A szervezet a Siemens-szel és az Apoteket svéd gyógyszerkereskedő céggel közösen 112.416 gyógyszeres dobozt jelölt meg az új azonosítóval 25 stockholmi gyógyszertárban. A gyakorlati kipróbálás eredményei bíztatóak: a rendszer megbízhatónak és kényelmesnek bizonyult. A leolvasások túlnyomó többsége kevesebb, mint két másodpercet vett csupán igénybe.
A rendhagyó esetek, hosszabb időt igénybe vevő leolvasások amelyek elvileg akár hamisított gyógyszert is jelezhetnek tapasztalatai könnyen összegezhetőek, az eseteket egyszerűen lehet különböző kockázati csoportokba sorolni későbbi elemzés céljából.
David Brennan, az Astra-Zeneca vezérigazgatója és az EFPIA tagja szerint a kísérlet igazolta, hogy a szervezet által javasolt módszer hatékony és költségkímélő megoldás lehet a hamisítványok kiszűréséért folytatott küzdelemben.
Az európai szervezet szóvivője azt hangsúlyozta, hogy a kétdimenziós adatmátrix jóval olcsóbb, mint a rádiójeles azonosítást lehetővé tevő chipekre épülő RFID rendszer. Colin Mackay állítása szerint egy-egy gyártónak 30 millió euró kezdőberuházás után évente 4 millió eurót kellene költenie a kétdimenziós vonalkódra. Egy nemzeti adatbázis kiépítésének induló költsége szintén 30 millió euró körül várható, és egy ilyen rendszer előreláthatóan évente 45 millió euró működtetési ráfordítást igényel.
- Biztosak vagyunk benne, hogy az iparág számára az a megoldás lesz kívánatos, amelyik strapabíró, hatékony és költségkímélő, nem pedig a drága, aranyozott változat jelentette ki a szóvivő. Hangsúlyozta, hogy létfontosságú volna széttagolt nemzeti nyilvántartások helyett kialakítani az egységes európai rendszert, amelyik a határokat átlépő szállítmányok nyomon követésére is alkalmas.
Forrás: http://www.in-pharmatechnologist.com/On-your-radar/Counterfeiting/EFPIA-...