Készült a Magyar Gyógyszerészi Kamara Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezetének 2024. november 10-én a PhoenixPharma Rt. Győri Kereskedelmi Központjának (Győr, Szabolcska u. 3.) tanácstermében megtartott Küldöttgyűléséről.
Dr. Pápai Zoltán vármegyei elnök megállapította, hogy a Küldöttgyűlés a meghirdetett 18:00 órai időpontkor határozatképes, mert a 18 küldöttből több mint 50%, 13 fő küldött megjelent. A jelenlét ív a jegyzőkönyv melléklete.
A Küldöttgyűlésen elhangzottakról hangfelvétel készül, amit 30 napig meg kell őrizni.
Elsőként a levezető elnök, jegyzőkönyvezető és a jegyzőkönyv hitelesítők megválasztását kéri.
Levezető elnöknek dr. Pápai Zoltán saját magát javasolja. A küldötteknek más javaslata nem volt.
A küldöttek a javaslatot egyhangú szavazással elfogadták.
A jegyzőkönyv vezetésére dr. Horváth Károly titkárságvezetőt javasolja dr. Pápai Zoltán.
A küldötteknek más javaslata nem volt.
A küldöttek a javaslatot egyhangú szavazással elfogadták.
Jegyzőkönyv hitelesítőknek Kovácsné dr. Horváth Irént és dr. Rendi Ferencet javasolja dr. Pápai Zoltán. A küldötteknek más javaslata nem volt.
A küldöttek a javaslatot egyhangú szavazással elfogadták.
A meghívóban szereplő napirendi pontok tárgyalása megkezdődhetett.
Az elnök a beszámolójának első részében a vármegyei kamarai aktivitást ismerteti majd ezt követően pedig az országos helyzetről ad egy helyzetjelentést.
A vármegyei szervezet életében az önálló ingatlan vásárlásra volt egy kiemelkedő esemény ahol egyrészt a 14 millió forint megtakarításunkat tudtuk egy jó helyre befektetni valamint az országos kamarától kapott tízmillió forint kölcsönnel egy önálló saját tulajdonú ingatlanra tettünk szert Győrött a Cuczor Gergely utcában. 2024. május 9-én írtuk alá az ingatlan adásvételi szerződést. Az iroda helyiséget kifestettük, az átköltözés a Szabolcska utccából megtörtént, szükséges az irodahelyiség butorozása, amire több ajánlatot is kérünk. Reméljük sikerül olyan helyiséget kialakítanunk emelyre hosszú ideig nem kell költeni.
A gyógyszertári ügyelettel kapcsolatban jelentős változások történtek ebben az időszakban, Sopronban, Mosonmagyaróváron is az ügyelet időpontja 20 órától 22.30-ra tartóra módosult. Ezt sikernek könyveljük el. Nehezebb dolog volt a Győri ügyelet esetében változást elérni. Itt a kezdeményezés arra irányult, hogy a 23 gyógyszertár helyett 29 gyógyszertár vegyen részt az ügyeletben, valamint az ügyelet akkor kezdődjék amikor nincs szolgálati rend szerint nyitvatartó gyógyszertár. Ez alapvetően a szombat, vasárnapi ügyeletet érintette. A kamara a kezdeményezéshez a technikai feltételeket biztosította, nem kívánt állást foglalni abban a kérdésben, hogy jogszerű az eddig nem ügyelő hat gyógyszertár bevonása az ügyeleti szolgálatba. Az NNGYK a méltányosság és az igazságosság elve alapján hozta meg a döntést, és 2024. november 1-től 29 gyógyszertár látja el a gyógyszertári ügyeletet, attól az időpontól amikor szolgálati rend szerint nincs nyitvatartó gyógyszertár. Lehetőség van arra, hogy megállapodás alapján más gyógyszertár vállalja át az ügyeletet, ha valaki nem akar vagy nem tud ügyelni. Az ügyelet tervezett változásáról tájékoztattuk a győri polgármestert, megnyugtatva, hogy a változás után is biztosított lesz a gyógyszerhez jutás Győrött.
Felvettük a kapcsolatot a Kamara Kórházi -Klinikai Területi Szervezetének győri tagozatával és 2024. május 28-án egy kihelyezett elnökségi ülést tartottunk a Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban. Két megállapodást fogalmaztunk meg az együttműködésről. Egyrészt az elnökségi ülésekre meghívjuk Hutyánné dr. Somogyi Arankát a kórház főgyógyszerészét, valamint a klinikai gyógyszerészeket kértük fel előadások tartására. Ez utóbi már megis valósult, mert a Patika Napon közreműködtek előadások tartásával. Ez a helyi sajtóban is megjelent.
A FIGYOK újrélesztését is elkezdtük, dr. Simonics Dóra vette át a csoprt vezetését, első programjuk már meg is volt, mert a mórichidai Általános Iskola igazgatójának kérésére, mivel egészség napot tartottak, és ide gyógyszerészt is meghívtak, amit a FIGYOK tagok vállaltak el.
Nyáron elkezdtünk dolgozni a kötelező továbbképzés győri megszervezésével a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerész Karának bevonásával. Sikerült akkreditáltatni a kötelező továbbképzés programját, így 2025 márciusában Győrött, a Széchenyi István Egyetem helyiségeiben megtartásra kerül a kötelező továbbképzés amelyre a GYOFTEX-en már lehet jelentkezni.
2024. szeptember 14-én Nikolics Emléknap megtartására került sor Sopronban, az eseményen neves előadók szerepeltek, jó volt látni, hogy milyen nagy becsben tartják a professzor emlékét.
2024. március 19-én Győrött a Békéshelp szervezésében ugyancsak érdekes előadókat hallgathattak meg a akik több vármegyéből érkeztek.
Az elmúlt időszakan nem csak a gyógyszerészek teljesítettek jól, hanem a szakasszisztensek is. Az előadói vándorserleg versenyen az első és harmadik helyet soproni asszisztens kolléganő érte el. A Kiváló Gyógyszertári Asszisztens pályázaton vármegyénk két első helyezést is elért, egy győri és egy soproni kolléganő személyében, akik szakmai élet útjuk alapján rászolgáltak ere a díjra.
Országos szinten fontos esemény volt az a jogszabályi változás ami lehetővé tette, hogy a fiókgyógyszertárakban gyógyszerész jelenléte nélkül szakasszisztensek adják ki a gyógyszert bizonyos megkötésekkel. Erről a fiókgyógyszertárral rendelkező gyógyszertárakank nyilatkozni is kellett. A többség a szakasszisztens jelenléte melletti gyógyszerkiadást válaszotta. A vármegyében két új fiókgyógyszertár nyílt a jogszabály megjelenése óta.
Várhatóan 40% áremelkedés lesz az inkontinencia körébe tartozó termékek esetén. Az erre vonatkozó jogszabály 2025 első negyedévében várható. Ezt a kamara nem tartja elégségesnek, további tárgyalások folynak ebben a témában.
Az ügyelet, készenlét témakörének országos rendezése ügyében a kamara tett javaslatot, az országos tisztifőgyógyszerész is készített egy javaslatot ami nem egyezett a kamarai elképzelésekkel. A tisztifőgyógyszerész úr javaslata szerint minden vármegyében kijelölés alapján legyen egy ügyeletes gyógyszertár amelynek a finanszírozása a többi gyógyszertár által valósulna meg. Ezzel a kamara nem értett egyet. A kamra azt javasolta, hogy a hatvanezer fő alatti településeken maradhasson meg a jelenlegi rendszer a 22.30-ig tartó ügyelettel. Kamara azt is javasolta, hogy ne kijelölés alapján történjen az ügyeletes patika kiválasztása legyen lehetőség az önkéntes vállalásra is. A kamarai javaslat azt tartotta szem előtt, hogy rosszabbul ne járjon egyetlen gyógyszertár sem. Eddig nem érkezett válasz a tisztifőgyógyszerésztől a kamarai javaslatra.
