Figyelő - 2020.12.03. (76,77. oldal)
Évtizedek óta nem volt arra példa a hazai gyógyszerkutatásban, hogy egy akadémiai közegből kiinduló magyar szabadalom itthon jut el a klinikai vizsgálatok kettes fázisába, amikor lehetőség nyílik a betegeken való alkalmazásra. A SigmaDrugs biotech startup kutatóinak ez most sikerült. Dr. Fekete Andreát, a SigmaDrugs gyógyszerfejlesztési startup társalapítóját és vezetőjét kérdezte a Figyelő.
... – November elején elindultak a klinikai vizsgálatok, de mindenkit az érdekel, hogy mikor lesz meg a gyógyszer.
– Most figyeljük a betegeket, hogyan gyógyulnak azok, akik kapják, azokkal szemben, akik nem. Ötven-ötven páciens bevonására van szükség, a kórházak és az orvosok kapacitása szabja majd meg, hogy mikorra sikerül bevonni őket. Azt várjuk, hogy a fluvoxaminnal kezelt csoportban miként javul a betegek állapota, elkerülik-e az intenzív ápolást, javul-e a halálozási arány. Viszont lesz egy második, követéses szakasz is, és ez jelentős különbség más kutatásokhoz képest.
Ugyanis a másik, nagyon fontos célunk, hogy a későbbi tüdőkárosodást kivédjük, hiszen időközben kiderült, hogy a koronavírus komoly szövődményekkel is járhat. Ezt viszont csak annyi idő alatt tudjuk kideríteni, amennyi idő alatt a szövődmény kifejlődik, tehát ez pár hónap, míg a követés fél-egy év. A második szakaszban lesz egy szoros kontroll, a betegek otthonukban is kapják a kezelést. Az erre vonatkozó eredmények leghamarabb egy év múlva várhatók, de ha az akut hatás kedvező, akkor remélhetőleg kiterjesztik a vizsgálatot nagyobb esetszámra is...