

Riporter: Egyébként létszámban, tudásban van megfelelő és elegendő utánpótlás?

Hankó Zoltán: Én azt gondolom, hogy igen. Magyarországon 4 egyetemen folyik gyógyszerészképzés. Évente 200 és 300 közötti létszámban végeznek gyógyszerészek, akiknek a döntő többsége általában közforgalmú gyógyszertárban szokott elhelyezkedni. És nyilván az ő életpályamodelljüket segítheti egy ilyen programnak a megvalósítása.

Riporter: A külföldre vándorlás az mennyire jelent az önök szakmájában komoly problémát?

Hankó Zoltán: Az elmúlt 6-8 évben évente körülbelül 50 gyógyszerészkollégám kérte az igazolást illetve a dokumentumot, amelynek a segítségével külföldön elhelyezkedhet. Tekintettel arra, hogy ez egy viszonylag kis létszámú szakma – ugye a közforgalmú gyógyszertárakban 5200-5300 gyógyszerész dolgozik folyamatosan –, minden évben 50 gyógyszerésznek az elvándorlása hosszú távon nagyon komoly gondot okozhat. Ezért is fontos, hogy ezt a folyamatot mi is megállítsuk.

Műsorvezető: Hankó Zoltánt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökét hallották.

 

Kossuth Rádió – Krónika - 2013. augusztus 5. (17:37)

Mv: A kormány több kedvezménnyel is segít a gyógyszerészeknek, hogy a törvényben előírtaknak megfelelően 3,5 éven belül megszerezzék az általuk működtetett patika tulajdonrészének felét. Várhatóan több olyan veszteséges gyógyszertár is lesz, amelynek az állam lesz a tulajdonosa. Marksz András információi.

Riporter: Egy 2010 őszén elfogadott törvény kimondja, hogy a gyógyszerészeknek 2014 januárjáig meg kell szerezni a gyógyszertárat működtető vállalkozásban a tulajdonrész 25, míg 2017-ig az ötven százalékát. Az intézkedéssel a kormány szeretné kifehéríteni az ágazatot, mondta Horváth Zsolt - az egészségügyi reformokért felelős miniszteri biztos.

Horváth Zsolt, miniszteri biztos, EMMI: Ez egy minőségbeli változást fog jelenteni a gyógyszertárak működtetésében. A gyógyszerészek a törvény erejénél fogva lehetőséget is kaptak egyúttal arra, hogy önállóan működtessenek gyógyszertárakat, és saját tulajdonukban láthassák el és szolgálhassák ki a betegeket.

R: A kabinet több intézkedéssel is próbál segíteni a gyógyszerészeknek a tulajdonrész megvásárlásában. A kereskedelmi bankokkal együttműködve államilag támogatott hitellehetőséget kínál, de mód van arra is, hogy a döntően állami kézben lévő Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. a patikusok megbízásából megvásárolja a tulajdonrészt, amelyet a gyógyszerészek öt éven belül visszavásárolhatnak. A kormány szeptemberben egyeztetéseket kezd a patikusok szakmai testületével.

Egy olyan programot szeretnének kidolgozni, amellyel a fiatal gyógyszerészeket segítenék tulajdonrészhez. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.

Hankó Zoltán, elnök, Magyar Gyógyszerészi Kamara: A lényeg az, hogy legyen egy olyan konstrukció, amihez folyamodhatnak a fiatal gyógyszerészek, és az idős gyógyszerészektől majd a gyógyszertári tulajdont meg tudják vásárolni. Jelen pillanatban ilyen nincs, tehát ezt ki kell tudnunk dolgozni.

R: Az állam tulajdonába kerülnek azok a patikák, amelyekre ellátási érdekből ugyan szükség van, de mivel veszteségesek, a működtetőknek várhatóan nem lesz érdekük, hogy tulajdonrészt szerezzenek. A várakozások szerint az állam körülbelül negyven gyógyszertárat vehet tulajdonba.

 

Lánchíd Rádió – Esti híradó - 2013. augusztus 5. (18:06)

Mv: A pályakezdő patikusok indulását segítené a Magyar Gyógyszerészeti Kamara készülő programja. Ez kiegészítené a kormány törekvéseit, amelyek arra irányulnak, hogy a patikák a gyógyszerészek irányítása alá kerüljenek. Ezt azonban nem elég egyszer megtenni, azt is biztosítani kell, hogy az átvett patikák hosszútávon a megfelelő kezekben maradjanak. Törőcsik Zsolt összeállítása.

Riporter: Generációváltásra van szükség a magyar gyógyszerészek körében - véli a szakma szereplőit összefogó kamara elnöke. Hankó Zoltán rádiónknak azt mondta: Éppen ezért tárgyalnak a kormánnyal egy olyan program elindításáról, amely a fiatalokat hozná helyzetbe. A szakember a részletekről még nem sokat árult el. Annyit azonban elmondott, hogy a lehetőség a jelenleg külföldön dolgozó gyógyszerészek számára is vonzó lehet.

