Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. október 06.
Gyógyszerészi kamara: megkezdődött a stabilizáció az ágazatban - Budapest, 2014. október 2., csütörtök - MTI + Sajtószemle!

Egészségügy-gyógyszertár 
Gyógyszerészi kamara: megkezdődött a stabilizáció az ágazatban

    Budapest, 2014. október 2., csütörtök (MTI) - Megkezdődött a stabilizáció a gyógyszertári ágazatban: egyre kevesebb a veszteséges vállalkozás, nőtt az árbevétel, és a tartozások összege is csökkent 2013-ban - hangzott el csütörtökön a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) által szervezett budapesti sajtóbeszélgetésén, amelyen a gyógyszertári vállalkozások előző évi pénzügyi és mérlegadatait ismertették.

    Hankó Zoltán, az MGYK elnöke azt mondta, a patikaliberalizáció leállítását és visszafordítását követő évben, 2011-ben kapott adatokat elemezve látszott a trendforduló: az éveken át romló gazdasági adatok megfordultak. 2012-ben, két egymást követő év adatait figyelembe véve kimondhatóvá vált, hogy a 2010 végén kialakított modell gazdaságilag racionálisabb, mint az előző. A 2013-as év adataiban pedig "megmutatkoznak a gyógyszertári ágazat stabilizációjának jelei" - mondta. Közölte: a 2014-es év végére remélhetőleg megközelíthetők lesznek a liberalizáció előtti utolsó "békeév" gazdasági paraméterei.
    Hozzátette, mindez nem jelenti azt, hogy az ágazat problémái megoldódtak: a 2013-ban is veszteséges gyógyszertárak (amelyek döntően kis patikák) gazdálkodási adatai nem javulnak, hanem stagnálnak vagy romlanak. Ennek okát meg kell vizsgálni, lépéseket kell tenni a stabilizációért ebben a körben is - mondta.
    További problémaként említette, hogy az ágazat bérek szempontjából a nemzetgazdasági átlag alatt van, noha a dolgozók körülbelül egyharmada felsőfokú végzettségű, kétharmada érettségizett.
    Kérdésre Hankó Zoltán azt mondta: a nagykereskedőkkel szemben fennálló tartozás összege - körülbelül 45 milliárd forint - már közelít a liberalizáció előtti, 2006-os 42 milliárd forinthoz.
    Az elnök beszámolt egy önkormányzati fórumsorozatról is, amelynek keretében öt várost látogattak meg, a rendezvényeken részt vettek az egészségügyi államtitkárság vezetői, az önkormányzatok helyi vezetői és a környék gyógyszerészei. A kamara célja ezzel az, hogy elősegítse: a helyi problémákat a kamara területi szervezeteinek vezetői vagy a helyi gyógyszerészek az önkormányzattal együttműködve próbálják megoldani.
    A vállalkozások pénzügyi adatait elemezve (amelyeket a Központi Statisztikai Hivataltól rendelt meg az MGYK) Sohajda Attila, a kamara alelnöke közölte: a gyógyszertári vállalkozások száma több mint százzal nőtt 2013-ban, ennek az az oka, hogy szétváltak a nagy, integrált, adott esetben harminc-negyven patikát is üzemeltető vállalkozások. A patikák száma kevesebb mint tízzel csökkent.
    Hozzátette: míg 2010-ben 528, 2012-ben 298 veszteséges patika volt, az elmúlt évben már csak 220. 
    A belföldi értékesítés nettó árbevétele mintegy 4,8 milliárd forinttal, 0,9 százalékkal emelkedett az elmúlt évben - mondta.

bszg \ blz

MTI 2014. október 2., csütörtök 16:36


 

 

SAJTÓSZEMLE
Az online megjelenések a linkre kattintva olvashatóak el!

 

Gyógyszerészi kamara: stabilizálódik az ágazat -  weborvos.hu

GYÓGYSZERPIAC 2014.10.02 16:48 - FORRÁS: MTI 

A patikai belföldi értékesítés 4,8 milliárd forinttal emelkedett az elmúlt esztendőben a köztestület tájékoztatása szerint.

Megkezdődött a stabilizáció a gyógyszertári ágazatban: egyre kevesebb a veszteséges vállalkozás, nőtt az árbevétel, és a tartozások összege is csökkent 2013-ban - hangzott el csütörtökön a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) által szervezett budapesti sajtóbeszélgetésén, amelyen a gyógyszertári vállalkozások előző évi pénzügyi és mérlegadatait ismertették.

 

---

 

Gyógyszerészi kamara: megkezdődött a stabilizáció az ágazatban - informed.hu

Megkezdődött a stabilizáció a gyógyszertári ágazatban: egyre kevesebb a veszteséges vállalkozás, nőtt az árbevétel, és a tartozások összege is csökkent 2013-ban - hangzott el csütörtökön a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) által szervezett budapesti sajtóbeszélgetésén, amelyen a gyógyszertári vállalkozások előző évi pénzügyi és mérlegadatait ismertették.


---

 

Hankó Zoltán: „zajlik a trendforduló” - pharmaonline.hu

2014. október 03. 05:30 Nyomtatás 

A tavalyi eredmények tükrében úgy tűnik, a 2011-es mélyrepülés után stabilizálódik a hazai gyógyszertárak gazdasági-pénzügyi helyzete.

A magyarországi patikahálózatban közel 14 ezren dolgoznak, munkatársaik 40 százaléka diplomás. Havi, bruttó fizetésük azonban – a közhiedelemmel ellentétben – elmarad a nemzetgazdasági átlagtól, derült ki a Magyar Gyógyszerész Kamara csütörtöki sajtótájékoztatóján, ahol a 2013-as mérlegadatokat tették górcső alá. A fenti tényből adódóan a jövőbeni céljaik között szerepel a jövedelmek emelése. Igaz, ehhez konszolidált gazdálkodási körülmények kellenek. Reményt keltő, hogy a 2010-2011-es mélyrepülés után stabilizálódni látszik a patikák gazdálkodása, az MGYK elnökének szavaival „zajlik a trendforduló”. Ez egyébként elsősorban azt jelenti, hogy a mérlegadatok tükrözte korábbi, zuhanásszerű csökkenés alaposan lelassult.

 

---

 

Világgazdaság - 2014. 10. 03. (5. oldal)

A stabilizálódás jelei a patikapiacon

GYÓGYSZERÉSZET Nemcsak a 2007-es patikaliberalizációt, de a Széll Kálmán-terv negatív hatásait is kiheverni látszik a patikapiac, köszönhetően elsősorban a 2012-ben és 2013-ban bevezetett kormányzati kompenzációknak.

A Magyar Gyógyszerész Kamara a közelmúltban készítette el a gyógyszertári vállalkozások 2013-as pénzügyi és mérlegbeszámolóinak összesítését, amely egyértelműen alátámasztja ezt a pozitív trendet.

A gyógyszertárak nettó árbevétele 4,8 milliárd forinttal, 566,8 milliárd forintra nőtt 2012-ről 2013-ra, az adózott eredmény pedig 4,6 milliárd forinttal emelkedett, és elérte a 20,9 milliárd forintot tavaly (2010-ben mindössze 7,9 milliárdot tett ki). A patikák árréstömeg-bevétele 3,1 milliárd forinttal 96,3 milliárdra emelkedett, ezen belül a közfinanszírozott forgalomból 54,3 milliárd forint bevételre tettek szert a gyógyszertárak, ami 3,8 milliárddal több az egy évvel korábbinál.

A tb-támogatott gyógyszerek eladásából sajnos még mindig egyre csökkenő mértékű bevételt realizálnak a patikák – a 2010-es 51,7 milliárddal szemben 2013-ban 46,2 milliárd forintot -, ezt csak az olcsóbb készítmények eladását preferáló úgynevezett generikus ösztönző évi 3,6 milliárd forintja, valamint a szolgáltatási díjként kifizetett összesen 4,5 milliárd forint képes ellensúlyozni, illetve pozitív egyenleggé módosítani.

E pozitív irányú elmozdulás eredményeként a gyógyszertári vállalkozások veszteségének mértéke folyamatosan csökken: tavaly már csak 1,3 milliárd forint volt, szemben a három évvel korábbi 6,7 milliárddal.

A veszteséges egyéni és társas vállalkozások száma is kevesebb: a patikák 10,2 százaléka, 220, főleg vidéki kis gyógyszertár nem képes még ma sem a rentábilis működésre. A negatív saját tőkéjű cégek száma ezzel együtt is 33-mal csökkent, 148ra mérséklődött egy év alatt.

A gyógyszertárak szállítói tartozásai körülbelül 45 milliárd forintot tesznek ki (pontos számot azért nem lehet tudni, mert az egyéni vállalkozások adósságállományáról nincs adat, a társas vállalkozások 40,6 milliárddal tartoznak a nagykereskedőknek).

Ha lassan, de ez is folyamatosan csökken azonban, a tavalyelőtti összegnél 1,5 milliárddal kevesebb.

