A XII. Patikanap országos megnyitóját június 3-án tartották Komáromban. Az idei rendezvény több szempontból is különbözött az előzőektől: mostantól patikanaptól patikanapig tartó, egyéves program során - a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet között kötött együttműködési megállapodás alapján - az allergia, illetve a racionális vitaminhasználat témakörében fordulhatnak a patikusokhoz az érdeklődők.
A megnyitó napjának reggelén már többen várakoztak a Balzsam Gyógyszertár előtt felállított sátraknál, ahol a „Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogramja” szűrőkamionja ingyenes lakossági szűrést végzett. A 10 órakor kezdődő megnyitóra – a nagy hőség ellenére - szép számmal voltak kíváncsiak: az officinában tartott összejövetelen a kollégák és a sajtó munkatársai mellett szép számú érdeklődő is részt vett.
Dr. Kissné dr. Cseke Margit Ilona, a megyei kamara elnöke, a gyógyszertár személyi jogos vezetője, a rendezvény moderátora köszöntő szavaiban egyebek mellett elmondta, hogy a megye legrégibb patikája ad otthont a megnyitónak, amelyet száz százalékos gyógyszerészi tulajdonban tudnak működtetni. Az összejövetelen részt vett dr. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár, aki köszöntő beszédében elmondta, fontosnak tartja a mai napot. Kitért a 2006 utáni liberalizációra, amely felhívja a figyelmet, hogy nagy rendszerekben döntéseket hozni csak megfontolva, és az ügyek mindenre kiterjedő vizsgálatával lehet. A liberalizáció okozta károk említése után kitért arra, a 2010 után történtek példaértékűek: a kormányzati döntéshozatal más minőséget hozott a gyógyszerellátásba. Példaértékűnek tartja továbbá a kamara és a kormányzat együttműködését. Majd miután kitért az EU ellenünk folyó kötelezettségszegési eljárására is, a jövő évi költségvetés gyógyszertárakra vonatkozó adatairól ejtett néhány szót. Végezetül köszönetet mondott azért, hogy a gyógyszerészek az egészségfejlesztésben is szerepet vállalnak. „Az együttműködés sikerre van ítélve” – mondta. (Dr. Zombor Gábor köszöntőjének szó szerinti leiratát a kamara honlapján már közzétettük.)
Ezt követően Dr. Török Krisztina a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója köszöntötte a jelenlévőket. Először a NEFI feladatköréről tett említést, majd kiemelte a patikák jelentőségét a betegekkel való kapcsolatokat illetően. Hangsúlyozta, mindenkire feladatot ró az egészség fejlesztése, ezért is tartja nagy előrelépésnek a NEFI és a kamara közti megállapodást. A továbbiakban említette az egy éven át történő program két preferált területét, majd köszönetét fejezte ki a gyógyszerészeknek a népegészségügyi programban való részvételükért. Bízik abban, hogy hosszú távú lesz ez a megállapodás – hangoztatta. Harmadikként prof. dr. Nékám Kristóf, a Magyar Allergia Szövetség elnöke következett, aki köszönő szavai után elmondta, az allergia dobogós helyet foglal el a világon a különféle betegségek között. Sokkal többet kéne foglalkozni vele, így nagyon fontos lesz az együttműködés. Összefogással és egyéni akarattal sokat lehet tenni a betegekért és a kezelésükért. Dr. Molnár Attila Komárom város polgármestere kifejezte abbéli örömét, hogy Komárom lehetett a házigazdája a rendezvénynek, majd beszámolt a város egészségügyi fejlesztéseiről. Gratulált a nagyszerű kezdeményezéshez, és szeretettel hívta a részvevőket, máskor is látogassanak el a városba. A következőkben dr. Horváth-Hutás Tamás országos tiszti főgyógyszerész a tiszti gyógyszerészi kar átszervezéséről adott egy rövid áttekintést. Úgy látja, a Kamara és a NEFI együttműködésével a betegérdekek érvényesítését tágítani lehet, és erősödni fog a gyógyszerészek népegészségügyi tevékenysége. Megjegyezte, szeretnének ők is támogatást nyújtani a kollégáknak. Dr. Hankó Zoltán kamarai elnök miután köszönetet mondott a szervezőknek és részvevőknek egyaránt, elsőként a kamara modellkorrekcióhoz kapcsolódó feladatairól, majd a gyógyszerészek betegorientáltságáról szólt, a harmadik gondolat pedig a Patikanaphoz kapcsolódott. A 11 éve kezdődött rendezvények először a gyógyszertárak és a patikai munka bemutatását célozták a nagyközönségnek. Később a gyógyszertári szolgáltatások bemutatása volt a fő cél, mára pedig a legfontosabb üzenet, hogy a gyógyszerészek be tudnak kapcsolódni a népegészségügyi programokba. (Dr. Hankó Zoltán köszöntőjének szó szerinti leiratát úgyszintén közzétettük a kamarai honlapon.)
