Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2020. február 05.
Előzetes a Gyógyszerészi Hírlap februári számából

Előzetes a Gyógyszerészi Hírlap februári számábólA Gyógyszerészi Hírlap februári számában az adherenciával foglalkozó sorozatunk mellett több, a mindennapi gyakorlatot is érintő cikkel találkozhatnak.

 

A tettek embere vagyok

A tettek beszéljenek inkább, mint a szavak – mondta dr. El Koulali Zakariás országos tiszti főgyógyszerész, akivel a december elsejei kinevezése alkalmából beszélgettünk.

…Beléptünk a XXI. századba, éppen ezért nyitnunk kell a közösségi média felé is. Feladatunk és küldetésünk, hogy gyorsabban reagáljunk az élet hozta kérdésekre, ezek a felületek pedig tökéletesek erre a célra. Én a közösségi média adta lehetőségeket magánemberként használom fel, kiváló a kapcsolatok ápolására nagy távolságok ellenére is. Az OGYÉI már jelen van a közösségi média felületein, ha oda be tudnánk csatornázni a kollégákat, akkor nagyon gyorsan tudnánk precíz válaszokat adni a kérdéseikre…

 

 Néhány adat a vidék gyógyszerellátásáról

A Gyógyszerészi Hírlap tavaly decemberi számában az „… és ideje van a szólásnak…” sorozat IV. részeként „A vidék gyógyszerellátásáról” címmel jelent meg átfogó elemzés. A témával való foglalkozás aktualitását egyrészt az adta, hogy az utóbbi időben a médiában több olyan – részben hangulatkeltő, részben politikai célzatú – megnyilatkozás látott napvilágot, amelyek arról szóltak, hogy „a fél országban nincs gyógyszerellátás”. Másfelől a Magyar Falu Program keretei között olyan munka kezdődött el, amely a vidék felzárkóztatását célozva a kistelepüléseken élők életkörülményeit kívánja jobbá tenni. Ennek keretei között az alapvető ellátások, így pl. az egészségügyi és ezen belül a gyógyszerellátás erősítése is célként fogalmazódott meg. Harmadrészt az is indokolja a témával való foglalkozást, hogy a vidék korábban kialakult gyógyszerellátási rendszere gazdálkodási és humán-erőforrás problémák miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül, amin változtatni kell…

 

Leállások, szabályváltozások – az EESZT-ről ismételten

A január első napjaiban az EESZT-vel kapcsolatos ellátási zavar is szükségessé teszi, hogy foglalkozzunk a kérdéssel.

… Mindnyájunknak fontos, hogy ne csak a betegek bizalmát őrizzük meg a gyógyszerészekben és a gyógyszerellátásban, hanem a gyógyszerészek bizalmát is állítsuk helyre az informatikai térben lezajló változások kapcsán. Az informatika robbanásszerű fejlődése és egészségügyi térhódítása nemcsak az elmúlt időszakban volt jellemző, hanem várhatóan ez után is folytatódni fog, és nemcsak a jogi vagy a minket körülvevő technológiai környezetben, hanem a mindennapi gyakorlatban is olyan változásokat generál, amelyek megvalósulásához bizalomra van szükség. Jogalkotó, szolgáltató, orvos, beteg és gyógyszerész között egyaránt…

 

A speciális gyógyászati célra szánt élelmiszerek szabályozásának néhány aktualitása

Február 22-től ismét változik a csecsemők és kisgyermekek számára készült, a speciális gyógyászati célra szánt élelmiszerek szabályozása. A változás a gyógyszertárakat is érinti.

… Bár elsődlegesen a gyártók és importőrök felelőssége, hogy a forgalomba hozott speciális gyógyászati célra szánt élelmiszer összetétele, minősége, jelölése és kereskedelmi kommunikációja megfeleljen a jogszabályi előírásoknak, de aligha teljesíthető a készítmények helyes alkalmazásra vonatkozó teljes körű tájékoztatással történő kiszolgáltatása a gyógyszertárakban, ha nem vagyunk tisztában a termékköre vonatkozó alapvető szabályozással…

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél