Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2013. szeptember 11.
A kamara az egységes gyógyszerárak mellett - Szalai Laura - Magyar Nemzet - 2013. 09. 11. (4. oldal)

Szakmailag indokolt volna bevezetni az egységes árakat valamennyi gyógyszerkörben egyebek között annak érdekében, hogy megszűnjön a patikákat sok esetben nehéz helyzetbe hozó, a gyárak által alkalmazott gyakorlat – erre mutatott rá lapunknak a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Hankó Zoltán hozzátette, az intézkedés a betegek javát is szolgálná.

Újra egységes patikai gyógyszerárakra lenne szükség valamennyi gyógyszerkörben – ez merült fel a Magyar Gyógyszerészi Kamara részéről a közelmúltban. Hankó Zoltán, a testület elnöke lapunknak rámutatott, ezzel a betegek jó része is egyetértene, a hivatalos kezdeményezéshez azonban szükséges a gyógyszerpiac valamennyi szereplőjének egyetértése. Hozzátette, csak akkor javasolhatnak ilyen változást, ha garanciát kapnak arra, hogy az ágazat árrésbevételei nem csökkennek.

A patikákban kapható gyógyszerek három típusba sorolhatók: a társadalombiztosítás által támogatott vényköteles orvosságok, a nem közfinanszírozott, de vényköteles medicinák, valamint a vény nélkül kapható és nem támogatott termékek. Utóbbiak kisebb hányada nemcsak a gyógy-szertárakban, hanem egyéb helyeken – például drogériákban, benzinkutakon – is elérhető a lakosságnak.

Korábban – a 2000-es évek első feléig – mindhárom gyógyszerkör árképzése egységes, jog-szabályok által behatárolt volt, jelenleg azonban a következőképpen alakul: a közfinanszírozott medicinák esetében a forgalomba hozó az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral egyeztet a gyógyszer áráról és támogatásának mértékéről, a patika pedig a biztosító által befogadott ár alapján, rendeletben rögzített árrés alkalmazásával határozza meg a fogyasztói árat. Ettől azonban sem lefelé, sem fölfelé nem térhet el, így ezekért a gyógyszerekért az ország összes patikájában ugyanannyit fizet minden beteg – magyarázta a testület elnöke. Ezzel szemben a nem támogatott gyógyszereknél a forgalomba hozó és a forgalmazók is hatósági korlátozás nélkül állapítják meg a termelői, a nagykereskedelmi és a patikai árat, így a betegek ezekért az orvosságokért eltérő árakat fizethetnek a patikákban. – Vannak olyan vényköteles termékek, amelyeknél a gyártók egyes gyógyszertárakat – jelenleg körülbelül 100-150et – előnyben részesítenek, ilyenkor viszont kikötik, hogy a patika milyen készletet tartson és mekkora árrést alkalmazzon. Ez a vásárlónak látszólag előnyös, a többi helyen azonban az adott gyógyszer forgalmazása ellehetetlenül – hívta fel a figyelmet Hankó Zoltán.

A vény nélküli gyógyszerek körében jelenleg sok gyógyszertár alkalmaz olyan árpolitikát, amelynek során egy-egy népszerű termékkörnél – például a fájdalomcsillapítók, görcsoldók és a vitaminok esetében – időszakos kedvezményeket hirdetnek, s így az olcsóbb gyógyszerek többletforgalmat generálnak számukra. Az azonban, hogy melyik orvosság lesz az adott patikában kedvezményes, attól is függ, hogy a gyárak milyen akciókat szerveznek. Hankó Zoltán felhívta a figyelmet arra is, ez utóbbi gyakorlat nagymértékben befolyásolja, hogy a patikákban milyen termékeket ajánlanak a betegnek. Véleménye szerint ezek az árakciók hosszú távon csökkentik az adott termékkör iránti fogyasztói bizalmat, és azt sem tartja jónak, hogy a betegek tíz-húsz forintos árkülönbség miatt járnak patikáról patikára. – Az egységes fogyasztói ár a szociális otthonok ellátása szempontjából is indokolt lehet, mivel az ott ápoltak ellátásának szakmai garanciái legalább olyan fontosak, mint az otthonok költségei – tette hozzá.

 

Szalai Laura

Magyar Nemzet

2018-2025 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél