Idén Debrecen városa adott otthont a 2019. február 22-24. között megrendezésre került X. Gyógyszerészhallgatók Országos Találkozója és Gyógyszerészbörze eseménynek. Az alábbiakban az erről szóló beszámolókat olvashatják.
Kossela Lili beszámolója
A HuPSA és a DE GyTK HÖK által közösen szervezett hétvége különböző programjain közel 450 hallgató vett részt. A budapesti, debreceni, pécsi, szegedi és marosvásárhelyi képzéshelyekről egyaránt szép számmal érkeztek hallgatók a rendezvényre, illetve a külföldi gyógyszerészhallgatók is nagy érdeklődést mutattak idén a konferencia iránt.
Hagyományosan a szombati napon a szakmai programoké a fő szerep. Idén az előadások az innováció szerepét járták körül a különböző gyógyszerészi területeken. A délelőtt folyamán négy különböző témájú plenáris előadást hallgathattunk meg. Szó esett a gyógyszerészképzés fejlesztésének lehetséges irányairól dr. Hankó Balázs miniszteri biztos előadásában, dr. Tátrai Tibor a kórházi-klinikai gyógyszerészet közelmúltjáról, aktuális helyzetéről és jövőképéről tartott nagysikerű előadást. Dr. Ábrán Szabolcs a modern bioszimiláris parenterális gyógyszerformák gyártásának technológiai kihívásait ismertette, végül dr. Hetényi Gergely a mesterséges intelligencia és az egészségügy kapcsolatát mutatta be előadásában. Délután két idősávban párhuzamosan futó workshopok közül választhattak a résztvevők. Az első és második sávban egyaránt hat workshop, illetve egy szervezett gyárlátogatás keretében nyerhettek betekintést hallgatóink az általunk választott hivatás szerteágazó lehetőségeibe.
Eseményünk zárásaként az ünnepélyes gálavacsora helyszínéül a Hall Debrecen szolgált, ahol idén először támogatóink segítségével tombola nyereményeket sorsoltunk ki. Vasárnap reggel pedig focikupát rendeztünk, illetve a HuPSA tisztújító közgyűlésére is sor került.
A gyógyszerészhallgatók legnívósabb országos eseménye mára már hagyományként kerül megrendezésre minden évben más helyszínen. Jövőre Budapest ad majd otthont az immáron tizenegyedik Börzének.
Kékesi Éva beszámolója
A szombati előadássorozat délutáni szekciójában húsz hallgatótársammal dr. Molnár Kristóf, a tatabányai Szent Borbála Kórház gyógyszerésze által tartott workshopon vettünk részt. A műhely témája az intézeti gyógyszertárak fejlesztésének lehetőségei volt, amelyeket gyakorlati szempontból közelítettünk meg. Eszerint az alapoktól indulva közösen alkottuk meg egy újonnan épülő kórházi gyógyszertár alaprajzát, személyi, tárgyi és működési követelményeket, igényeket figyelembe véve. Kiemeltük az intézeti gyógyszertárak alap- és szakfeladatait, valamint azt, hogy ezekre építve hogyan nyerhet teret egy kórházi-klinikai gyógyszerész szakmai tudása a kórház életében. Sorra vettük a gyógyszerészi jelenlét fontosságát a gyógyszerkészítés, -beszerzés, -raktározás, -ellenőrzés, -expediálás, továbbá a betegágy melletti gyógyszerészi tanácsadás és a betegre szabott gyógyszerosztás területén. Több szempontból vizsgáltuk a fejlesztésre szoruló, valamint a jól működő gyógyszerészi hatásköröket, valamint betekintést nyertünk az intézeti gyógyszerész napirendjébe.
A résztvevők nevében mondhatom, hogy rendhagyó élmény volt első kézből hallani a kórházi-klinikai gyógyszerészet rejtelmeiről, a Gyógyszerész úr sokunkban felkeltette az érdeklődést ezen terült iránt.