A Magyar Gyógyszerészi Kamara (továbbiakban Kamara) elnöksége 2014. június 19-én tartotta soron következő elnökségi ülését a Kamara Dózsa György úti székházában, Budapesten. Az ülésen az elnökségi tagok határozatképes számban megjelentek és a határozatképességet az ülés végéig fenntartották. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette.
A napirend elfogadása után az előző elnökségi ülés óta történt eseményekről hangzottak el tájékoztatók. Dr. Hankó Zoltán elnök és dr. Sohajda Attila alelnök részletesen beszámolt a dr. Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott május 16-i és a dr. Zombor Gábor kijelölt egészségügyi államtitkárral, az Országgyűlés Népjóléti Bizottság elnökével folytatott június 17-i egyeztetésről. A miniszterelnöki megbeszélésen jelen volt Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter és Balog Zoltán emberi erőforrások miniszter is. A megbeszélésen a kormányfő kiállt a gyógyszerészi tulajdonosi program végig vitele, a fiatal gyógyszerészek helyzetbe hozása és a gyógyszertárak gazdasági működőképességének biztosítása mellett. A patikaalap igénybe vételi feltételeinek könnyebbé tételéről és a jövő évi költségvetéshez kapcsolódó egyeztetésekről szintén egyetértés volt. A kormány elkötelezett a gyógyszertárak szakmai és egzisztenciális függetlenségének megteremtéséért. Kiemelhető, hogy stratégiai partnerként tekint a miniszterelnökség a Magyar Gyógyszerészi Kamarára, elkötelezett a középosztályba tartozó gyógyszerészek sikerességében, és érti a fiatal gyógyszerészekre odafigyelő, de a hivatás egészét érintő program fontosságát.
A dr. Zombor Gáborral folytatott egyeztetésen a kijelölt államtitkár kifejtette: segíteni szeretné a gyógyszerészet működését és a meglévő problémák megoldásában szintén partnerként tekint a kamarára. A megbeszélésen dr. Zombor Gábor felajánlotta, hogy részt vesz a kamara elnökségének soron következő ülésén; a lehetőséggel a kamara elnöksége élni fog.
A Parlament megújult Népjóléti Bizottságának (szociális és egészségügyi területet öleli fel) ülésén a miniszterjelölt meghallgatásán jelen volt dr. Hankó Zoltán, aki tájékoztatójában kiemelte: fontosnak tartaná, hogy a bizottságon belül továbbra is a szakmai szemlélet jelentse az együttműködés alapját.
Május végén dr. Bartus György alelnök az államtitkárságon vett részt azon a szakmai egyeztetésen, ahol a dobozonkénti 2D vonalkód (egyedi ún. QR kód) bevezetésének kérdéseivel foglalkozott. Az új rendszer az uniós ütemezés értelmében előreláthatólag 3-4 év múlva jelenthet érdemi kötelezettséget a gyógyszertári gyógyszerforgalmazásban.
Sikeres volt a gyógyászatisegédeszköz-gyártók és -forgalmazók szövetségeinek képviselőivel szervezett miniszimpózium május 15-én, melynek célja a GYSE szabályozás és forgalmazás feltételeinek áttekintése, a GYSE piac szereplőivel való álláspont-egyeztetés és a GYSE-k gyógyszertári forgalmazási feltételeinek javítása volt.
A gyógyszerészek 2014. május 16-19. közötti sikeres Erkel színházi látogatásának folytatásaként az Opera és a Magyar Gyógyszerészi Kamara megkezdte egy Patikusbérlet kialakítását, a látogatásról a Gyógyszerészi Hírlap hasábjain olvashatnak majd tudósítást.
Az elnökség sikeresek értékelte a XI. Országos Patikanap rendezvényeit, melynek központi megnyitója Gödön került megrendezésre, a megnyitók, a szakmai szimpóziumok, a patikai szűrések és gondozási programok a lakosságot szolgálták. Külön öröm a kórházi gyógyszertárak bekapcsolódása az évről-évre fejlődő rendezvénysorozatba. (A patikanap megnyitójáról és média-megjelenéseiről a kamara weboldalán talál összeállítást!)
Az elnökségi ülést megelőző napon volt a gyógyszertárak költségracionális működését segítő munkabizottság alakuló ülése.
Az elnökség határozatban tiltakozik a közelmúltban megjelent iparkamarai javaslat ellen és felkérte dr. Hankó Zoltán elnököt, hogy a Kamara nevében önállóan és a Szakmai Kamarák Szövetségével együtt is lépjen fel a gyógyszerészi vállalkozások iparkamara által kezdeményezett kötelező iparkamarai tagságával szemben.
Az elnökség második olvasatban tárgyalta meg és elfogadta a gyógyszerészek utazási tanácsadását segítő elnökségi ajánlás tervezetét, melynek közzétételére a jövő héten kerülhet sor.
Az elnökség dr. Sándor Csaba alelnök, dr. Gutay Tibor titkár és dr. Horváth-Sziklai Attila hivataligazgató helyzetértékelését és javaslatait meghallgatva folytatta a kamara stratégiai célkitűzéseinek megalkotását célzó, hónapok óta folyó munkát.
Az új FoNo-val kapcsolatos kamarai álláspont előkészítését folytató Szakmai Munkabizottság elnöke, dr. Brezanóczy Ferenc adott tájékoztatást a munka állásáról, a bizottság előterjesztését az elnökség a következő ülésén tárgyalja.
Meghirdetésre került a Figyelő Medicina TOP200 pályázat, melynek díjait minőségi szempontrendszer alapján ítéli oda a zsűri. A gyógyszertárak kérdőív kitöltésével pályázhatnak 2014. július 31-ig.
mgyk.hu
Válogatás az elnökségi ülésen készült képekből