Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2024. 11. 20.
Európa legjobbjai közé került a debreceni Gyógyszerésztudományi Kar kutatója - dehir.hu
»
2024. 11. 20.
Pintér Sándor: változtatni kell a betegekhez való hozzáálláson - infostart.hu
»
2024. 11. 18.
Spermiumszerűen úszó gyógyszerszállító mikrorobotok - otszonline.hu
»
2024. 11. 18.
Gyógyszerek kontra homeopátiás készítmények, dúl a vita - heol.hu
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2024. 09. 05.
Kedvezményes számlavezetési és bankkártya-elfogadási ajánlatok az MBH Banknál
»
2024. 05. 06.
A Duna Autó Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2024. 05. 06.
A Duna Motors Disztribúció Kft. kedvezménye MG szeméygépjármű vásárlásához
»
2024. 05. 06.
A Hunguest Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

Emberkísérlet gyanúja
2010. szeptember 13.

Illegálisnak és hamisnak minősített számos potencianövelő étrend-kiegészítőt egy független tudományos kutatás, amely még az engedély nélküli emberkísérlet gyanúját is felvetette egyes termékeknél. Az ÁNTSZ is vizsgálatot indított az ügyben, s ellenőrei szintén súlyos szabálytalanságokat gyanítanak. Ezért a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szigorítaná az étrend-kiegészítők forgalomba hozatalát.

Megdöbbentő eredményre jutottak a szakemberek nemrég a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán.

Ötvenhárom olyan terméket találtak, amelyet potencianövelőként vagy ilyen hatást sejtetve kínáltak.

Megállapították, hogy közülük 25 termék illegálisan került a hazai piacra, azokat ugyanis nem jelentették be az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnél (OÉTI). Kémiai vizsgálatnak tíz étrend-kiegészítőt vetettek alá. Közülük hatban - a Hard Night, a Dragon Power, a Golden Night, a Pote-Mix Bumm, a Satibo Alternative Capsule, valamint az UP elnevezésűben - szintetikus gyógyszerhatóanyagot találtak, noha a jogszabályok szerint ilyet az étrendkiegészítők nem tartalmazhatnak.

Tehát ez hamisításnak minősül szögezték le a szakemberek. További két termékben mutattak ki a csomagoláson fel nem tüntetett koffeint, illetve johimbin nevű szert, ez utóbbi korábban gyógyszerként volt forgalomban Magyarországon, de ma már nem használják. Tehát a tízből mindössze két olyan készítmény akadt, amely feltehetőleg a csomagolásán feltüntetett összetevőket tartalmazta.

Rendkívül veszélyes lehet ezeknek a készítményeknek az alkalmazása - nyilatkozta lapunknak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke, a vizsgálat eredményeit közzétevő Gyógyszerészet című szakmai folyóirat felelős szerkesztője. Mint mondta: a potenciazavar gyakran szív-érrendszeri betegségek mellett jelentkezik. Tehát feltételezhető, hogy a fogyasztók jelentős része szed valamilyen keringésre ható gyógyszert. Csakhogy a vizsgált étrend-kiegészítők is keringésre ható gyógyszerhatóanyagot tartalmaznak, így a készítmények együttes, orvosi felügyelet nélküli alkalmazása kiszámíthatatlan és kontrollálhatatlan következményekkel járhat.

A vizsgálat kimutatta azt is, hogy egyes készítmények nemcsak egy, hanem 2-4 szintetikus anyagot is tartalmaznak. Csakhogy ezek kombinált alkalmazását soha nem tanulmányozták humán vizsgálatokban, ami a szakemberek szerint kimeríti az engedély nélküli humán kísérlet fogalmát.

Találtak olyan terméket is, amelyben ugyanaz a hatóanyag van, mint a leggyakrabban használt, vényköteles potencianövelőben, csak nagyobb mennyiségben. A készítmények egy része a gyógyszerként forgalomban lévő vegyületekhez szerkezetileg nagyon hasonló összetevőt is tartalmazott. Ezek feltehetőleg szintén rendelkeznek potenciafokozó hatással, de hatásosságuk és biztonságosságuk nem ismert.

További kockázatot jelent, hogy a termékek szintetikus hatóanyagai az illegális előállítás miatt ismeretlen összetevőket, szennyeződéseket tartalmazhatnak.

A gyógyszerhatóanyagokkal hamisított termékeknél nem kívánatos kölcsönhatások, túladagolási tünetek jelentkezhetnek anélkül, hogy a kiváltó ok a fogyasztó vagy akár egy orvos számára ismert lenne.

- A mellékhatások kialakulásának veszélyét rendkívüli mértékben fokozza, hogy a fogyasztó csak gyógynövényeket tartalmazó, ártalmatlannak vélt terméket használ, a gyógyszerhatóanyagok tudomásán kívül kerülnek a szervezetébe anélkül, hogy figyelembe venné az adott gyógyszer használatára vonatkozó idő- és dózisbeli korlátokat - hangsúlyozta Hankó Zoltán.

