HankĂł ZoltĂĄn mĂşlt heti ĂrĂĄsĂĄban arrĂłl szĂłlt, hogy legyenek bĂĄrmilyenek is a kĂźlsĹ kĂśrĂźlmĂŠnyeink, az elkĂśtelezettsĂŠgĂźnket ĂŠs tisztessĂŠgĂźnket mindenkor ĹrizzĂźk meg, munkĂĄnkat minden kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt felelĹssĂŠggel ĂŠs a betegek szolgĂĄlatĂĄval vĂŠgezzĂźk, tĂĄrsadalmunknak pedig egy olyan mĂŠrtĂŠk- ĂŠs ĂŠrtĂŠkadĂł ĂŠrtelmisĂŠgi kiĂĄllĂĄst mutassunk, ami hitelessĂŠ teszi a gyĂłgyszerĂŠszek kĂśzĂśssĂŠgĂŠt.
Sok szempontbĂłl megvizsgĂĄlhatjuk: vajon jelen hazai gyĂłgyszerĂŠszetĂźnk mennyire tud mĂŠg ilyen elvĂĄrĂĄsoknak megfelelni? Gyakori, amikor a gyĂłgyszerĂŠszet egyedi, kĂźlĂśnleges, emelkedett ĂŠs kivĂĄltsĂĄgos jellemzĹjĂŠt akarjuk meghatĂĄrozni, hogy a gyĂłgyszerĂŠszetre mint hivatĂĄsra hivatkozunk. TĂśrtĂŠnik ez azzal az ĂŠrzĂŠssel ĂŠs hittel, hogy valami olyat mondunk, ami tĂśbb mĂĄs foglalkozĂĄs kĂśzĂźl egy kivĂĄltsĂĄgos (ĂŠs helybĹl tiszteletet keltĹ) kĂśrbe emeli a gyĂłgyszerĂŠszeket. Bizonyos, hogy szakmĂĄnknak van erre tradĂciĂłja, azaz rĂŠgmĂşltunkbĂłl szĂĄrmazĂł ĂśrĂśksĂŠge. Azonban  lĂĄtva a hazai gyĂłgyszerellĂĄtĂĄs Ăşj keletĹą ÂneoliberalizĂĄciĂłs korszakĂĄt  biztos vagyok abban is, hogy itt az idĹ gyĂłgyszerĂŠszetĂźnknek szembe nĂŠzni azzal a kĂŠrdĂŠssel (is): vajon mennyiben felel meg a hivatĂĄs tartalmi kĂśvetelmĂŠnyeinek?
Mivel ezeket a kĂśvetelmĂŠnyeket nem nagyon ismerjĂźk, ĂĄltalĂĄban nem is igazĂĄn tĂśprengĂźnk el ezekrĹl. A szakma jĂśvĹje ĂŠrdekĂŠben azonban mĂĄra elengedhetetlen a szĂĄmbavĂŠtelĂźk, mĂĄr csak azĂŠrt is, hogy szakmai tevĂŠkenysĂŠgĂźnk ĂŠs ĂŠrtelmisĂŠgi lĂŠtĂźnk zsinĂłrmĂŠrtĂŠkĂŠt ehhez igazĂthassuk. SzĂł sincs arrĂłl, hogy a szakma ÂhivatĂĄsrendisĂŠge tisztelt elĹdeink ĂĄltal rĂĄnk hagyott olyan hozomĂĄny lenne, amely ĂśrĂśkre hozzĂĄnk tartozik, hanem csak egy folyamatos megfelelĹsĂŠg igazolĂĄsa mellett maradhat a miĂŠnk. SportbĂłl vett hasonlattal a ÂhivatĂĄsrendisĂŠg egy olyan osztĂĄly, melybe az odatartozĂĄs jogossĂĄgĂĄt szĂźntelenĂźl igazolni kell. Azaz, semmikĂŠppen sem jelent olyan