Nemcsak a világgazdasági válsággal, hanem a patikaliberalizáció káros következményeivel is meg kell birkóznia a gyógyszerész szakmának; az ágazat hanyatlása súlyos népegészségügyi problémákhoz is vezethet - jelentette ki Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke csütörtökön sajtótájékoztatón Debrecenben.
Szavai szerint az elnökség kétéves működésének félidejéhez érkezve az ország minden pontján értékelni kell a kamara helyi szervezeteivel az elmúlt időszak tapasztalatait, problémáit. Napjainkban gondot okoz a gazdasági válság mellett az is, hogy sok a beteg és a számuk a szociális helyzet drasztikus romlásával csak nőni fog - mondta.
Ebben a helyzetben nagy felelősség hárul a gyógyszerészekre, hiszen a betegekkel a háziorvosuk után ők találkoznak először, és esetleges kórházi ellátás előtt is őket keresik fel. A gyógyszertárak azonban már most felélték tartalékaikat, a liberalizációval szinte lehetetlen helyzetbe kerültek, ez a szakma hanyatlása mellett egzisztenciális válságot is okoz a gyógyszerészeknek - figyelmeztetett.
A patikák helyzetének megoldásában sürgette a kormányt, hogy gondolja újra a liberalizációs- és kamarai szabályozást és javítsa a gazdasági feltételeket, hogy a gyógyszertárak ki tudják elégíteni legalább az alapvető szükségleteiket.
Ujházi László, a kamara hajdú-bihari elnöke elmondta, hogy a megyében a patikaliberalizáció súlyos helyzetet idézett elő, hiszen a patikák nem a falvakban, kistérségekben és a városi peremkerületeken nyílnak, hanem a belvárosokban és a forgalmas plázákban. Véleménye szerint félő, hogy tovább nőnek az ellátatlanul maradt területek, így sok beteg esélye a gyorsabb ellátásra és a gyógyulásra hosszú távon tovább romlik. (MTI)