A megnyitó után a szakmai program következett: Nyílt orvos-gyógyszerész napot tartottak a komáromi Jókai Filmszínházban, ahol számos érdeklő vett részt. A rendezvényt dr. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár nyitotta meg, aki egyebek mellett a gyógyszerész szakemberek szerepét hangsúlyozta a gyógyításban. Úgy látja, a NEKI és a Kamara közötti együttműködési szerződésre alapozva, tovább lehet bővíteni a népegészségügyi programokban való részvételi lehetőségeket. Az államtitkár után dr. Molnár Attila, Komárom város polgármestere köszöntötte a jelenlévőket, majd a város gyógyszertárairól ejtett néhány szót.
Ez után a helyi Egressy Béni Alapfokú Művészeti Iskola tanítványai adtak rövid koncertet, amit nagy tapssal jutalmaztak a jelenlévők. A zenei program után következő előadások sorát dr. Török Krisztina, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója nyitotta meg, aki bemutatta az intézetet, és ismertette, hogy miért van az intézetre szükség.
Megtudtuk, hogy hazánkban, nemzetközi összehasonlításban messze nagyobb a krónikus betegségekben szenvedők száma, mint az a gazdasági vagy kulturális körülmények alapján várható lenne. Az egészségfejlesztésben a polgároknak is tudatosan részt kell venniük – hangsúlyozta. A következőkben nemzetközi összehasonlításban mutatta be hazánkat az egészségfejlesztés területén. Úgy látja, valahol a középmezőnyben állunk, több mindent megoldottunk már, de még van tennivalónk szociális kérdésekben és az egészségi kultúra területén. Ez utóbbinál a kommunikáció a legfontosabb tényező, és a patikák ebben tudnunk segíteni a most megkötött szerződés alapján.
A következő előadó dr. Hankó Zoltán kamarai elnök volt, aki azzal a felvetéssel kezdte, hogy évek óta halljuk a reklámokban, hogy „Kérdezze meg gyógyszerészét…”, illetve fontos, hogy „Tájékoztassa gyógyszerészét…”, de arra vonatkozóan alig hangzik el utalás, hogy miről kérdezzen a beteg, illetve miről tájékoztassa a gyógyszerészt. Ezen próbált segíteni a kamara, amikor sorozatot közölt a Patika Magazinban ezzel kapcsolatban. Ezek az írások immáron a kamara honlapján is megtalálhatók. A következőkben az említett megállapodás néhány lényeges elemét emelte ki: megpróbálják elősegíteni a lakosság egészséges életmódját, a tudatos és biztonságos gyógyszerfelhasználást, illetve a 2330 patikát és a 670 fiókgyógyszertárat is megpróbálják bevonni ezekbe a programokba. A kamara azt vállalta, hogy az együttműködés keretei között a lakossági tájékoztatást igyekeznek elvégezni, illetve a gyógyszerészeket felkészíteni a tájékoztatásra. „Ha önök megtanulnak kérdezni, akkor a gyógyszerészeknek tudniuk kell válaszolni” – hangsúlyozta a zömmel laikus közönségnek..