A vidék gyógyszerellátási problémájának megoldására a kamara azt javasolja, hogy az orvos közvetlenül a gyógyszertárnak küldhesse a vényt, ne egy falu gondnok által összegyűjtött vények kiadása legyen. A másik javaslat gyógyszerátadó helyiségek kialakítása a településen, ahol szakasszisztens a már összekészített gyógyszercsomagokat adná át a betegnek.
A kamara országos elnöksége meghívta az automatákat gyártó hat cég képviselőjét, hogy mutassák be a termékeiket. Az országos elnökség az un. komissiózó robotokat, amelyek meggyorsítják, hogy a gyógyszerész minél gyorsabban kitudja adni a betegnek a gyógyszert, messzemenően támogatja. Azokat az automatákat amelyek felügyelet nélkül teszik lehetővé gyógyszer vagy gyógytermék vásárlását nem támogatja, nem ért egyet az engedélyezésükkel.
A vis major esetben a vény nélküli expediálás lehetőség biztosító jogszabály előkészítése előre haladott állapotban van. Ehhez arra lenne szükség, hogy a gyógyszerész belelásson a beteg teljes gyógyszerelésébe.
A kamara továbbra is fenntartja azt az álláspontját, hogy az erős hatású étrendkiegészítőket a kockázat miatt csak gyógyszertárban lehessen forgalmazni. Ebben az ügyben komoly ellentét van az étrendkiegészítőt gyártó cégekkel.
Más országok tapasztalata alapján ha a gyógyszerész áttekinti a beteg teljes gyógyszerellátást, és ez alapján javasolja a beteg gyógyszerelésének módosítástát amivel jelentős megtakarítást ér el a gyógyszer kassza, akkor ennek a NEAK részéről finanszírozottnak is kellene lennie.
A vakcináció kérdése is napirenden van, a kamara támogtja a gyógyszerészi vakcinációt és erre a döntéshozó is nyitott.
A gyógyszerész hallgatók gyógyszertári gyakorlatának díjazását megengedő jogszabályi módosítás értelmezése jelentett problémát, miután néhány egyetem ezt úgy értelmezte, hogy köteles a gyógyszertár díjazni a hallgatót. A kamara állásfoglalást kért a minisztériumtól ez ügyben. Fontos lenne rögzíteni azokat a tevékenységeket amelyet a gyakorlaton lévő hallgató végezhet, illetve végeznie kell, hogy eredményesnek tekintsék a gyakorlatát.
Annak bevezetését, hogy a kórházi gyógyszertárakat projekttársaság működtesse, 2025 júniusára halasztották.
A tisztigyógyszerész által ebben a negyedévben végzett ellenőrzések során 11 olyan eset volt amikor valamilyen hiányosságot állapított meg a gyógyszertárban. Feltűnően megnőtt azon esetek száma, amikor a fiókpatika készletét nem tudta ellenőrizni a tisztigyógyszerész, mert az informatikai rendszer az anyapatikából tette lehetővé a készlet pontos megállapítását. Ebben a kérdésben a küldöttgyűlés tagjai között heves vita alakult ki. Súlyos problémaként említették, hogy a rendszegazdák által komoly összegért leszállított programhoz a felhasználó nem kap tisztességes használati útmutatót. A jelenlegi informatikai helyzetben annak a jogszabályi előírásnak, hogy a gyógyszertár naprakész készlet és forgalmi nyilvántartással rendelkezzen nem lehet megfelelni. Ha ebből a gyógyszertárnak anyagi kára származik akkor azt a rendszergazdákra kell hárítani.
A 2024. november 23-án tartandó küldöttközgyűlésen kell elfogadni az Alapszabály módosítást, ami a tagdíjat 2025. évre szabályozza.
A Küldöttgyűlés elé kerülő javaslat szerint a tagdíjbevételek a területi szervezetek között létszámtól függetlenül 50-50% arányban kerüljön megosztásra. A tagdíj mértéke a bérminimum százalékában kerül megállapításra, az Alapszabály által adott lehetőséghez képest csökkentett mértékben. Ez személyi jogosok esetében 114 000 Ft lenne, 20 millió Ft havi forgalmat el nem érő gyógyszertárak esetén 65 000 Ft, alkalmazottaknak 49 000 Ft, nem egészségügyi tevékenységet folytatók 18 000 Ft, jogfenntartói tagdíj 8 000 Ft éves tagdíjat fizetnének.
