A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság, a hazai gyógyszerészet legnagyobb hagyománnyal rendelkező szervezete április 10-12. között rendezte jubileumi kongresszusát, alapításának 90. évében, az MTA elnökének fővédnökségével. A kongresszus mottója: „Megőrzött hagyományok – harmadik évezredi kihívások” utalás arra, hogy változnak a gyógyszerészeti hivatással szembeni szakmai és társadalmi igények, s ezekhez a változásokhoz alkalmazkodni szükséges.
A gyógyszerészeti tevékenység sokszínűségének megfelelően a gyógyszerkutatás és fejlesztés, közforgalmú és kórházi/klinikai gyógyszerellátás és gyógyszerészoktatás eredményeivel és kihívásaival foglalkozott a tudományos program. Áttekintették a modern gyógyszerkutatás stratégiáit és új technológiáit, beszámoltak megvalósult innovációkról. Foglalkoztak a gyógyszerfejlesztés aktuális kérdéseivel, mint a nanotechnológia alkalmazása a hatóanyagok jobb célba juttatására, vagy a fehérjegyógyszerek fejlesztésének nehézségei. A gyakorlati gyógyszerészet néhány izgalmas témája is megvitatásra került, így a gyógyszerbiztonság, a gyógyszerhamisítás, a gyógyszerek helyettesítése, a gyógyszerelési kockázatok: veszélyes gyógyszerek, figyelmetlen alkalmazók, vagy az internet szerepe a betegek informálásában.
Gyógyszergyártó cégek is megjelentek szimpóziumokkal a programban. Az egyik blokk a daganatos betegségek kezelésének néhány aktualitását mutatta be (Roche és TEVA), egy másik egyéb terápiás újdonságokról számolt be (Richter és AbbVie), míg a harmadik a napi gyógyszertári gyakorlat problematikus kérdéseiről, pl. a nem támogatott vényköteles gyógyszerek közgazdasági aspektusiról (Pfizer) szólt.
A pre-kongresszusi workshop témája a gyógyszerkészítmények fejlesztésnek, gyártásának komplex tervezése (Quality by Design) volt. A poszt-kongresszusi gyakorlat-orientált tréningek témái a következők voltak: Gyógyszerészi tanácsadás mentális betegségben szenvedőknek, halmozott gyógyszeralkalmazással kapcsolatos problémák elemzése, magisztrális gyógyszerkészítés problémái kórházakban.
Sok fiatal volt a 800 résztvevő között. Tudományos eredményeik bemutatása mellett nagyon aktívan vettek részt a gyógyszerészképzés fejlesztési lehetőségeinek megvitatásában, és fiatal gyógyszereszekből , gyógyszerészhallgatókból az esemény alkalmából alakult zenekar muzsikájával tisztelgett a Kongresszus a jeles évforduló és kitüntetett személyek előtt.
A kongresszuson jelen voltak a nemzetközi és a környező országok gyógyszerésztársaságainak képviselői.
MGYT
A kongresszusról készült részletes tájékoztató az mgyt.hu oldalról, ide kattintva érhető el!