Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2024. 11. 20.
Európa legjobbjai közé került a debreceni Gyógyszerésztudományi Kar kutatója - dehir.hu
»
2024. 11. 20.
Pintér Sándor: változtatni kell a betegekhez való hozzáálláson - infostart.hu
»
2024. 11. 18.
Spermiumszerűen úszó gyógyszerszállító mikrorobotok - otszonline.hu
»
2024. 11. 18.
Gyógyszerek kontra homeopátiás készítmények, dúl a vita - heol.hu
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2024. 09. 05.
Kedvezményes számlavezetési és bankkártya-elfogadási ajánlatok az MBH Banknál
»
2024. 05. 06.
A Duna Autó Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2024. 05. 06.
A Duna Motors Disztribúció Kft. kedvezménye MG szeméygépjármű vásárlásához
»
2024. 05. 06.
A Hunguest Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

Az Etikai Kódex módosításáról
2023. mjus 22.

A május 13-i küldöttközgyűlés – többek között – elfogadta az Etikai Kódex (továbbiakban: Kódex) módosításait. Mivel ez a Kamara egyik legfontosabb dokumentuma, érdemes néhány szót ejtenem a változásokról. Ha másért nem, azért mindenképpen, mert amikor a tavalyi küldöttközgyűlés megválasztott az Országos Etikai Bizottság elnökévé, azt hangoztattam, hogy a prevenció a legjobb módja a vétségek megakadályozásának, aminek mi is lehetne a jobb módja, mint hogy megismertessem a kollégákkal a módosításokat, melyek három fő csoportba sorolhatók.

  1. Tartalmi bővítések

A tagságot is érintő módosítások döntő többsége a kommunikáció körül történt. Mivel a Kódex egyfajta viselkedésbeli normagyűjtemény, a sokszor íratlanul is érvényes szabályok nyomtatottá vált tárháza, nevesítésre vagy kiegészítésre kerültek korábban nem tisztázott aspektusok.

a)       „A gyógyszerész a beteg szolgálatában” fejezet azon pontja, amely az expediálás megtagadásáról szól, az alábbi mondattal egészült ki: „A felfedezett szakmai hibák felülbírálása esetén különösen körültekintően kell eljárni, lehetőleg az érintett szakemberrel történő közvetlen egyeztetés révén.

Ez a mondat óvatosságra int, egyben alátámasztja a Kódex azon mondanivalóját, miszerint a gyógyszerész ne illesse (negatív) kritikával pl. az orvos által előírt terápiát, különösen mások jelenlétében. Természetesen a szakmai hibák kezelése kényes helyzeteket teremthet, melyek megoldása szinte mindig egyedi, így erre nem képes pontos protokollal szolgálni a Kódex.

b)      A „Gyógyszerészek egymás közti viszonya” c. fejezetben a leendő kollégák (gyógyszerészhallgatók) képzése során tanúsítandó magatartásra utal az alábbi, szintén új mondat: „Az oktató gyógyszerész a képzőhelyekkel együttműködve támogassa, segítse a gyógyszerészjelöltet, illetve a hallgatót a kiadott feladatok lelkiismeretes teljesítésében.

Mivel szakmánk jövője szempontjából fontos az utánpótlás, a Kódex ezáltal kiemeli a hallgatókkal szembeni segítő magatartás fontosságát.

c)      A módosítások között szerepel egy olyan szövegrész is, amely kimondja, hogy a közösségi médiafelületeken is a gyógyszerészi hivatás által megkövetelt etikai szabályoknak megfelelően kell megnyilvánulni. A Kódex eddig általánosabban fogalmazott, nem tett említést a megnyilvánulások platformjai közt, de generálisan elvárta az etikus közléseket. A módosítás úgy is értelmezhető, hogy a kollégák lehetőség szerint még a kötetlenebb formátumot kínáló felületeken (pl. facebook) is tanúsítsanak felelős, szakmailag és emberileg elvárható magatartást, ne csupán a hivatalosabb(nak gondolt) médiumokon. A Kódex ezen kiegészítése harmóniában van azzal a korábban már szintén a Kódexben rögzített elvárással, mely szerint a gyógyszerésznek nemcsak a gyógyszerészi tevékenysége során, hanem a magánéletében is irányadóként kell kezelni a hivatásetikai normákat.  

