Összesen 712 gyógyszer ára csökken április 1-jétől a negyedik vaklicit eredményeként. Az intézkedés ez idáig hatvanmilliárd forint feletti árcsökkenést eredményezett.
Több mint hétszáz gyógyszer ára csökken áprilistól átlagosan 14,2 százalékkal a legutóbb megtartott gyártói vaklicit eredményeként – közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Jellemzően az asztma, a depresszió és a csontritkulás kezelésére szolgáló készítmények lesznek olcsóbbak, de alacsonyabb lesz egyes onkológiai, pszichiátriai, valamint prosztatadaganat gyógyítására alkalmas gyógyszer ára is. A gyógyszertámogatásba való befogadásnál két éve vezették be az úgynevezett vaklicites eljárást, amelyet félévente tart az OEP. Ennek lényege, hogy a gyártók nem tudják, versenytársaik mennyiért kínálják az adott hatású orvosságot az egészségbiztosítási pénztárnak. A vaklicit célja, hogy a generikus termékek ára csökkenjen. Ezek a készítmények az eredeti gyógyszerrel azonos hatóanyagot tartalmaznak, de a hatékonyabb gyártási technológiának és az alacsonyabb fejlesztési költségeknek köszönhetően áruk sokkal kisebb.
Az első vaklicit eredményeként 2011 októberében összesen harmincötmilliárd forintos éves megtakarítást eredményező mértékben csökkentek a gyógyszerárak – tájékoztatta lapunkat Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.
Ekkor összesen 165 hatóanyag, illetve az azt tartalmazó 2011 gyógyszer „versengett”. A vaklicit során a lehetséges 165-ből 154nek, illetve az ezeket tartalmazó kétezer gyógyszerkészítménynek csökkent az ára. A kamara elnöke elmondta, az intézkedésnek tavaly további két üteme volt: áprilisban 18-20, októberben pedig körülbelül 8 milliárd forintos éves megtakarítást eredményeztek az olcsóbb árak. Ennek köszönhetően közel 800 termék lett olcsóbb a patikákban. A legnagyobb mértékben a koleszterinszint-csökkentő készítményeké mérséklődött, de néhány pszichiátriai készítmény is olcsóbbá vált.
A gyógyszerek árcsökkenésének ugyanakkor lehetnek vesztesei is. Hankó Zoltán lapunknak úgy fogalmazott: a vaklicit a gyógyszertáraknak kockázatot hordoz egyrészt a készletátértékelési veszteség és az immobil készletek miatt, másrészt azért, mert a patikák a továbbiakban az árcsökkenésekhez kapcsolódóan árrésveszteséget is kénytelenek viselni. Tájékoztatása szerint a gyógyszertárak a veszteségeik csökkentése érdekében március második felében a csökkenő árú gyógyszerek készleteinek leépítésére és kifuttatására kényszerülhetnek.
Ezért a kamara elnöke – a korábbiakban kialakult gyakorlatnak megfelelően – levélben fordult a gyógyszergyártói szövetségekhez, hogy az április 1-jétől érvényes csökkentett árakat a nagykereskedők a patikák felé korábban, már március második felében érvényesíthessék. Így megoldható a folyamatos ellátás az átállás időszakában is.
Szalai Laura
Magyar Nemzet