Hankó Zoltán, a kamara elnöke szerint a veszteséggel küzdő patikák problémáinak orvoslása mellett a gyógyszerészek fizetésének rendezése a közeljövőben megoldandó másik fontos feladat. A patikai vállalkozások, főleg a kisebbek ugyanis, még mindig nem tudják kellően megfizetni – döntően diplomás és érettségizett – munkatársaikat.

A bt.-k bruttó 206 ezer forintos átlagával szemben a kft.-knél már csak 183 ezer, az egyéni vállalkozásoknál pedig mindössze 147 ezer forint az átlagbér.

 

---

 

Magyar Nemzet - 2014. 10. 03. (2. oldal)

Stabilizálódott a patikai ágazat

Tovább csökkent a veszteséges gyógyszertárak száma: míg 2010-ben számuk 528 volt, tavaly már csak 220 – derült ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara 2013-ra vonatkozó, a gyógyszertári vállalkozások pénzügyi adatait elemző jelentéséből. Ezenkívül mérséklődött a patikák nagykereskedők felé fennálló tartozása, amely elérte a liberalizáció előtti évben, 2006-ban tapasztaltat. Az elemzés alapján nőtt a foglalkoztatottak száma, több mint ötszázzal többen dolgoztak a patikákban, mint 2012-ben. A béradatok arról tanúskodtak, hogy az ágazat a nemzetgazdasági átlaghoz képest elmaradásban van.

 

---

 

Biztató a patikák helyzete -  Jobbágyi Zsófia - 2014. 10. 04. (2. oldal) - Magyar Hírlap

Csökkenőben a veszteséges vállalkozások száma

Már 2011-ben látszott a trendforduló a gyógyszertári ágazatban, vagyis az éveken át romló gazdasági adatok irányt váltottak – jelentette ki Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. A tavalyi gazdasági adatokból megállapítható, hogy egyre biztosabb a patikák anyagi helyzete.

Egyre kevesebb a veszteséges vállalkozás, nőtt az árbevétel, és a tartozások összege is csökkent a gyógyszertári ágazatban – hangzott el a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) szokásos őszi sajtóbeszélgetésén, amelyen a patikák előző évi pénzügyi és mérlegadatait ismertették a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján.

Az egyik legfontosabb tény, hogy 2012-höz képest nőtt a gyógyszertári vállalkozások száma, s ez vélhetően a tulajdonosi program bevezetésének köszönhető.

Emelkedett 2013-ban az üzletek nettó árbevétele is, összesen 566,8 milliárd forinton állt év végén a kassza, ami tavalyelőtthöz képest 4,8 milliárdos növekedést jelent. Az egyik legmarkánsabb adat a veszteséges vállalkozások számának alakulása: míg 2010-ben ötszázhuszonnyolc gyógyszertár szerepelt ezen a listán, tavaly már csak kétszázhúsz nem Biztató a patikák helyzete csökkenőben a veszteséges vállalkozások száma működött nyereségesen. Szintén fontos, hogy a szállítói tartozások összege is csökkent, de több jutott tavaly személyi jellegű ráfordításra, és ágazati szinten többen dolgoznak a gyógyszertárakban.

Hankó Zoltán, az MGYK elnöke kijelentette, a patikaliberalizáció leállítását és visszafordítását követő évben, 2011-ben kapott adatokat elemezve már látszott a trendforduló: az éveken át romló gazdasági adatok irányt váltottak.

Ennek értelmében megállapítható – folytatta az elnök –, hogy a 2010 végén kialakított modell gazdaságilag racionálisabb, mint a korábbi. Emellett a 2013-as év adataiban „megmutatkoznak a gyógyszertári ágazat stabilizációjának jelei”. Reményei szerint az idei év végére megközelíti az ágazat a liberalizáció előtti utolsó „békeév” gazdasági paramétereit.

Mindennek ellenére Hankó Zoltán úgy látta, még nem oldódtak meg maradéktalanul a problémák, mivel a tavaly veszteségesen működő gyógyszertárak – amelyek döntően kis patikák – gazdálkodási adatai nem javulnak, hanem stagnálnak vagy romlanak. „Meg kell vizsgálni, mi ennek az oka, és lépéseket kell tenni a stabilizációért” – jelentette ki. Markáns problémának nevezte, hogy az ágazatban dolgozók bére a nemzetgazdasági átlag alatt van, noha a munkatársak egyharmada felsőfokú végzettségű és kétharmada érettségizett. Beszámolt egy fórumsorozatról is, amelynek célja, hogy elősegítse, hogy a helyi problémákat a kamara területi szervezeteinek vezetői vagy a helyi gyógyszerészek az önkormányzattal együttműködve próbálják megoldani.

 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél