Magyarné dr. Pintér Gabriellával az MGYK Szakmai fejlesztési munkabizottságának elnökével, a felkészülésről és a téma - helyes gyógyszertári gyakorlat - fontosságáról beszélgettünk - interjú a XIV. Magyar Gyógyszerész Napokra készülve |
- A munkabizottság alapos munkát végzett a téma kidolgozása során illetve a dokumentum elkészítésekor, hogyan alakult ez a folyamat, kik vettek eddig részt benne?
- A napi gyakorlat oldaláról közelítjük a témát, áttekintve a gyógyszertár teljes tevékenységi körét, beépítve a hatósági kívánalmakat. A helyes gyógyszertári gyakorlatra (GPP) szeretnénk egy egységes, jól hasznosítható eljárásrendet adni a kollegák kezébe. A bizottság tagjai (dr. Ádám György Ferenc, Borotsekné dr. Egri Ágnes, dr. Brezanóczy Ferenc, dr. Burgetti László, dr. Fodor András, dr. Marton Krisztina, dr. Vimláti Gábor és jómagam) maradéktalanul kiveszik a részüket a munkából, ki-ki néhány fejezetet dolgoz ki, majd együttesen vitatjuk meg és rakjuk össze a részeket egésszé.
- Egy gyakorlatias szemléletű anyag mindig jól használható – de képes a változások követésére is?
- A változások követése, az anyag egyes patikákra adaptálása a gyógyszertár vezetőinek a feladata és felelőssége lesz. Természetesen a változásokra igyekszünk mindig felhívni a figyelmet, hiszen biztonsággal csak így várható el, hogy valóban a napi gyakorlat számára aktualizált legyen az anyag. Ez pedig munkánk egyik jelentős célja.
- Az MGYK Szakmai fejlesztési munkabizottságának koordinálásában jön létre a XIV. Magyar Gyógyszerész Napok szombati programjának „a gyógyszertárak Minőségügyi Rendszere” címmel meghirdetett része – előadásokra és azt követően fórumra is készülhetünk... A részelőadásokat kitől hallgathatjuk meg, és mi lesz a vezérfonaluk?
"A minőségről általában" dr. Ádám György Ferenc bizottsági tag, országos titkár fog beszélni. Ő minőségbiztosítási szakmérnök is egyben, és tőle elvárhatóan fog átfogó képet adni a témáról (előzmények, cél, gyakorlat).
Prof. dr. Paál Tamás "A gyógyszertári minőség a hivatás alapja" címmel a gyógyszertári minőség múltjáról is képet adva, annak aktualitását ecseteli nem csak a gyógyszer, hanem a szolgáltatás vonatkozásában is. Gondolom a tőle ismert élvezetes előadásmódban lesz részünk most is, mint mindig.
Dr. Vimláti Gábor bizottsági tag, országos titkár vázlatosan bemutatja az általunk elképzelt és eddig megalkotott Minőségügyi Kézikönyvet. A kézikönyv elkészítéséhez saját anyagainkon és tapasztalatainkon kívül különböző forrásmunkák is rendelkezésünkre álltak. Ő ismerteti azt is, hogy mi miért más formában gondolkozunk.
- Mit vár Ön személy szerint a fórumtól?
- Remélem, hogy a téma széleskörű érdeklődésre számot tartó, és a fórum során visszajelzéseket is fogunk kapni arról, hogy mit várnak még el a kollegák ezen a téren.
- Hogyan szolgálja a téma megtárgyalása a további – az alkalmazókkal közösen elvégezhető – munkát?
- Olyan anyagot szeretnénk közkézre bocsájtani, amit nem csak a polcon tárolnak a kollegák, hanem a mindennapjaik során hasznosítani tudják. Ehhez a közös gondolkodás igen sok segítséget adhat. Felszínre kerülhetnek olyan dolgok is, ami a mi figyelmünket elkerülte annak ellenére, hogy a bizottság tagjai szinte mind gyakorlati és tapasztalt szakemberek. Továbbá arra is fény derülhet, amit mi fontosnak tartottunk, de a valóságban evidens dolgok és, mint ilyenek nem kell, hogy itt szerepeljenek. Összegezve az általunk elvégzett munka és a még elvégzendő tökéletesedhet, ami a jó minőségű gyógyszertári munka alapját képezheti.
- Köszönöm a válaszokat!
(szente)