A kutatásban részt vevő Szendrei Kálmán professzor lapunknak úgy nyilatkozott: a vizsgálathoz többek között azért választották a potencianövelő szereket, mert a termékeken feltüntetett növényi komponensekről nem bizonyított a potencianövelő hatás, így a szerek hatásossága kérdéses, vagy nem a csomagoláson feltüntetett összetevőknek köszönhető. - A vizsgálatban részt vevő összes szakembert meglepte az eredmény - mondta a professzor. - Noha számítottunk rá, hogy találunk majd szabálytalanságokat, jogsértéseket, de azt nem gondoltuk, hogy szinte minden vizsgált terméknél ilyesmire bukkanunk - szögezte le. Mint mondta: további probléma, hogy a készítményeken feltüntetett összetevők felsorolása hemzseg a helytelen, értelmezhetetlen botanikai nevektől. Általános hiba, hogy az összetevők pontos minőségét és mennyiségét nem adják meg, s hiányzik például az úgynevezett kivonószer feltüntetése. A vizsgálatok alapján kétséges az is, hogy a termékekben valóban jelen van-e a feltüntetett számos növényi komponens. Többségükből ugyanis nem volt kimutatható a vizsgálatokkal a növényi kivonatokban mindig jelen lévő sokkomponensű vegyület.

A vizsgálati eredmények felhívják a figyelmet arra: a hatályos jogi szabályozás nem garantálja, hogy a fogyasztókhoz csak megbízható termékek jussanak el. Az ellenőrzés is elégtelen ezen a területen - állapították meg a szakemberek.

A tudományos vizsgálat után a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak (Nefmi) egészségügyért felelős államtitkára, Szócska Miklós utasítására az ÁNTsZ ellenőrzésbe kezdett. A Nefmi sajtóosztálya azt a tájékoztatást adta, hogy 966 helyen - drogériákban, gyógyszertárakban, élelmiszer- és wellnessüzletekben, szexshopokban, videotékákban - végeztek helyszíni ellenőrzéseket.

Olyan étrend-kiegészítőket kerestek, amelyek a gyanú szerint az ilyen termékekben nem engedélyezett gyógyszerhatóanyagot, sildenafilt vagy annak rokon vegyületeit tartalmazhatja. Összesen 2464 feltételezetten ilyen összetevőt tartalmazó étrend-kiegészítőt zároltak. Egyéb étrend-kiegészítöket is megvizsgáltak, s 26 olyan terméket találtak, amely nem volt bejelentve az OÉTI-nél. Ezek miatt szintén eljárás indult.

Ha az akkreditált laboratóriumi vizsgálatok is igazolják, hogy az étrend-kiegészítők gyógyszerhatóanyagot tartalmaznak, az ÁNTSZ meghozza a további hatósági intézkedéseket, s értesíti az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyorsriasztási rendszerét.

A Nefmi a bejelentési rendszer szigorítását is tervezi. Így a különösen nagy közegészségügyi kockázatot hordozó termékcsoportok, például a testtömegcsökkentésre, potencianövelésre, teljesítményfokozásra, vércukorszint-csökkentésre ajánlott készítmények esetén a termékek biztonságos alkalmazhatóságát bizonyító laboratóriumi vizsgálat eredményét a gyártónak vagy forgalmazónak a bejelentéssel egyidejűleg az OÉTI-hez be kell nyújtaniuk. Eddig ilyenre nem volt szükség. Még egy intézkedést tervez a tárca: az étrend-kiegészítőkről szóló rendelet az ilyen termékekben nem alkalmazható növényeket, növényi részeket tartalmazó negatív listával egészülne ki. A negatív listán szereplő növények, növényi részek között a tervezett módosítás kizárja számos egészségügyi kockázatot hordozó "adalékanyag" (például kábító hatású és pszichotróp anyagok, hallucinogén szerek) felhasználását.

Székely Krisztina, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője lapunknak úgy nyilatkozott: a vizsgálatban kimutatott gyógyszerhatóanyagok biztosan hamisak, a szabadalmi védettséggel rendelkező gyártó ugyanis azt nem adta el egy másik termék előállításához. Hozzátette: nemcsak ezeket a termékeket kellene megvizsgálniuk a hatóságoknak, hanem a többi étrend-kiegészítőt is.

A szakemberek azonban hangsúlyozták azt is: ebből a vizsgálatból nem szabad azt a téves következtetést levonni, hogy az összes étrendkiegészítő-gyártó jogszabályt sért.

Zivkovics Natália

(Az írást teljes terjedelmében, a szerző hozzájárulásával közöljük)

 

« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2024 november»
hkszcspszv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2024. 04. 24.
Az MGYK XIII. Vándorgyűléséről
»
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2024. 11. 21 cstrtk