Az emberek fejében egyik gyógyszertár sem különbözik a másiktól a munkát tekintve. Az intézeti gyógyszertárak működése mégis kicsit más, mint a vényforgalmas gyógyszertáraké.
Korábban vényforgalmas, azaz közvetlen lakossági gyógyszerellátást végző gyógyszertárban dolgoztam, amely a jelenlegi munkahelyem, az intézeti gyógyszertárunk részét képezi, így van összehasonlítási alapom a két gyógyszertár munkáját tekintve. Mindegyiknek megvan a maga szépsége, kihívása.
Az intézeti gyógyszertárak által ellátható alapfeladatok: specivel kapcsolatos tevékenységek, magisztrális gyógyszerkészítés, közvetlen lakossági gyógyszerellátást biztosító tevékenység. Ezen kívül szakfeladatokat is elláthatnak, amely parenterális oldatok (kivéve keverékinfúziók), keverékinfúziók (kivéve citosztatikus keverékinfúziók), citosztatikus keverékinfúziók készítése, betegre szabott gyógyszerosztás végzése és betegágy melletti gyógyszerészi tanácsadás lehet.
Mi az alapfeladatok mindegyikét és a szakfeladatok közül a citosztatikus keverékinfúzió készítést végezzük a hematológiai részleg igényeinek megfelelően. Hozzánk tartozik a gyógyszereken kívül az egyszer használatos eszközök, fertőtlenítők, kesztyűk, kötszerek, varróanyagok beszerzése is. Gyógyszertárunk beszerzése kb. 60 szállítón keresztül történik. Az intézeti és a vényforgalmas gyógyszertár külön kasszán működik.
Az alapfeladatok ellátása sem olyan egyszerű. A kórházak nagy része állami tulajdonban van, ami több bürokratikus utat és adminisztrációs terhet jelent. Folyamatos jelentési kötelezettségünk van a GYEMSZI, azaz a fenntartó felé, az OEP felé, több ember aláírása szükséges egy-egy beszerzés megvalósulásához, és kiváló kapcsolatra van szükség a managementtel, a gazdasági igazgatóval, aki a szűkös keretekből igyekszik biztosítani az anyagi hátteret a gyógyszerbeszerzéshez is. A betegeket nem tudjuk másik kórházba küldeni, ha éppen nincs az orvos által rendelt készítmény vagy használni kívánt eszköz. A problémákat meg kell valahogy oldani, ami nem kis fejtörést okoz számunkra. A kórházi alaplista és a problémamegoldásra rendelkezésre álló szabályok ugyan segítenek az alapvető döntésekben, de a mindennapokban a kreativitásunkra, a talpraesettségünkre is nagy szükség van. A kapcsolat az orvosokkal szorosabb, naprakészebb, mint a közforgalmú gyógyszertárak többségében. Nálunk hetente lehetőség van tájékoztatásra, a felmerülő kérdések, problémák közös megbeszélésére főorvosi értekezlet keretében.
A magisztrális gyógyszerkészítés intézményi szinten is napi feladatnak számít. Két aktív bőrgyógyászunk színesíti az egyedi receptúra palettát, amely főként vények formájában a lakossági ellátást végző gyógyszertárunkban csapódik le. A kórházi mennyiségek általában több kilós, 20-40 literes mennyiségek, de a kúpok és az osztott porok sem mennek ritkaság számba. Egy gyógyszerésznek szinte az egész napját kitölti.
Klinikai gyógyszerkipróbálások is folynak a kórházban, amelybe a gyógyszertár is belefolyik. Minimum feladat a gyógyszerek átvétele, továbbítása az adott osztály felé, de összehangolt team munkát kíván a felhasználó részleg dolgozóival az infúziókészítés, valamint a hozzá tartozó adminisztrációs feladatok.
A gyógyszerészek napi feladatai közé tartozik az osztályok részére összekészített gyógyszerek ellenőrzése felküldés előtt, a magizás, a beérkező számlák bevételezés utáni átnézése. A rendelések egy részét a vezető szakasszisztens és az anyaggal foglalkozó szakasszisztensek állítják össze, melyeket feladás előtt a főgyógyszerész átnéz és aláír, de bizonyos rendelések összeállítását (kábítószer, diagnosztikumok) gyógyszerész végzi.
Az utóbbi években lett feladatunk a tételes finanszírozású készítmények (pl. immunglobulinok, onkológiai gyógyszerek, trombolitikum, anaphylaxiás shock kezelésére használt készítmény stb.) szigorú szabályok szerinti beszerzése, tárolása, a készletek és a felhasználás folyamatos jelentése. A rendszer célja a tételes finanszírozási körbe tartozó gyógyszerek, eszközök és nagy értékű eljárások alkalmazásának követése, az ellenőrzés és ezen keresztül az ésszerű gazdálkodás alapjainak megteremtése. Jelenleg 24 hatóanyag felhasználásának elszámolása történik az OEP informatikai rendszerén keresztül. Az egy évre kiosztott kvótából webes felületen történik az éppen szükséges mennyiség megrendelése, az OEP informatikai rendszerében kerül dokumentálásra a gyógyszer beérkezése. E drága készítmények nagy odafigyelést igényelnek. A felhasználást követően az orvos kitölti a korábban már említett OEP informatikai rendszer adatlapját, majd a gyógyszerész a beteghez hozzárendeli a szállítólevélről a megfelelő mennyiségű készítményt. A folyamatot a Supervisorok zárják, akik havonta elküldik az OEP-nek a jelentést.
A különkeretes készítmények is több kórházat érintenek (ahol folyik pl. áttétes vesedaganat, csontanyagcsere zavar, humán növekedési hormonhiány, sclerosis multiplex, kóros növekedési elmaradással járó Turner szindróma és kóros veseelégtelenség kezelés, tápláltsági állapotjavítás, tünetes HIV-fertőzött és AIDS betegek kezelése, veleszületett vérzékenység kezelése vagy rosszindulatú daganatos betegségben szenvedő antracyclinnel kezelt betegeknél fellépő cardiotoxicitás kivédése stb.).
Ezek a drága gyógyszerek is szigorú ellenőrzés alatt állnak, folyamatos jelentési kötelezettsége van az adott intézménynek a felhasználást illetően. A Centrum jelentő program nyilvántartásai, a részletes, precíz adminisztráció kíván nagy odafigyelést a gyógyszertár részéről.
Elmondhatjuk, hogy az intézeti gyógyszertárban sem unalmas az élet. A fent említett feladatokon kívül minden napra jut egy-két kihívásnak is beillő telefonos ügyintézés. Ha nem is mindig közvetlenül, mint a vényforgalmas gyógyszertárban, de közvetetten folyamatosan segítjük a betegellátást. A munkaidő végén nagy az öröm és a jóleső elégedettség, ha minden feladatnak a végére értünk.
A bejegyzéshez még senki nem szólt hozzá. |