Az MGYK elnöksége 2024. december 12-én tartotta soron következő ülését a Kamara budapesti székházában, amelyet dr. Hankó Zoltán elnök vezetett. A határozatképességet az elnökség mindvégig biztosította. Az ülésen állandó meghívottként a TEÉ több tagja is részt vett, továbbá dr. El Koulali Zakariás országos tiszti főgyógyszerész, dr. Juhász Ákos, a Szakmai Kollégium Kórházi-Klinikai Tagozatának elnöke, a MOSZ képviseletében dr. Raisz Ildikó alelnök, valamint a MESZK Gyógyszertári Asszisztensi Tagozatának képviseletében Csiszár Zoltánné.
Az összejövetel dr. Hankó Zoltán köszöntő szavaival vette kezdetét, majd a jegyzőkönyvvezető és a jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása után az elnökség elfogadta a napirendet. Ezt követte az elnök tájékoztatója az előző ülésük óta történtekről.
Az előző elnökségi ülés óta történtekről
Kormányzati és hatósági egyeztetések
– Dr. Hankó és dr. Horváth-Sziklai Attila részt vett dr. Pintér Sándor belügyminiszter december 5-i parlamenti meghallgatásán.
– Az elnök a Gyógyszerész Köztestületi Napon való részvétellel kapcsolatos előkészítő egyeztetést folytatott dr. Takács Péter egészségügyért felelős államtitkárral, Szabados Richárd kkv-kért és technológiáért felelős NGM államtitkárral és Pálffíné dr. Poór Ritával, az országos tisztifőorvos gyógyszerészeti helyettesével. Az egyeztetések és az ezt követően elhangzott előadások eredőjeként további közös teendők kijelölésére is sor kerülhet.
– Dr. Hankó Zoltán, dr. Joó kristóf és dr. Bunyevácz Zsuzsa egyeztetett Juhász Rolanddal, a Gondosóra program ügyvezetőjével. Az MGYK és a program között ez év tavaszán együttműködési megállapodás született, amelynek célja, hogy az idős emberek jobb gondozása érdekében a gyógyszerészeket, a gyógyszertárakat is be lehessen kapcsolni az idősek megsegítésébe. Az együttműködés első fázisában a cél a gyógyszerészek megismertetése volt a programmal, a második fázis – melynek operatív előkészítését szolgálta a megbeszélés – a gyógyszertárak és gyógyszerészek bekapcsolása azoknak a 65 felettieknek a programba való regisztrációs folyamatába, akik internetes kapcsolat hiányában ezt személyesen nem tudják megtenni. (A harmadik fázis – terv szerint – a gyógyszertárak bekapcsolása lesz a Gondosóra-birtokosok gyógyszerelési problémáinak a megoldásába.) A megbeszéléshez kapcsolódóan a Gondosóra program vezetőjével egy interjú is készült, amelyben elsősorban arra hívják fel a gyógyszerészek figyelmét, hogy nyújtsanak segítséget a hozzájuk fordulóknak a regisztrációban, illetve az gondosóra beüzemelésében. Az interjú a Gyógyszerészi Hírlap decemberi számában megjelent egy betegtájékoztató plakáttal együtt, amelyet a gyógyszertárak officinájában célszerű kihelyezni.
– A KIM válasza megérkezett a záróvizsgás gyógyszerészhallgatók gyakorlati képzésével kapcsolatos kamarai kérdésekre. Az ennek alapján készült összeállítás és a hozzá kapcsolódó kamarai, gyakorlati tudnivalókat tartalmazó tájékoztató a honlapon és a zárt facebook csoportban is közzétételre került, valamint a területi szervezetek elnökein keresztül a tagoknak közvetlenül is eljuttatták.
– A Nemzet Koncessziós Iroda elnöke, dr. Csekő Zsolt kezdeményezésére dr. Hankó Zoltán a kórházi gyógyszertárak vényforgalmas részlegeinek kiszervezéséről egyeztetett az Iroda elnökével és dr. Bidló Judit h. államtitkárral. Az elnök a kiszervezéssel kapcsolatos szakmai, ellátásbiztonsági és gazdálkodási kockázatokra hívta fel a figyelmet.
– Dr. Hankó táékoztatott a NEAK-utalások késedelme miatt, az utalások gyorsításáért folytatott egyeztetéseiről a NEAK-kal, a Belügyminisztériummal és a Miniszterelnökséggel. Beszámolt, hogy az eredeti „ütemtervhez” képest több nappal sikerült felgyorsítani a költségvetésen belüli átcsoportosítási eljárást és az elnökségi ülést megelőző órában kapott értesítést arról, hogy a Stratégiai kabinet, a KÁT és a Kormány jóváhagyását követően a kormányhatározatot a Miniszterelnök is szignálta a Közlönyben való megjelentetéshez. Így az utalások a Közlöny megjelenését követően egy-két napon belül megtörténnek. Elmondta azt is, hogy a témában a társadalmi kommunikációt illetően megfontoltságot kér, mivel a gyógyszerellátással kapcsolatos bizonytalanságok „pánikvásárláshoz” vezetnek és az senkinek nem jó.
Kamarai egyeztetések
– Az MGYT, a MAGYOSZ és az MGYK közös megbeszélésén a gyógyszerészet átfogó jövőképével foglalkoztak. A Kamara részéről dr. Hankó és dr. Horváth-Sziklai Attila vett részt a megbeszélésen.
– Dr. Horváth-Sziklai Attila képviselte a Kamarát azon a MESZK-kel és MOK-kal történt egyeztetésen, ahol az Igazságügyi Minisztérium kezdeményezésére a működésükkel kapcsolatos deregulációs kérdéseket vitattak meg.
– Dr. Hankó a Múlt-Kor folyóirat főszerkesztőjével – aki egyben a jókor.hu kiadványnak a kiadója is – tárgyalt a kiadó és a Kamara közötti együttműködés lehetőségéről.
– A Galenus Kft. ügyvezetője, Fári István és dr. Szarvasházi Judit főszerkesztő a Hungaropharmával egyeztetett a Patika Magazin terjesztésével kapcsolatban.
– A Galenus Kft. taggyűlésén a portfóliójuk tisztításának, a remittenda sorsának kérdéseit vették górcső alá, de egy új stratégia szükségességéről is egyeztettek.
Kamarai aktivitások
– Idén második alkalommal jutalmazták Richter Érdemérem Díjjal a díjra pályázó hazai gyógyszerészek munkáját. Dr. Hankó Zoltán szomorú kötelességének tett eleget, amikor az Érdemérem zsűrijében az időközben elhunyt dr. Brezanóczy Ferenc helyett képviselte a Kamarát. A kamarai elnök elmondta, több mint 40 pályázat érkezett be, nagyon sok jó volt közülük, amelyek további sorsával (szakmai hasznosításával) kapcsolatban egyeztetések szükségesek. A díjak átadására ünnepélyes keretek között november 22-én került sor.
– „E-orvosok és e-páciensek” címmel az Egészségügyi Menedzser Központ és a SE Magatartástudományi Intézete szervezésében november 22-én konferenciát tartottak, amelyen dr. Hankó és dr. Horváth-Sziklai Attila is részt vett. A konferencián egy több éve tartó kutatás eredményeit ismeretették az orvosok és betegek attitüd-változásával kapcsolatban, amelyet az online technika és a telemedicina térhódítása váltott ki.
– November 23-án volt a Gyógyszerész Köztestületi Nap és az MGYK 2024. évi második küldöttközgyűlése – a téma később önálló napirendi pontként szerepelt.
– Dr. Horváth-Sziklai Attila a budapesti IV. éves gyógyszerészhallgatóknak tartott előadást.
– Dr. Sohajda Attila és dr. Hankó Zoltán Budapesten a III. évfolyamos szakgyógyszerészjelölteknek tartott előadást és konzultációt.
– November 26-án tartotta a MAGYOSZ konferenciáját, ahol dr. Hankó is az előadók között volt. Előadásában kitért a Magyar Gyógyszer Programra, valamint a gyógyszertári ágazat legfrissebb adatait is bemutatta. Az ezt követő kerekasztal-beszélgetésen dr. Torma Ádám képviselte a Kamarát.
– A MÉKISZ november 28-án tartotta konferenciáját, ahol a kamarai elnök is a felkért előadók között volt. A konferencián a MÉKISZ elnökével, dr. Horányi Tamással , „tükörelőadás” formájában ismertették a MÉKISZ éss a Kamara álláspontját az étrend-kiegészítők piacának és szabályozásának helyzetéről. A két előadást intenzív konzultáció követte.
– Prof. Dr. Lipták József temetésén a kamarai elnök mellett több kamarai tag is részt vett.
– A november 8-án elhunyt dr. Brezanóczy Ferenc – az MGYK Pest Vármegye Szervezete elnöke, a TEÉ korábbi elnöke, a Szakmai Munkabizottság volt vezetője, országos és vármegyei küldött – hamvasztás utáni búcsúztatására november 29-én került sor a Váci Alsóvárosi temetőben. Dr. Brezanóczy Ferencet az MGYK Országos és Pest Vármegyei Szervezete saját halottjának tekintette.
