Amit erĹ ĂŠs hatalom elveszÂ
EmlĂŠkezĂŠs a gyĂłgyszertĂĄrak ĂĄllamosĂtĂĄsĂĄnak hatvanadik ĂŠvfordulĂłjĂĄn
Â
Hatvan ĂŠvvel ezelĹtt, 1950. jĂşlius 28-ĂĄn reggel az orszĂĄg mintegy 1200 magĂĄngyĂłgyszertĂĄrĂĄba hĂvatlan vendĂŠgek ĂŠrkeztek ĂŠs bejelentettĂŠk: az 1950. ĂŠvi 25 sz. tĂśrvĂŠnyerejĹą rendelet ĂŠrtelmĂŠben a gyĂłgyszertĂĄrat azonnali hatĂĄllyal ĂĄllamosĂtjĂĄk. A hĂĄromtagĂş bizottsĂĄgok ĂĄtadtĂĄk a nĂŠpjĂłlĂŠti ĂĄllamtitkĂĄr ĂĄltal alĂĄĂrt ĂŠrtesĂtĂŠst az ĂĄllami kezelĂŠsbe vĂŠtelrĹl, a rolĂłt lehĂşztĂĄk, a kasszĂĄt lezĂĄrtĂĄk, ĂŠs azonnal elkezdtĂŠk az Ăşn. ÂvagyonmegĂĄllapĂtĂł leltĂĄrtÂ, amely a gyĂłgyszerkĂŠszlet ĂŠs a kĂŠszpĂŠnz mellett kiterjedt a kĂśvetelĂŠsek ĂŠs tartozĂĄsok szĂĄmbavĂŠtelĂŠre, a berendezĂŠsre ĂŠs felszerelĂŠsre, beleĂŠrtve az autĂłkat, kerĂŠkpĂĄrokat, valamint sok esetben a szemĂŠlyes tulajdonĂş tĂĄrgyakat is. A bizottsĂĄgok ĂĄtadtak egy mĂĄsik ĂŠrtesĂtĂŠst is, amely a gyĂłgyszertĂĄr-tulajdonos gyĂłgyszerĂŠsz tovĂĄbbi sorsĂĄrĂłl rendelkezett, s amelybĹl a cĂmzett ĂŠrtesĂźlt arrĂłl, hogy ezek utĂĄn hol ĂŠs melyik gyĂłgyszertĂĄrban dolgozhat ĂĄllami alkalmazottkĂŠnt, gyĂłgyszertĂĄrvezetĹ vagy beosztott stĂĄtuszban. Korabeli visszaemlĂŠkezĂŠsek szerint a megrendĂtĹ esemĂŠny ellenĂŠre a vagyonmegĂĄllapĂtĂł leltĂĄrak vĂŠgrehajtĂĄsĂĄban a gyĂłgyszerĂŠszek nagy tĂśbbsĂŠge egyĂźttmĹąkĂśdĹ magatartĂĄst tanĂşsĂtott, s az Ăşj kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt is igyekeztek emberi tartĂĄsukhoz ĂŠs gyĂłgyszerĂŠszi eskĂźjĂźkhĂśz mĂŠltĂł mĂłdon helytĂĄllni.
Az ĂĄllamosĂtĂĄsrĂłl szĂłlĂł, gyĂŠr szĂĄmĂş beszĂĄmolĂł ĂŠs nĂŠhĂĄny tanulmĂĄny az elkĂśvetkezĹ ĂŠvekben ĂŠs ĂŠvtizedekben az ĂĄllamosĂtĂĄst sikertĂśrtĂŠnetkĂŠnt mutatta be, amely egy ÂkizsĂĄkmĂĄnyolĂł rĂŠteg lĂĄba alĂłl kihĂşzta a talajt, tovĂĄbbĂĄ jelentĹs mĂŠrtĂŠkben jĂĄrult hozzĂĄ a dolgozĂłk gyĂłgyszerellĂĄtĂĄsĂĄnak javĂtĂĄsĂĄhoz, a gyĂłgyszerĂŠszet fejlĹdĂŠsĂŠhez ĂŠs a szocialista egĂŠszsĂŠgĂźgy kialakĂtĂĄsĂĄhoz. Ăvtizedekig nem volt ildomos nyilvĂĄnosan beszĂŠlni az ĂĄllamosĂtĂĄs jogtalansĂĄgĂĄrĂłl ĂŠs a tĂşlkapĂĄsokrĂłl, a rendeletben rĂśgzĂtett kĂĄrtalanĂtĂĄs elmaradĂĄsĂĄrĂłl ĂŠs a szemĂŠlyes tragĂŠdiĂĄkrĂłl. Az ĂĄllamosĂtĂĄsi dokumentumoknak a levĂŠltĂĄrak is csupĂĄn a tĂśredĂŠkĂŠt Ĺrzik, s a gyĂłgyszertĂĄri kĂśzpontok egy rĂŠszĂŠnĂŠl sokĂĄig fellelhetĹ iratokat a nĂŠgy ĂŠs fĂŠl ĂŠvtized utĂĄni privatizĂĄtorok  mint szĂĄmukra ĂŠrtĂŠktelent ĂŠs ĂŠrdektelent  megsemmisĂtettĂŠk. Az Ăşjabb generĂĄciĂłk csupĂĄn nĂŠhĂĄny elkĂśtelezett kollĂŠgĂĄnk szĂźksĂŠgszerĹąen megkĂŠsett publikĂĄciĂłibĂłl ĂŠs szemĂŠlyes