kivĂĄltsĂĄgot, amely teljesĂtmĂŠny ĂŠs befektetĂŠs nĂŠlkĂźl a miĂŠnk! EzĂŠrt minden gyĂłgyszerĂŠsznek egyenkĂŠnt ĂŠs nap mint nap igazolnia kell, hogy valĂłban gyakorolja a hivatĂĄsĂĄt. Amennyiben a tĂśbbsĂŠgĂźnk ezt teszi, akkor gyĂłgyszerĂŠszetĂźnk egĂŠszĂŠt  egyre nagyobb valĂłszĂnĹąsĂŠggel  ismĂŠt hivatĂĄsnak tekinti tĂĄrsadalmunk, melynek egyĂŠbkĂŠnt igen nagy szĂźksĂŠge lenne erre, hiszen a valĂłdi kĂśzĂŠrdeket ĂŠs ĂŠrtĂŠket megjelenĂtĹ igazodĂĄsi pontjai fĂĄjdalmasan eltĹąntek az utĂłbbi ĂŠvekben. TĂĄrsadalmunk a bizalmi tĹke tekintetĂŠben soha nem lĂĄtott mĂŠlypontra jutott, holott talĂĄn soha nem volt mĂŠg ekkora szĂźksĂŠge arra, hogy minĂŠl tĂśbb hivatĂĄsgyakorlĂłja legyen. NĂŠlkĂźlĂźk ugyanis nem lehet elindĂtani olyan tĂĄrsadalmi fordulatot sem, mely a kĂvĂĄnt felemelkedĂŠst hozhatnĂĄ vĂŠgre nemzetĂźnknek. Malcolm Gladwell mĂŠltĂĄn vilĂĄghĂrt hozott munkĂĄjĂĄbĂłl ismerjĂźk, hogy Â...a kis vĂĄltozĂĄsok valamifĂŠlekĂŠppen nagy hatĂĄst eredmĂŠnyeznek... (FordulĂłpont, HVG kĂśnyvkiadĂł, 2007.).
Ezek utĂĄn nĂŠzzĂźk meg  a publicisztika adta mĹąfaji keretek ĂŠs terjedelmi korlĂĄtok kĂśzĂśtt Â, hogy miben is ĂĄllnak egy hivatĂĄs tartalmi kĂśvetelmĂŠnyei. ElĂśljĂĄrĂłban mĂĄris rĂśgzĂtsĂźk, hogy ÂfoglalkozĂĄs alatt olyan tevĂŠkenysĂŠget ĂŠrtĂźnk, melynek cĂŠlja Âcsak a megĂŠlhetĂŠst nyĂşjtĂł rendszeres munkavĂŠgzĂŠs. A hivatĂĄs ennĂŠl tĂśbbet kĂŠpvisel. A hivatĂĄs elĹzĹeken tĂşlmenĹen olyan vĂĄlasztott ĂŠletcĂŠl, feladat, melynek teljesĂtĂŠse ennĂŠl sokkal tĂśbbet kĂvĂĄn meg a gyakorlĂłjĂĄtĂłl. ElsĹsorban azt, hogy ĂŠlvezze mĂĄsok bizalmĂĄt (mert nem kĂŠtsĂŠges a szakĂŠrtelme, tisztessĂŠge, nem ĂśnĂśs ĂŠrdekein alapulĂł dĂśntĂŠse), mert tevĂŠkenysĂŠgĂŠnek kĂźldetĂŠse, szemĂŠlyisĂŠgĂŠnek elkĂśtelezettsĂŠge van. Ez a mĂĄsik ember (betegek) szolgĂĄlatĂĄra irĂĄnyul, mĂg ezĂŠrt viszonzĂĄsul Âcsak mĂŠltĂĄnyos fizetsĂŠgre (ill. erkĂślcsĂśs haszonra) szĂĄmĂt. ĂgyszintĂŠn meghatĂĄrozĂł, hogy ez az elsĹdleges kĂśzĂśssĂŠgi ĂŠrdekszolgĂĄlat a szakma egyedi etikai normĂĄin alapul. Fareed Zakaria a