Magyar Gygyszerszi Kamara
rtkteremt rdekvdelem
akadlymentes verzi
Vissza az alaprtelmezett verzihoz H-1068 Budapest
Dzsa Gyrgy t 86/b
Tel.: (+36-1) 351-9483
(+36-1) 413-1924
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu
Keress RSS
KezdőlapA KamarárólTovábbképzésekSzakmai fórumPályázati lehetőségekKamarai tagsági információkIrattár
Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
Elfelejtett jelsz
Regisztrci
OK
GYIK
2018. 08. 30.
Tájékoztató az e-ügyintézésről
»
2016. 11. 23.
Tudnivalók az étrend-kiegészítőkel kapcsolatos megállapodásról
»
2014. 09. 22.
Személyi jogosok pontszám igazolása – mgyk.hu
»
2014. 06. 10.
Ki állítja ki a gyakorlati pont igazolást? - MGYK Országos Hivatala
»
2017. 06. 20.
Az AEEK működési nyilvántartással kapcsolatos tájékoztató anyagai
»
Tovbb »
Gygyszerszi Hrlap
Hrlevelek
Sajtófigyelő
2025. 01. 16.
Fontos változás élesedett a magyar patikákban: örülhetnek a betegek, főként vidéken - penzcentrum.hu
»
2025. 01. 15.
Ők lettek a Batthyány-Strattmann László alapítvány tisztségviselői - medicalonline.hu
»
2025. 01. 14.
Egy közismert gyógyszer gyártását hozza Magyarországra az Egis - vg.hu
»
2025. 01. 13.
Ukrajnában regisztrálták az első kannabisz alapú gyógyszereket - life.karpat.in.ua
»
Tovbb »
Szolgáltatások
2024. 09. 05.
Kedvezményes számlavezetési és bankkártya-elfogadási ajánlatok az MBH Banknál
»
2024. 05. 06.
A Duna Autó Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2024. 05. 06.
A Duna Motors Disztribúció Kft. kedvezménye MG szeméygépjármű vásárlásához
»
2024. 05. 06.
A Hunguest Zrt. kedvezménye kamarai tagoknak
»
2021. 11. 09.
Együttműködési megállapodás az MGYK és a KOMPLEX Kamarai Pénzügyi Tanácsadó Kft. között
»
Tovbb »

E-Papír
Bannerek


 Bannerek

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek 

Bannerek

 

MOL-MGYK tájékoztató!

Bannerek

 

 Vodafone

Bannerek

 

 

Gyógyszerész Gondozási Bizottság

Dr. Hankó Zoltán beszéde a IX. Országos Patikanap országos megnyitóünnepségén – Isteni Gondviselés Gyógyszertára - Békéscsaba, 2012. június 6. – mgyk.hu
2012. jnius 7.

Kedves Elnök Asszony!
Tisztelt Tiszti Főgyógyszerész Asszony, Elnök Urak!
Kedves Kolléganők, Kolléga Urak!
Kedves Vendégeink!

A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöksége és tagsága nevében köszönöm, hogy jelenlétükkel megtisztelik a IX. Országos Patikanap országos ünnepélyes megnyitóját, és ezzel kifejezik megbecsülésüket a gyógyszerész társadalom iránt.

Külön köszöntöm dr. Melczer Mária gyógyszerésznőt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Békés Megyei Szervezetének elnökét, aki a mai nap háziasszonyaként megszervezte ezt a találkozást, és hozzájárul a gyógyszertárak és szakmai törekvéseink bemutatásához.

A Patikanap eredetileg a gyógyszerészet megismertetését célozta a lakossággal. Az volt a szándékunk, hogy közelebb hozzuk a gyógyszertárak világát a betegeinkhez és a fiatalokhoz. Azt szerettük volna, hogy jöjjenek be a tára mögé. Nézzék meg a laborjainkat, ahol a gyógyszereket készítjük, kérdezzék meg a látottakról gyógyszerészüket. Fontosnak tartottuk a Patikanap szervezését, mert a beteg és a gyógyszerész közötti évszázados bizalmi kapcsolat korábbi elemei lassan szétporladtak. Egyre kevesebb helyen lehet érezni a gyógyszertár jellegzetes illatát, a régi szép officinai tégelyek helyére gyógyszeres dobozok, számítógépek és reklámtáblák kerültek, és már a magisztrális gyógyszereket sem a beteg előtt készítjük.

Rájöttünk, hogy a bizalomépítés új formáira van szükség, mert a gyógyszerészet – hitünk szerint – továbbra is bizalmi szolgáltatás. Olyan módszerekre van szükség, amelyek igazodnak posztmodern világunk gondolkodásához, és képesek arra, hogy a mindent ellepő bizalmatlanság falait – legalább a gyógyszertárak környezetében – le tudjuk bontani. Ugyanis bizalom nélkül csorbul a gyógyszerhatás, semmit sem ér a jó tanács, és idegesít a gondoskodni akarás is. És a patikanapok szervezésétől azt is reméltük, hogy a patikába betérő érdeklődő, jó képességű fiataloknak is kedvet csinálhatunk ennek a szép és nemes hivatásnak a választásához. Mert a gyógyszerészetnek nemcsak mítoszokba hajó múlttal kell rendelkeznie, hanem stabil és kiszámítható jövővel is.

Az eredeti szándékhoz képest az elmúlt években bővült a Patikanap jelentése a betegeink és önmagunk számára is. A gyógyszerészi gondozás gondolatának befogadásával és jogszabályi alapjainak néhány évvel ezelőtti megteremtésével a Patikanap egyben a gyógyszerészi gondozás országos ünnepévé is vált. Ma már nem (csak) magunkat akarjuk megmutatni, hanem szeretnénk mindazon szolgáltatásainkat is a középpontba állítani, amelyekkel fel tudjuk hívni a figyelmet az egészséges életmód fontosságára, elősegíthetjük a krónikus betegségek korai felismerését, és javíthatjuk a betegek együttműködését és a gyógyszeres terápia eredményességét. Fontos tudatosítani, hogy a gyógyszertárak szerte az országban népegészségügyi találkozási pontok. A gyógyszerészek több mint 3000 helyen állnak nap mint nap a gyógyulni vágyók rendelkezésére, és évente több mint 60 millió gyógyszerész-beteg találkozás zajlik a patikákban. Hatalmas lehetőség ez mindannyiunknak, amivel élnünk kell.

 

Sok gyógyszertárban folyik rendszeres vérnyomás-, vércukor- és lipidszint-mérés, gondozzuk a hypertoniával, cukorbetegséggel küszködőket, a metabolikus szindrómában szenvedő betegeinket, és komoly informatikai háttérrel rendelkezünk a mellékhatások, káros gyógyszerkölcsönhatások kiszűrésére és a gyógyszerelési problémák megelőzésére. A Patikanapon üzenjük betegeinknek és a még egészséges embereknek is, hogy panaszaikkal, kérdéseikkel forduljanak hozzánk bizalommal.

Idén új elemmel bővül a gyógyszertárak népegészségügyi programokban való részvétele: az Egészségügyért Felelős Államtitkárság és a Kamara együttműködése révén a gyógyszertárak bekapcsolódnak a dohányzásellenes kampányba is. Egyelőre csupán plakátok kihelyezésére kerül sor és a betegeknek szóló patikai kiadványainkban jelentetünk meg a dohányzás egészségromboló hatásait bemutató írásokat, de a dohányzásellenes kampány kiszélesítése további patikai lehetőségeket is hordoz. Ehhez a szakmai protokoll készen van.

Felvetődhet a kérdés, hogy mi köze van a gyógyszertáraknak a kormány dohányzásellenes kampányához? Túl azon, hogy felelősek vagyunk a betegeinkért, egy felmérés szerint a dohányzás által okozott egészségkárosodások évente 225 milliárd forint kiadást jelentenek az Egészségügyi Alapnak, ami az E. Alap kiadási főösszegének 15%-a. Ebből gyógyszertámogatásra 65 milliárd forintot költünk. Ha ezt az összeget, vagy ennek egy részét az egészségügyi ellátórendszer javítására, illetve patikai szolgáltatásaink fejlesztésére lehetne fordítani, mindenki jól járna. S ennek az a járható útja, ha a dohányzó betegeinket leszoktatjuk a dohányzásról. Ebből a munkából mi is kivesszük a részünket.

Mert nincs elég pénz. Nap mint nap tapasztaljuk, hogy kevés a pénze az államnak és soha nem látott szigorítást kell végrehajtani a gyógyszerkasszán. A betegnek is alig van pénze, és el kell mondanunk, hogy a gyógyszertárak is bajban vannak. A szép patikabútor, a gyógyszerekkel megrakott officina és az egymást érő reklámtáblák súlyos nehézségeket rejtenek. Az ország patikáinak egynegyede veszteségesen működik, 350 gyógyszertári vállalkozás már rég felélte saját vagyonát és a beszállítóink felé is sok tízmilliárddal (közel 70 milliárddal) tartozunk. Nem tudunk megfelelően készletezni, ezért a betegeinknek a gyógyszerükért időnként vissza kell jönni, és a munkatársak fizetésére is egyre kevesebbet fordíthatunk. Gazdasági bajaink még a liberalizáció éveiben kezdődtek, de ma már a Széll Kálmán-terv forráskivonása miatt fáj a fejünk.