Prof. dr. Nékám Kristóf, a Magyar Allergia Szövetség elnöke előadása felhívta a figyelmet arra, hogy az allergia kérdésköre nem kapja meg azt a súlyt nálunk, mint a világ többi részén. A hazai helyzeten tehát van mit javítani – és ez az együttműködés jó szolgálatot tesz erre. A következőkben az allergiás megbetegedésekkel kapcsolatos tudnivalókat ismertette röviden, figyelmeztetve arra, hogy a következő 30-40 évnek ez lesz az egyik legnagyobb egészségügyi kihívása. Kiemelte a környezeti tényezők és az életmód szerepét gyógyításában. Majd egy finnországi példát hozott – ahol gyakorlatilag 99,9 százalékban felmérték a lakosságot – és kiderült, sokkal több allergiás megbetegedés van, mint azt korábban gondolták. Különféle adatokat is ismertetett – például, hogy 2025-re a világ lakosságának fele is allergiás lehet – ezzel is kiemelve a Patikanap, illetve a hozzája kapcsolódó népegészségügyi program jelentőségét.
Ezt követően dr. Horányi Tamás, a MÉKISZ alelnöke tartotta meg beszámolóját a racionális vitamin, ásványi anyag és nyomelem használatról. Előadását a MÉKISZ - Magyarországi Étrend-kiegészítő Gyártók és Forgalmazók Szövetsége – bemutatásával kezdte: céljuk segíteni az eligazodást az étrend-kiegészítő készítmények piacán uralkodó meglehetősen rendezetlen állapotok útvesztőjében. A továbbiakban a vitaminpótlás néhány kérdésére hívta fel a figyelmet. Melyik a jobb – tette fel a kérdést – gyógyszerrel vagy gyümölcsökkel, zöldségekkel pótolni a hiányt?
Kiemelte a D-vitamint, aminek jelentősen megemelték a napi ajánlását. Felhívta továbbá a figyelmet arra, hogy a nőknél több esetben kell számolni vitaminhiánnyal, mint férfiaknál, de ugyanez a helyzet az ásványi anyagokkal és nyomelemekkel is. Jó lenne, ha ezzel a programmal javítani lehetne ezen az állapoton –hangsúlyozta. A továbbiakban a „honnan vásároljunk vitaminokat stb.” kérdésre is választ adott, megjegyezve, hogy nem mindig a legolcsóbbnak tartott készítmény a ténylegesen legolcsóbb.
Az előadások sorát Dr. Kreft-Horváth Lóránd, Komárom alpolgármestere – civilben háziorvos – zárta „Komárom térségének egészségügyi ellátása” című beszámolójával. Az önkormányzat kötelező feladata az alapellátás – ennek az intézményeit, illetve az ellátott feladatokat sorolta. A másik forma a vállalkozási, az ebben a formában dolgozó orvosok szintén kötelező feladatokat látnak el. Az egészségügyi szakdolgozók mellett az infrastrukturális kérdésekre is kitért, hangsúlyozva a közelmúlt jelentős fejlesztéseit, de a város gyógyfürdője is szóba került. Említést tett az önkormányzat egészséggel kapcsolatos tájékoztató tevékenységéről is – mint megtudtuk, kiemelt jelentőséget tulajdonítanak neki. A „Kincset ér” címet viselő programjuk során az óvódástól a felnőtt korig komplex módon adnak tájékoztatást az egyes korosztályoknak.
A rendezvény a helyi fiatalokból álló néptáncegyüttes nagysikerű produkciójával zárult.
A gyógyszertárban, illetve a gyógyszertár előtti téren estig végeztek szűrővizsgálatokat a szűrőkamionban és a felállított sátrakban, a gyógyszertárban pedig gyógyszerészi gondozási tevékenység folyt szintén zárásig, nagy érdeklődéssel kísérve.
A XII. patikanap központi rendezvénye szakmapolitikai és szakmai szempontból is sikeres volt, továbbá jelentős média-érdeklődés kísérte.
B. Zs.
Fotó: F. Tóth Gábor