A Gyógyszerészi Hírlap decemberi számában is a szakmát elsősorban érintő kérdésekkel foglalkoztunk. Egyebek mellett Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár a GYKTN-n elhangzott előadását és a rendezvényről szóló beszámolót is megtalálják a lapban.
Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár előadása
Közzé tesszük dr. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a VI. Gyógyszerész Köztestületi Napok első napján tartott előadásának szerkesztett változatát: „…Ami izgalmas: hogyan szabályozzuk majd a sokak által kritizált és sokak szerint nem méltányos ügyeleti díjakat és rendszert? A téma az Államtitkárságon napirenden van, és a Kamarával is egyeztettünk a szabályozás szükségességéről. Nem látom akadályát annak, hogy ne tudnánk megegyezni. Eddig nem jutott rá energia, hogy erről tárgyaljunk. Elnök úr a tanú rá, hogy mi mindennel kellett foglalkozni. Azt gondolom, most már a nagyján túljutottunk és nincs akadálya annak, hogy ezt is felvegyük a tárgyalandó pontok közé. Ezt is szeretném megoldani, lehetőleg még az első negyedévben…”
Jelentős változások az OGYÉI ellenőrzési jogköreiben
„Amiért most mégis „soron kívül” foglalkozunk „az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról” című törvénnyel, amelyet a Magyar Országgyűlés T/12729 számon tárgyalt és november 22-én fogadott el, az az, hogy a módosítás jelentősen megváltoztatja a gyógyszertárak tulajdonlásának ellenőrzésével kapcsolatos hatósági jogköröket. Mivel ezek a rendelkezések 2017. január 1-jén hatályba lépnek, mindenképpen indokolt, hogy felhívjuk rájuk a gyógyszerészek figyelmét.
Az OGYÉI új ellenőrzési jogköreinek ismertetése során négy kérdésre kell választ keresnünk:
A VI. Gyógyszerész Köztestületi Napokról – I.
„Az összejövetelen – ahol dr. Nagy Szilárd, az OGYÉI főigazgató helyettese mellett most először a teljes tiszti gyógyszerészi kar is jelen volt – a Kamara és a hatóság közös munkája során felmerülő aktuális kérdéseket vitatták meg. „Tudatos stratégiai terv készült” – e mondat dr. Mike László szájából hangzott el – az új tiszti főgyógyszerész előadásában kiemelt jelentőséget tulajdonított az OGYÉI tulajdonosi programmal kapcsolatos jogkörének a kiszélesítésére. Részletezte, mit terveznek azokkal a gyógyszertárakkal, amelyek nem felelnek meg a törvényben meghatározott előírásnak. Ezek számáról is felvilágosítást adott, és mint mondta, december 30-án zárul az informálódás és az „edukáció”; január 2-án pedig fel fogják keresni azokat a gyógyszertárakat, amelyek tudomásuk szerint nem felelnek meg a követelményeknek”.
Apáról fiúra – háromszáz éve
A cikkben a Küttel gyógyszerész család háromszáz éves történetét dr. Küttel Sándor és dr. Küttel István segítségével idézzük fel. „Vajon milyen tervek foglalkoztatták Küttel Sámuelt 1716. július 25-én, amikor Kőszegen patikaházat vásárolt? Vajon sejtette-e, hogy a családi tulajdonú patika hét generáción át apáról fiúra száll majd? Gondolta-e, hogy háromszáz évvel (!) később késői utódai e napról fognak beszélgetni?
… Úgy gondolom, édesapám emlékének tartozom azzal, hogy a magyarországi gyógyszerészet-történet legsötétebb időszakáról pár gondolatot leírjak” – olvashatjuk dr. Küttel István sorait. – Őt próbára tette az élet és nem futamodott meg. A mai gyógyszerész generáció előtt is példa lehetne – folytatja immár szóban. – Ő és az összes sorstársa 1950. július 28-án a kezükbe kaptak egy fél A4-es papírt, ami tartalmazta az „Államosított Gyógyszertárak Nemzeti Vállalata” igazgatójának utasítását, kinevezést egy másik, már államosított patika vezetésére. „Apáink” másnap hivatástudattól vezérelve, mintha misem történt volna, a terror árnyékában szolgálták a szakmát és a betegeket a legjobb tudásuk szerint”.