A Magyar Gyógyszerészi Kamara (továbbiakban Kamara) elnöksége 2014. január 22-23-án tartotta soron következő elnökségi ülését Hejce konferenciaközpontjában. A kétnapos elnökségi ülés helyszíne dr. Nyiri László Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kamarai elnök javaslatára került kiválasztásra. (Hejce Borsod-Abaúj-Zemplén megye Gönci járásában, Miskolctól 60 kilométerre, északkeletre található, a Zemplén nyugati lábánál.) Az ülésen az elnökségi tagok határozatképes számban megjelentek és a határozatképességet az ülés végéig fenntartották. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette.
A napirend elfogadása után a 2013. december 12-i elnökségi ülés óta eltelt időszakban történtekről adott tájékoztatást az elnök. Ismertette az Országgyűlés által 2013. december 17-én elfogadott 2014-es költségvetés gyógyszerészetet érintő fő számait (a honlapon 2013. december 19-én jelent meg a témában tájékoztató), a salátatörvény vonatkozó pontjairól pedig dr. Bartus György alelnök adott tájékoztatást. Az új pénztárgépre átállás kapcsán dr. Hankó Zoltán elnök és dr. Sándor Csaba alelnök képviselik a kamarát a dr. Varga Mihály miniszter által életre hívott munkacsoportban. Az elnök elmondta: a kamara célja, hogy jó műszaki minőségű és a lehetőségekhez képest olcsó megoldások szülessenek, ahol az állami támogatás igénybe vételére is lehetősége lesz minden jogosultnak. Több száz gyógyszerész vett részt dr. Szócska Miklós interaktív telefonos fogadóóráján december 16-án. Az egészségügyi államtitkár egy Magyarországon még nem alkalmazott internet-alapú telefonos rendszert használt a fórum során. Értékelésében kiemelte, hogy a fórum ismételten ráirányította a figyelmét a kisgyógyszertárak gondjaira.
Az MGYT-MGYK közötti együttműködési szerződés előkészítése folytatódott, a szerződés aláírására a Vándorgyűlés keretei között kerül sor, 2014. február 15-én. A szerződés általános kereteinek figyelembe vételével megállapodás született a 2014-es operatív együttműködési keretekről is. Dr. Zalai Károly a Gyógyszerészi Hírlap főszerkesztője tájékoztatta a grémiumot a Hírlap arculatfejlesztéséről és a kamara munkabizottságait is képviselő szerkesztőbizottsági tagok által elkezdett munkáról.
Az Ipari Gyógyszerészi Állandó Bizottság tagjaira, dr. Ács Zoltán, a bizottság legutóbbi küldöttközgyűlésen megválasztott elnöke tett javaslatot, aki dr. Bern Zoltánt, dr. Ilku Líviát, dr. Bódis Attilát, dr. Csóka Gabriellát és dr. Juhász Hedviget kérte fel tagnak, dr. Újfalussy Ágnest pedig a bizottság állandó szakértőjének. A javaslatot az elnökség elfogadta, a bizottsági tagok kamarai tagságának rendezése után a bizottság megkezdi a munkáját.
A gyógyszerészi/gyógyszertári szolgáltatásokkal kapcsolatban tavaly megkezdett cikksorozat folytatásáról is döntött az elnökség. A sorozat célcsoportjai a gyógyszerészek és a laikusok. A gyógyszerhasználat kérdéskörében dr. Csóka Ildikó sorozatszerkesztőnek, a gyógyszerellátással kapcsolatban dr. Hankó Zoltán elnöknek adott megbízást a téma körültekintő gondozására.
Az elnökség időkorlát nélküli napirendként tárgyalt az Etikai Audit koncepciójáról; a napirend előadója és moderátora dr. Pintér László, az etikai bizottság elnöke volt. Az elnökség az előterjesztést támogatja. Soron következő lépésként az elnökségi tagok felvetéseit a bizottság elnöke az audit szabályzatának létrehozására felállított ad hoc bizottság tagjaival megtárgyalja.
Az elnökség megtárgyalta a Zöld patika program 2014 c. koncepciót, amely megújuló energia patikai felhasználását igyekszik elősegíteni. Az elnökség döntött a program előkészítéséről is.
Az elnökségi ülés résztvevői a Vándorgyűlésen elvégzendő stratégiaalkotási munka előkészítő lépéseként több témában hallgattak meg gondolatébresztő vitaindítót. Dr. Hankó Zoltán elnök a kamara tevékenységét 1990-től napjainkig, három korszakra osztva mutatta be. Dr. Zalai Károly főtitkár a kamara gazdálkodásáról és rendszerstabilitásáról adott tájékoztatót, dr. Horváth-Sziklai Attila hivataligazgató az országos és regionális kamarai hivatalok együttműködésének fejlesztésére és a megváltozott köztestületi feladatrendszer értelmezésének szükségességére hívta fel a jelenlévők figyelmét.
A grémium az ülés másnapján problématérkép felállításával foglalkozott, amely alapjául szolgálhat a február közepi, közös programalkotási munkának.
A házigazdák figyelmessége arra is kiterjedt, hogy az elnökség tagjait az egyik szünetben elvitték a faluban működő szeretetotthonba, egy másik szünetben pedig a néhány évvel ezelőtti hejcei repülőgép-szerencsétlenség helyszínére is. Az ellátásért és a gondoskodásért külön köszönet illeti dr. Nyiri Lászlót és feleségét, továbbá Rohály Géza polgármester urat, aki mindvégig gondoskodott a zavartalan körülményekről.
mgyk.hu