Az elnöki beszámolóhoz kérdés, észrevétel nem volt.
5/2024. (XI. 20.) sz. Küldöttgyűlési határozat.
A küldöttgyűlés a vármegyei elnök beszámolóját egyhangúlag elfogadta.
2. Felügyelő Bizottság tájékoztatója a Kamara működéséről.
Előterjesztő: Dr. Herczeg Balázs FB vármegyei elnök
Dr. Herczeg Balázs elmondta, hogy a beszámolási időszakban az elnökség 11 határozatot hozott, amelynek többsége tagfelvétellel volt kapcsolatos, 3 estben az elnökség megszüntette a tagságot tagdíjfizetés elmulasztása miatt, 1 esetben helyre állította a szüneteltetett tagsági jogviszonyt, a kölcsön felvételről is határozott az elnökség, valamint döntött a Küldöttgyűlés összehívásáról. Ezek közül a legfontosabb a kölcsönfelvétel volt, aminek az adatok alapján nem jelent próblémát a visszafizetése. Összegezve, a vármegyei kamara gazdállkodása megfelelt az Alapszabály rendelkezéseinek.
Kérdés, észrevétel nem volt.
6/2024. (XI. 20.) sz. Küldöttgyűlési határozat.
A küldöttgyűlés a vármegyei Felügyelő Bizottság elnökének beszámolóját egyhangúlag elfogadta.
3. Az Etikai Bizottság tájékoztatója az előző küldöttgyűlés óta történt eseményekről.
Előterjesztő: Dr. Rendi Ferenc EB vármegyei elnök
Az Etikai Bizottság a beszámolási időszakban két esetet tárgyalt.
Az első esetben a tisztigyógyszerészi ellenőrzéskor nem volt gyógyszerészi jelenlét a gyógyszertárban. Ennek oka az volt, hogy az egyszemélyes vezetésű gyógszertár vezetője a gyógyszertári bevételt vitte a bankba. A bank nyitva tartási ideje a gyógyszertár szolgálati idején belül volt. Az Etikai Bizottság megállapította az etikai vétséget és ez alapján szabott ki etikai büntetést. Felhívta a személyi jogos gyógyszerész figyelmét azokra a lehetőségekre, amelyekkel elkerülheti a hasonló problémákat.
A másik esetben az egy heti szabadságról visszetérő gyógyszerész elfelejtette, hogy aznap ügyeleti szolgálatra van beosztva 20.00 órától 22.30-ig. A gyógyszertár nem tett eleget az ügyeleti szolgálati kötelezettségének. A tisztigyógyszerész értesülve az esetről egészségügyi bírsággal sújtotta a gyógyszertárat működtető gazdasági társaságot. Az Etikai Bizottság megállapította az ügyeleti szolgálatot nem teljesítő gyógyszerész etikai vétségét és ez alapján szabott ki etikai büntetést. Felhívta a személyi jogos gyógyszerész figyelmét, hogy hasonló esetek elkerülése érdekében jövőben a vezetői ellenőrzési feladadatai körében ellenőrizze, hogy a beosztott nem felejtette el a munkaköri kötelezettségét.
Kérdés, észrevétel nem volt.
7/2024. (XI. 20.) sz. Küldöttgyűlési határozat.
A küldöttgyűlés a vármegyei Etikai Bizottság elnökének beszámolóját egyhangúlag elfogadta.
A küldöttgyűlést dr. Pápai Zoltán bezárta.
k.m.f.
Dr. Pápai Zoltán s. k.
vármegyei elnök
Dr. Horváth Károly s. k.
jegyzőkönyvvezető
Kovácsné dr. Horváth Irén s. k. Dr. Rendi Ferenc s. k.
hitelesítő hitelesítő