Hankó Zoltán, elnök, Magyar Gyógyszerészeti Kamara: Voltak olyanok, akik hívtak, kerestek külföldről. Én azt gondolom, hogyha részben a patikaalappal kapcsolatos munkát tisztességesen meg tudjuk csinálni, részben pedig a fiatal gyógyszerészeknek a helyzetbe hozását célzó programot, akkor hát én legalábbis arra számítok ezeknek a jelzéseknek az alapján, hogy a most kint dolgozó fiatal kollégáinknak jelentős hányada haza fog jönni. És azok, akik itthon vannak, bízunk benne, hogy itthon fogják tudni a saját számításukat is megtalálni.

R: Hankó Zoltán kiemelte: Az új program költségvetési források nélkül is működhetne. Hozzátette: Terveik kiegészítenék és fenntarthatóvá tennék a kormányzat törekvéseit. A kabinet ugyanis azt szeretné elérni, hogy a gyógyszerészek néhány éven belül ötven százaléknál nagyobb részesedést szerezzenek a hazai patikákban - mondta korábban Szócska Miklós.

Az egészségügyi államtitkár hozzátette: Ebben államilag támogatott hitelekkel segítenék a szakmabelieket.

Szócska Miklós, államtitkár, EMMI: Amennyiben magánszemélyként veszi igénybe a gyógyszerészi tulajdonrésznek a megszerzéséhez nyújtott támogatást, 6,7 százalékos hitelről van szó, amelyből 3 százalék az, amit a gyógyszerésznek fizetnie kell, és az állam 3.7 százalékos kamattámogatásban részesíti ezt a tulajdonrész-szerzést. Amennyiben vállalkozóként kívánja igénybe venni ezt a támogatást, tőkebefektetési forma lép életbe. Öt évre megelőlegezzük ezt a tulajdonrészt.

R: Azok a gyógyszertárak pedig, amelyeket nem vesznek meg patikusok, az állam kezébe kerülnének. Azt ugyanakkor többször is hangsúlyozta a kormány, hogy az elsődleges cél a gyógyszerészek helyzetbe hozása. Szócska MIklós hozzátette Erre azért van szükség, mert a szocialista-liberális kormányok idején bevezetett patika-liberalizációval a gyógyszerellátási rendszer árusító bódék sorozata lett. Ezt a folyamatot pedig vissza kell fordítani.

 

Echo TV – Híradó - 2013. augusztus 5. (22:13)

Mv: A generációváltást elősegítő programot kíván kidolgozni a patikusok számára a kormány és a Magyar Gyógyszerészi Kamara. Ennek célja, hogy a pályakezdő fiatal gyógyszerészek is be tudjanak lépni a piacra. A terv alkalmas lehet arra is, hogy hazacsábítsák a külföldön elhelyezkedett patikusokat is.

Riporter: 2014-től a patikák csak úgy működhetnek, ha a tulajdonrész 25%-a gyógyszerész kezében van. 2017-ig ezt az arányt 50%-ra kell növelni, a többségi tulajdon fenntarthatósága érdekében kezdeményezte a Gyógyszerész Kamara a generációváltást elősegítő program kidolgozását.

Hankó Zoltán, elnök, Magyar Gyógyszerészeti Kamara: Az idős gyógyszerészek, amikor már nyugdíjba akarnak vonulni, és a saját üzletrészüket el akarják adni, azt gyógyszerészeknek adhassák el, fiatal gyógyszerészeknek, ennek jelen pillanatban sem a jogszabály, sem a pénzügyi-gazdasági feltételei teljes körűen nem adottak.

R: A patikusok üdvözölnék az effajta segítséget.

Bölcs Judit, gyógyszerész: Régen más volt a helyzet, nagyon sok gyógyszerész-dinasztia van, ahol apáról fiúra, vagy lányra szállt a szakma, ma is még nagyon sokan vagyunk így, akik ötödik-hatodik generációban gyógyszerészkedünk. És így mindig biztosítva van az utánpótlás, és az újabb generáció belépése a szakmába. De hát ezek most már azért kevesebben vannak ezek a fiatalok.

R: A kormány abban bízik, hogy a programmal a gyógyszerészek körében is jelentős kivándorlás megakadályozható.

Horváth Zsolt, miniszteri biztos, EMMI: Ez azt jelenti, hogy tulajdonhoz juthatnak gyógyszerészek, fiatal gyógyszerészek, és én azt gondolom, a saját tulajdonú gyógyszertár, vagy gyógyszerészek közösségében lévő gyógyszertár, az egy biztos megélhetést fog garantálni Magyarországon, egy stabil egzisztenciát.

R: A megvalósítás módja még képlékeny, az egyeztetés szeptemberben kezdődik, a felek úgy vélik, év végére megszülethet a megegyezés.

 

Hozzáértők kezébe kerülnek a gyógyszertárak - mno.hu

Az új program fontos célkitűzése, hogy a patikusok által átvett gyógyszertárak hozzáértő kezekben maradjanak – mondta a Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat című műsorában Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.

A pályakezdő patikusok indulását segítené a Magyar Gyógyszerészi Kamara készülő programja. Ez kiegészítené a kormány törekvéseit, melyek arra irányulnak, hogy a patikák a gyógyszerészek irányítása alá kerüljenek. Ezt azonban nem elég egyszer megtenni, azt is biztosítani kell, hogy az átvett patikák hosszú távon a megfelelő kezekben maradjanak. Ezt a célt szolgálná az új program, melyről Törőcsik Zsolt kérdezte Hankó Zoltánt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökét.

A cikk az mno.hu oldalon jelent meg!


2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél