Május végére végezhetnek a patikák a munkával, amely Hankó Zoltán kamarai elnök szerint nagy anyagi terhet ró az érintettekre
Jobbágyi Zsófia
Komoly munka folyik mind a patikák, mind a rendszergazdák részéről az online pénztárgépek telepítését illetően, a teljes állomány több mint felét már sikerült kicserélni – tájékoztatta lapunkat a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Hankó Zoltán szerint a csúszásnak több oka van, de „már látni az alagút végét”.
Nagyjából május végére végleg lezárulhat a gyógyszertári online pénztárgépek cseréje, amelynek határidejét – nem a patikák hibájából – már többször meg kellett hosszabbítani.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke lapunknak úgy nyilatkozott, a mintegy hétezer gép újratelepítése ágazati szinten csaknem 1,1 milliárd forintra rúg, ami „rendkívül nagy összeg”. Hankó Zoltán szerint a csúszás részint annak is „köszönhető”, hogy a gyógyszertárak kisebb hányada vagy nem tudja kifizetni, vagy haladékot, részletfizetést kér a cserére az illetékes kiszállító cégtől, mivel egy gép beszerelése nagyjából százötven-százhatvanezer forint plusz áfa költséggel jár.
Hozzátette, mivel bonyolult informatikai rendszerekről van szó, előfordult olyan is, hogy a cserét követően kisebb korrekciókra volt szükség, így pedig újra kellett indítani az engedélyeztetési eljárást is, ami szintén egyik oka a késedelemnek. Ennek ellenére – folytatta az elnök – a háttérben komoly munka folyik, amelynek köszönhetően a gépeknek több mint felét sikerült kicserélni, így összességében „már látni az alagút végét”.
Szintén a patikákat érinti, hogy egy idén januártól módosult törvénynek köszönhetően a kezelőorvosok korlátozás nélkül betekinthetnek pácienseik korábbi, az egészségbiztosítás terhére elvégeztetett ellátásainak sorába.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatbázisából – tavaly április óta – a patikusok is tájékozódhatnak a betegek gyógyszerelési adatairól, kivéve, ha a hozzáférést az érintett le nem tiltja az OEP területileg illetékes hivatalánál.
A Weborvos cikke szerint a gyógyszerészek vénylekérdezési adataiból látszik, hogy a legaktívabb időszak a múlt év utolsó negyedévében volt, ekkor 15 068 esetet regisztrált a pénztár, az idén viszont az első négy hónapban kissé lanyhult az aktivitás: 14 718 alkalommal kértek vonatkozó adatot patikusok az OEP-től. A betegek ez esetben is élhetnek a korlátozás lehetőségével – írja az egészségügyi portál –, így eddig összesen 6813-an tiltották meg a gyógyszerelési információkhoz való hozzáférést.
Magyar Hírlap