Dr. Pávics László gyógyszerész úr életének 87. évében, 2013. október 15.-én hajnalban elhunyt.
Pávics László 1926. május 4-én született Székesfehérváron. 1944-ben érettségizett. Jogásznak készült, de három és fél évig egy szovjet hadifogoly-táborban volt, így hazatérve gyógyszerésznek jelentkezett, mert rájött, hogy egy totalitárius berendezkedésű országban nem szabad jogi pályára mennie. 1952-ben kapott gyógyszerész diplomát a Budapesti Orvostudományi Egyetemen, 1966-ban szerezte meg gyógyszerészeti tudományokból a doktori címet, 1974-ben lett toxikológus szakgyógyszerész. Gyógyszerészként 1952-ben kezdett dolgozni Veszprémben, 1955 és 1992 között – 37 éven át – vezette a Dózsavárosi Gyógyszertárat. 1992 évben megalapította és haláláig családi gyógyszertárként vezette a Fehér Üröm Gyógyszertárat Veszprémben.
A gyógyszertárvezetés mellett a gyógyszerészet számos területén tevékenykedett. Tagja volt a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaságnak, a Magyar Gyógyszerész Kamarának és a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének. A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaságban két cikluson át a Veszprém megyei szervezet titkára, három ciklusban az elnöke. Éveken át a Társaság képviselője a FIP officinai szekciójában. A Társaság szenátora. A Kamara Veszprém megyei elnöke és tagja a Kamara Országos Etikai Bizottságának. Húsz évig az ETT Veszprém megyei titkára, megalakulásától kezdve a veszprémi akadémiai bizottság tagja. Később az egészségügyért felelős miniszter tanácsadó testületeként működő Gyógyszerellátási Gyógyszerészeti Szakmai Kollégium választott tagja. Vegyipari analitika és gyógyszergyártás területén bejegyzett szakértő volt.
Öt védett szabadalom kötődik a nevéhez. A Gyógyszerészet és az Acta Pharmaceutica Hungarica c. szaklapokban számos cikket publikált. Az országban másodikként szervezte meg a megyei orvos-gyógyszerész tudományos napokat és 20-nál több ilyen szakmai összejövetelt szervezett Veszprém megyében. Főmunkatársa volt az Országos Gyógyszerészeti Intézet gyógyszerismertető hálózatának. Oktató gyógyszerészként kiváló szakmai tudását átadta a pályakezdő, fiatal gyógyszerészeknek. Első vidéki helyszínként Veszprémben az ő közreműködésével került megrendezésre a fiatal gyógyszerészek Rozsnyay Mátyás Emlékversenye.
1964-ben Érdemes Gyógyszerész, 1986-ban Kiváló Gyógyszerész, 1989-ben Societas Pharmaceutica Hungarica emlékérem (MGYT) kitüntetésben részesült. 1996-ban kapta meg a SOTE Oktató Gyógyszerésze kitüntető címet, 1997-ben Elismerő Oklevéllel ismerték el gyógyszerismertető tevékenységét (OGYI). 1999-ban részesült a MOSZ Gyógyszerészetért Életműdíjában. Tagja volt az Egészségügyi Miniszter Elismerő Oklevelét 2001-ben kiérdemlő Konfliktusok hálójában c. munkacsoportnak. 2002-ben a SOTE Arany Oklevelét kapta meg 50 éves szakmai tevékenységéért. 2006-ban az Egészségügyi Miniszter díszoklevelét nyerte el, 2011-ben Batthyány-Strattmann László-díjjal jutalmazták. 2008-ban Pro Urbe érdemérmet kapott Veszprém városától.
Dr. Pávics László hívő, nemzeti elkötelezettségű ember volt, a gyógyszerészetet hivatásként élte meg, s mindezekben haláláig méltó és áldozatkész társa volt a felesége. Fia orvosprofesszor Szegeden, két unokája a gyógyszerészi pályát választotta. Alig egy hónapja írása jelent meg a Gyógyszerészi Hírlapban, életének utolsó hétvégéjén gyógyszerészkongresszuson vett részt, és halála előtt pár órával is hivatásunk jövőjéről konzultált a kamara vezetőjével.
Dr. Pávics László halálával a magyar gyógyszerészetet pótolhatatlan veszteség érte és egy atyai jó barát távozott körünkből. Temetésére 2013. november 10-én 11 órakor kerül sor a káptalanfüredi Boldogasszony kápolnából.
(hankó)