– A Pusztavámon 1944. október 16-án kivégzett orvosszázad – amelynek harmincnál több gyógyszerész tagja is volt – emlékére felújított és megkoszorúzott emléktábla avatásándecember 1-jén dr. Hankó Zoltán emlékbeszédet mondott. Az emléktábla felújítását az MGYK anyagilag is támogatta.
– Dr. Sándor Csaba, dr. Horváth-Sziklai Attila és a kamarai elnök Visegrádon szállodabejáráson vett részt – a tavaszi vándorgyűléshez kerestek megfelelő helyszínt.
– December 3-án került megrendezésre a XXIII. Menedzsment és Leadership konferencia a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság és az Egészségügyi Menedzserképző Központ közös szervezésében. Dr. Hankó Zoltán is az előadók között volt, aki a kórházi gyógyszertárak kiszervezésével kapcsolatos gondolatait osztotta meg a hallgatósággal.
– A Kommunikációs munkabizottság december 3-án tartotta ülését.
– A Magyar Szakmai Kamarák Szövetsége taggyűlésén dr. Hankó Zoltánt a szövetség elnökévé választották, akinek feladata az elkövetkező évben a 12 hivatásrendi kamara közös tevékenységének koordinálása lesz.
– A Felügyelő Bizottság tagjainak részvételével december 10-én az elnökségi ülések jegyzőkönyvvezetésével kapcsolatos kérdéseket vitatták meg. A megbeszélésen részt vett a kamarai elnök és hivatalvezető mellett Inczeffynbé dr. Ivicsics Katalin és dr. Vass Viktória.
– Dr. Horváth-Sziklai Attila és dr. Joó Kristóf, annak érdekében, hogy holisztikusan lássák a gyógyszerellátás helyzetét, felkeresték a KPMG munkatársait, hogy olyan adatokat szerezzenek be, amelyek a KSH és az NNGYK adataihoz képest pontosabb rálátást biztosítanak a közvetlen lakossági gyógyszerellátásra.
Egyéb
– Az elnök arra a kérdésre keresi a választ, hogy az elmúlt időszakban történt patikavásárlások megfelelnek-e a jogszabályoknak?
– A tájékoztató végén dr. Horváth-Sziklai Attila számolt be az NNGYK-tól kapott, a gyógyszertárak alapításával és működtetésével kapcsolatos határozatokról.
Ezt követően dr. El Koulali Zakariás országos tisztifőgyógyszerész szólt a jelenlévő gyógyszerészeken keresztül az összes kollégához, megköszönve egész évi áldozatos munkájukat és együttműködésüket.
Döntéshozatalt igénylő napirendi pontok
– A küldöttközgyűlés és a Gyógyszerész Köztestületi Nap értékelése – további feladatok
Az elnök összegezte a küldöttközgyűlés és a Gyógyszerész Köztestületi Nap történéseit és megjelölte az elvégzendő feladatokat is. Ez alapján az elnökség felkérte a kamarai elnököt, dr. Zalai Károly főtitkárt, az alelnököket, valamint a TEÉ elnökét és alelnökét, hogy a vitában elhangzottak figyelembevételével végezzék el a kitűzött feladatokat.
– Döntés arculati kézikönyvről
Az elnökségi ülésre készült előterjesztést az elnökség második olvasatban is megtárgyalta és az elhangzottak figyelembe vételével további pontosításáról határozott.
– Döntés a tavaszi vándorgyűlésről
Az elnökség döntése értelmében a 2025. évi vándorgyűlésre március 20-22. között a Visegrád Hotelben kerül sor.
– Alkalmazotti Állandó Bizottság munkaprogramja
A meghívott vendéként jelenlévő dr. Dudás-Magyar Fanni, az Alkalmazotti Állandó Bizottság megbízott vezetője bemutatta a bizottság tagjait, célkitűzéseiket, terveiket. Az elnökség döntése értemében elkezdhetik munkájukat.
– Együttműködés a Múlt-kor, a Jókor.hu és az infodiab.hu kiadójával
Az elnökség meghallgatta és jóváhagyta dr. Hankó Zoltán előterjesztését a Múlt-kor, a Jókor.hu és az infodiab.hu kiadója által kezdeményezett együttműködési ajánlattal kapcsolatban.
Az elnökségi ülést követően került sor a továbbképző központ és a dr. Szabó Sándor terem időközben elkészült ólomüvegablakának avatására. Dr. Hankó beszédében köszönetet mondott mindenkinek, akik részt vettek a felújításban. Az összejövetel a szokásos karácsony előtti állófogadással zárult.
mgyk.gyh