Newsweek magazin mĂŠltĂĄn vilĂĄghĂrĹą publicistĂĄja 2009. jĂşnius 13-ĂĄn ÂA kapitalista kiĂĄltvĂĄny cĂmmel kĂśzĂślt ĂrĂĄsĂĄban az alĂĄbbi mĂłdon utal erre: Â... valamikor a jogĂĄsz, a gyĂłgyszerĂŠsz ĂŠs a kĂśnyvelĹ Ăşgy tekintett ĂśnmagĂĄra, mint aki a magĂĄnszektor rĂŠsze, de felelĹssĂŠggel viseltetik a kĂśzĂśssĂŠg irĂĄntÂ. Nagyon fontos kiemelni, hogy sokan vĂĄgynak arra  legalĂĄbbis a jĂśvĹt alakĂtani akarĂł fiatalemberkĂŠnt mĂŠg biztosan Â, hogy a hivatĂĄst a munka ĂśrĂśmĂŠĂŠrt gyakoroljĂĄk. CsĂkszentmihĂĄlyi MihĂĄly szavaival ezt kifejezve: ÂA munka lehet az ĂŠlet egyik legĂśrĂśmtelibb, leginkĂĄbb kiteljesĂtĹ oldalaÂ. Azaz aligha van szebb ĂŠs emberibb tevĂŠkenysĂŠg, mint embertĂĄrsainkat jobb ĂŠlethez (betegeinket gyĂłgyulĂĄshoz) segĂteni!
RĂśviden, de a lĂŠnyeget talĂĄn mĂŠgiscsak bemutatva, ezek szĂźksĂŠgesek a gyĂłgyszerĂŠszi hivatĂĄshoz. Ezek utĂĄn mindenki ĂĄtgondolhatja a sajĂĄt szerepĂŠt gyĂłgyszerĂŠszetĂźnk hivatĂĄs-rendisĂŠgĂŠnek biztosĂtĂĄsĂĄban. Maradva a korĂĄbbi sporthasonlatnĂĄl: a hivatĂĄs elismertetĂŠse lĂĄthatĂłan csapatjĂĄtĂŠkot igĂŠnyel. Lehet, hogy a csapatban van egy-kĂŠt kiemelkedĹ sztĂĄrjĂĄtĂŠkos, de ez ĂśnmagĂĄban aligha viszi a csapatot ÂgyĹzelemre Ês nem kĂŠpes bent tartani a ÂhivatĂĄsok ligĂĄjĂĄbanÂ.
A gyĂłgyszer egyedi, semmihez sem hasonlĂthatĂł termĂŠkjellegĂŠt, a gyĂłgyszerĂŠszi tevĂŠkenysĂŠg haszonszerzĂŠstĹl fĂźggetlen (legalĂĄbbis azt nem elsĹdlegesnek tekintĹ), a mĂĄsik ember szolgĂĄlatĂĄra irĂĄnyulĂł, Ĺt legjobb tudĂĄsa szerint segĂtĹ ĂŠs minden mĂĄs szempontot hĂĄttĂŠrbe szorĂtĂł jelentĹsĂŠgĂŠt ismerte el az EurĂłpai BĂrĂłsĂĄg 2009. mĂĄjus 19-ĂŠn hozott ĂtĂŠleteinek kialakĂtĂĄsa sorĂĄn is. EzĂŠrt is szĂźksĂŠges alaposan ĂŠrtĂŠkelnĂźnk, hogy az elmĂşlt ĂŠvek Ăşgynevezett neoliberĂĄlis piaci szempontĂş ÂrendezĂŠse utĂĄn mi lehet az a szakmai tartalom ĂŠs minĹsĂŠg, amihez mindenkĂŠppen ragaszkodni kell(ene), s amely biztosĂthatja azt is, hogy a jĂśvĹben is beszĂŠlhessĂźnk mĂŠg hivatĂĄst gyakorlĂł gyĂłgyszerĂŠszetrĹl.
PĂŠcs, 2010. februĂĄr 7.
Botz Lajos