    2. Eljárásrendi módosítások

Az Etikai Kollégium leginkább az etikai ügyek adminisztrációjával kapcsolatban kezdeményezett változtatásokat, melyek legtöbbje egyszerűsítés és elsősorban az elsőfokú (területi szervezeteknél működő) etikai bizottságoknak jelenthet könnyebbséget és kevesebb papírmunkát. Ezeket most nem részletezem, mert a bizottságok elnökeivel történt előzetes konzultációk jelentették a módosítások alapjait, részben azért, mert az eljárásjogi részletek precíz ismerete elsődlegesen az etikai bizottságok vezetőitől és tagjaitól várható el.

Ami viszont a kamarai tagok számára is fontos változás, hogy mivel a bírsággal záruló OGYÉI határozatok esetében sem kell minden esetben etikai eljárást lefolytatni, az egyik módosítás az első fokon eljáró bizottsági elnök hatáskörébe helyezi ennek eldöntését. Ezzel a döntéssel szemben fellebbezés benyújtható, illetve rögzítésre került az elnök beszámolási kötelezettsége az ilyen döntéseiről a területi szervezet etikai bizottsága felé. Mivel a jogi normák nem mindig egyeznek meg az etikai normákkal, előfordul, hogy egy jogszerűtlen cselekedet nem minősül etikátlannak, de ennek a fordítottja is igaz lehet. Ez a módosítás nagy körültekintéssel kezelendő, hiszen az esetek többségében az elmarasztaló OGYÉI határozatok mögött a Kódex előírásaiba is ütköző tevékenység húzódik, amelyeket viszont ki kell vizsgálni.

Ugyanilyen előzetes döntés meghozatalát teszi lehetővé a területi szervezetek etikai bizottsági elnökeinek a Kódex, amely azzal a céllal került be a szabályozásba, hogy a nyilvánvalóan alaptalan bejelentésekből ne legyen azonnal eljárás. Erre eddig is volt lehetőség, de a mostani korrekcióval ez is konkrétabbá vált.

   3. Technikai jellegű módosítások

Lényegi változás nincs, a küldöttek csak aktualizálták a szöveget, például a helyesírás szabályainak változásait követve, illetve megszűnt termékkategória törlésére került sor. Ezekre nem térnék ki.

   +1. Az Alapszabály módosításának etikához kapcsolódó változása

Az Alapszabály etikai ügyekkel kapcsolatos módosítására is ki kell térnem, amely az Etikai Kollégiumot ruházza fel új feladatkörrel: „Az Etikai Kollégium az Etikai Kódex módosítására vonatkozó javaslattételi jogának részeként a gyógyszerészetben tapasztalt szakmai és etikai jelenségekkel kapcsolatban, továbbá a gyógyszerészek általános magatartási normáihoz kapcsolódóan, a szakmai és etikai normák értelmezését elősegítő elvi állásfoglalást adhat ki.” A Kódex, mint a gyógyszerészek esküjéből eredeztethető viselkedési minta egyfajta törvénykönyvként működik. Ezt egészítheti ki innentől az Etikai Kollégium az OGYÉI módszertani leveleihez hasonló „jogértelmezésekkel”, melyek egy-egy felmerülő, de a Kódexben nem részletesen szabályozott, egyéni esetben is iránymutatással szolgálhatnak.

Mint Robert Capa, a talán leghíresebb háborús tudósító fényképész, megválasztott tisztségem okán én is „munkanélküli” szeretnék lenni, ezért mindenkinek csak azt tudom kívánni, hogy semelyik olvasóval se kelljen találkoznom.

Lelkiismeretes és etikus munkát kívánok mindenkinek!

Budapest, 2023. május 21.

 

Dr. Bodor Áron
elnök, Országos Etikai Bizottság

« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2024 november»
hkszcspszv
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2024. 04. 24.
Az MGYK XIII. Vándorgyűléséről
»
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2024. 11. 21 cstrtk