A rendezvény kezdetén dr. Sándor Csaba a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke köszöntötte a résztvevőket, majd ismertette a konferencia pénteken sorra kerülő témáit.
Az új munka törvénykönyve - Előadások és fórum az MGYK Gazdasági Munkabizottságának koordinálásában címmel, dr. Sohajda Attila üléselnök bevezetőjével kezdte meg munkáját a kongresszus.
Első előadásként Alapvető munkajogi kérdések az új munka törvénykönyve tükrében címmel Dr. Sohajda Attila foglalta össze az új szabályozás fontosabb változásait. Változik pl. a méltányos mérlegelés, a jogos gazdasági érdek, a munkáltatói ellenőrzési jog és az egyenlő bánásmód követelményének súlya és értelmezése. Az előadó szólt a munkaszerződés tartalmi elemeiről. Kiemelte az atipikus munkaviszonyokkal kapcsolatos rendelkezéseket. Ezek közé tartozik pl. a munkavégzés behívás alapján, munkakör megosztása, több munkáltató által létesített munkaviszony, munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás. A munkaviszony megszűnése megszüntetése alapeseteinek bemutatása után, Sohajda Attila beszélt a végkielégítés szabályairól, majd röviden bemutatta az átmeneti rendelkezéseket. Jelentős szemléletbeli változás, hogy az új munkatörvénykönyve megenged a törvénytől való eltérést a munkaadó és a munkavállaló javára is.
"Az új munka törvénykönyve gyógyszerészi és gyógyszertári vonatkozásai I., munkabér, pótlékok, ügyelet címmel, Dr. Torma Árpád az MGYK közgazdasági szakértője, a változást tartalmazó paragrafusok tartalmát foglalta össze előadásában. A munkabér, a teljesítménybér és más díjazási formák bemutatásával kezdte, majd a pótlékátalányról, a műszakpótlékról, az ügyelet, ill. készenlét díjazásáról, végül a rendkívüli munkáról beszélt. Dr. Torma a díjazás közvetett tényezőit is értelmezte. Ilyen pl. a több munkáltató által elismert jogviszony, a távolléti díj, az állásidő, mentesülés a munkavégzés alól, anyagi juttatás harmadik féltől. A díjazás további tényezőinek munkaközi szünet, munka-időkeret, egyenlőtlen munkaidő beosztás, munkabér elszámolása, kifizetése értelmezése után az új rendelkezések hatálybalépéséről és a hatálybalépés előtti módosításokról is szólt az előadó.
A szekció harmadik előadója Dr. Laki Tibor az MGYK Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezete alelnöke Az új munka törvénykönyve gyógyszerészi és gyógyszertári vonatkozásai II., humánerőforrás, gazdálkodás a gyógyszertárban címmel tartotta meg előadását. A munkaidő-beosztás szabályaival kezdte előadását (általános munkarend, kötetlen munkarend, osztott napi munkaidő, egyenlőtlen munkaidő beosztás), majd a munkaidőkeret részletkérdéseivel foglalkozott. A munkaidő-beosztás szabályainak ismertetése kapcsán a rendkívüli munkaidőről, annak elrendeléséről, mértékéről tájékoztatott, megjegyezte: figyelembe kell venni a maximális munkaidőkeretre vonatkozó szabályozást is. A pihenőidők kapcsán, a munkaközi szünetet, a napi pihenőidőt, a heti pihenőnap és a heti pihenőidőt is értelmezte dr. Laki Tibor, majd bemutatta a munka- és pihenőidő nyilvántartásának feladatait. Az alapszabadság 20 nap, amelyet számos tényező (pl. életkor, rokkantság) növelhet. A szabadság kiadásának szabályait részletezve az előadó kitért arra, hogy megszűnt az aznapi bejelentéssel kivehető szabadság majd a betegszabadság, a szülés szabadság, és a fizetés nélküli szabadság eseteit ismertetve zárta gondolatait.
A személyi jogos gyógyszerész munkajogi sajátosságai címmel Dr. Elmer Nándor a Számvit Kft. ügyvezetője következett az előadók sorában, aki a jelenlévőknek egy írásos összefoglaló anyagot is átadott. (Az anyag feltöltésre fog kerülni!- a szerk.) Az előadóval a közeljövőben interjút készít az mgyk.hu.
Szünet után, kb. fél öttől A gyógyszerkassza változásának hatásai a gyógyszerellátásra címmel - Dr. Bidló Judit az OEP főosztályvezetője tartotta meg előadását, melynek már az elején leszögezte: 3, 8 millió járulékfizető ember járulékából 9,7 millió ember egészségügyi ellátását kell finanszírozni. Az originális termékeket és a versengő termékeket bemutató ábrája kapcsán elmondta: egy finanszírozási rendszernek kötelessége kihasználni az olcsóbb generikus készítményekben rejlő megtakarítási lehetőségeket. Ez a megtakarítás teszi lehetővé az új originális termékek befogadását és a gyógyszerkassza szinten tartását is. A generikus ösztönző elszámolásával kapcsolatban minden gyógyszertár a következő héten levelet fog kapni amiben le lesz írva az adott patikában eddig elért eredmények. Értékelte a vaklicit-rendszer és a generikus ösztönző bevezetésének hatásait, és elmondta - az OEP honlapján a Gyógyszertárak juttatása cím alatt ezzel kapcsolatban sok információ található.
A Patikárius játék egy-két részben
Az előadások után a konferencia résztvevői átsétáltak a Fekete Sas Patika múzeumhoz, ahol először a Patikárius játék egy-két részben címmel tekinthettek meg két rövid színi előadást, melynek színpadául először a patika utcai előtere, majd a gyönyörű régi berendezési tárgyak alkotta belső szolgált. A kedves öreg patikárius után a gyógyszertár történetéről hangzott el előadás.
A Fekete Sas Patikamúzeumban lehetőség van múzeumpedagógiai foglakozásokra, aminek helyszínét egy játékos gyereklaboratóriumot és kellékeit is megtekintették a résztvevők.
(szente)