Hadd mondjam el, hogy egyre nehezebb megfelelni az elvárásoknak. Pedig mi is azt szeretnénk, hogy elláthassuk a betegeinket. A patikáinkban legyen elegendő gyógyszer és szakértő személyzet, akik a betegnek jó tanácsot is tudnak adni. Mert a rászorulót segíteni kell. E helyett sok patikának a napi túlélés is gondot jelent. E helyett gyógyszerészi egzisztenciák mennek tönkre, az elmúlt évtizedekben létrejött magánvállalkozásaink mennek csődbe vagy adósodnak el reménytelen mértékben. Pedig közös érdek, hogy a gyógyszerész legyen szakmailag és egzisztenciálisan is független, s a patikáink magyar kézben maradjanak.  

A mai Patikanap egy kicsit tehát erről is szól: a túlélésért folyó küzdelemről. Ígérhetem, ami rajtunk múlik, megtesszük. Betegeinkért és Önmagunkért is. De ehhez az Önök támogatására is szükség van.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

Békéscsaba, 2012. június 6.

 

Hankó Zoltán

Kapcsold oldalak:
Nemzetközi konferencia a komplex gyógyszerekről a Gyógyszerészeti Intézet szervezésében - semmelweis.hu
MÉREG- ÉS BORKÉSZÍTŐK VI. TALÁLKOZÓJA - 2014. 08. 30 – 09. 01., Tibolddaróc - mgyk.hu
Jó mulatság volt… - Regionális Gyógyszerészbál - 2014. február 22. – MGYK B.-A.-Z. megyei szervezete
XXII. ORSZÁGOS GYÓGYSZERTÁRI ASSZISZTENS TOVÁBBKÉPZŐ ELŐADÓI VÁNDORSERLEG VERSENY- „Orea-Hygiea” pro Assistentiam Pharmaciae Alapítvány
Vándorgyűlés Sümegen - mgyk.hu
« Vissza
Betegsarok
2022. 09. 26.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos együttműködéshez csatlakozó gyógyszertárak listája
»
2020. 02. 18.
Betegjogi képviselők elérhetőségei
»
2020. 01. 19.
Segítség gyógyszerésznek, betegnek
»
2016. 05. 25.
Megszűnik a „diabetikus”, „cukorbetegek is fogyaszthatják” és a narancssárga kör jelölés – ogyei.gov-hu
»
2016. 03. 11.
A tavaszi fáradtság okai – és amit ellenük tehetünk – tetplatform.hu
»
Tovbb »
Eseménynaptár
«
2025 janur»
hkszcspszv
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
konferencia  testületi esemény  továbbképzés  vándorgyűlés  szabadidős esemény 
Hirdetőtábla
Állás
Helyettesítés
Egyéb
Tovbb »
Közös dolgaink
2024. 04. 24.
Az MGYK XIII. Vándorgyűléséről
»
2023. 03. 29.
Az MGYK XII. Vándorgyűléséről
»
2019. 05. 24.
Belső Minőségügyi Kézikönyv III. kiadás
»
Tovbb »
Gyógyszertár-működtetés
2017. 03. 09.
Pályázati lehetőségek gyógyszertárak számára
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári finanszírozási előleg alakulása 2010-től 2016. januárig
»
2016. 03. 03.
A gyógyszertári vállalkozások 2014. évi mérlegbeszámolóinak és pénzügyi helyzetének alakulása
»
Tovbb »
Hasznos linkek
Jogszablykeres
Kamarai tájékoztatók
2020. 03. 31.
Kórházi Minőségirányítási Standardok
»
2016. 01. 07.
Minőségügyi kézikönyv gyógyszertáraknak – II. kiadás
»
2014. 06. 26.
1/2014 (VI. 19.) MGYK ELNÖKSÉGI AJÁNLÁS GYÓGYSZERTÁRI UTAZÁSI TANÁCSADÁSHOZ - MGYK
»
Tovbb »
Tovbb »
Archvum
A honlapon tallhat informcik clja az egszsggyi ismeretek bvtse, de ez nem helyettesti az orvos, gygyszersz, vagy ms szakember felkeresst.
© 20082017 Magyar Gygyszerszi Kamara - Minden jog fenntartva - Regisztráció a védett tartalmak eléréséhez! Hírlevélre történő le- és feliratkozás!
Utols mdosts: 2025. 01. 16 cstrtk