visszaemlĂŠkezĂŠsekbĹl tudhatnak  sajnos egyre kevesebbet  az ĂĄllamosĂtĂĄs elĹzmĂŠnyeirĹl, okairĂłl, menetĂŠrĹl ĂŠs kĂśvetkezmĂŠnyeirĹl. Itt kell emlĂtĂŠst tenni tĂśbbek kĂśzĂśtt dr. Kempler KurtrĂłl, dr. Nikolics KĂĄrolyrĂłl, dr. Ragettli JĂĄnosrĂłl, dr. Brantner AntalrĂłl ĂŠs dr. KovĂĄcs LĂĄszlĂłrĂłl, akik szemĂŠlyesen ĂĄtĂŠlt emlĂŠkeik mellett, ĂŠvtizedeken keresztĂźl szisztematikusan gyĹąjtĂśttĂŠk az adatokat ĂŠs visszaemlĂŠkezĂŠseket, s mindazon gyĂłgyszerĂŠsztĂśrtĂŠnĂŠszekrĹl, mint pl. dr. RĂĄdĂłczy Gyula ĂŠs dr. Grabarits IstvĂĄn, akik munkĂĄssĂĄguk egy rĂŠszĂŠt az ĂĄllamosĂtĂĄs kutatĂĄsĂĄnak szenteltĂŠk. Az Ĺ elkĂśtelezettsĂŠgĂźk ĂŠs szemĂŠlyes kiĂĄllĂĄsuk nĂŠlkĂźl ma mĂŠg annyit sem tudnĂĄnk az ĂĄllamosĂtĂĄsrĂłl, mint amit a kĂŠsĹi publikĂĄciĂłk rĂśgzĂtenek, ĂŠs amit a tanĂtvĂĄnyok, fiatalabb pĂĄlyatĂĄrsak emlĂŠkezete Ĺriz.
Hatvan ĂŠv mĂşltĂĄn a tĂśrtĂŠnĂŠsek szemĂŠlyes aspektusai sokat veszĂtettek aktualitĂĄsukbĂłl. Ez mĂŠg akkor is igaz, ha az ĂĄllamosĂtĂĄs utĂĄn napra pontosan nĂŠgy hĂłnap hĂjĂĄn negyven ĂŠvvel jelent meg az a miniszteri rendelet, amely 1990 tavaszĂĄn Ăşjra lehetĹvĂŠ tette magĂĄngyĂłgyszertĂĄrak lĂŠtesĂtĂŠsĂŠt, s e sorok ĂrĂłja nĂŠmi sorsszerĹąsĂŠget vĂŠl felfedezni abban, hogy az ĂĄllamosĂtĂĄs egyik tragikus vesztesĂŠnek fia nyithatta meg az elsĹ magĂĄngyĂłgyszertĂĄrat hĂşsz ĂŠvvel ezelĹtt. A tĂśrtĂŠnĂŠsek elemzĂŠse ĂŠs tanulsĂĄgainak ĂśsszegzĂŠse azonban mindig aktuĂĄlis ĂŠs mindig Ăşj ĂśsszefĂźggĂŠsekre irĂĄnyĂthatja a figyelmĂźnket. Volt, amikor a gyĂłgyszerĂŠszek emberi ĂŠs szakmai helytĂĄllĂĄsa kerĂźlt reflektorfĂŠnybe, mĂĄskor az ĂĄllamosĂtĂĄs utĂĄni idĹszak laikus vezetĹinek ĂŠs ellenĹreinek a vegzatĂşrĂĄja, majd  kĂźlĂśnĂśsen a patikaprivatizĂĄciĂł sorĂĄn  a kĂĄrpĂłtlĂĄs elmaradĂĄsa. Ma, nĂŠhĂĄny ĂŠvvel a liberalizĂĄciĂł utĂĄn, megint mĂĄs aspektusokra ĂŠs aktuĂĄlis tanulsĂĄgokra ĂŠrdemes figyelni.
A kor tĂśrtĂŠnĂŠseit tĂĄgabb ĂśsszefĂźggĂŠsekben vizsgĂĄlva szembetĹąnĹ lehet, hogy az ĂĄllamosĂtĂĄst nem sokkal megelĹzĹen a gyĂłgyszerĂŠszet szakmai ĂŠrdekvĂŠdelmi szervezeteit betiltottĂĄk, majd  az ĂĄllamosĂtĂĄssal pĂĄrhuzamosan  megroppantottĂĄk a gyĂłgyszerĂŠszi kompetenciĂĄkat is: a gyĂłgyszertĂĄr-tulajdonlĂĄs mellett a -mĹąkĂśdtetĂŠs joga is elkerĂźlt a gyĂłgyszerĂŠsztĹl, s a Âkorszellemmel haladni nem kĂvĂĄnĂł gyĂłgyszerĂŠszek megregulĂĄzĂĄsĂĄnak szĂĄndĂŠkĂĄval megindult a kĂśzĂŠpkĂĄderek kĂŠpzĂŠse is. AztĂĄn negyven ĂŠvvel kĂŠsĹbb (a Â90-es ĂŠvek elsĹ felĂŠben) a gyĂłgyszerĂŠszet szakmai, anyagi ĂŠs erkĂślcsi rehabilitĂĄciĂłjĂĄnak jegyĂŠben nyĂşltak hozzĂĄ  lĂŠnyegĂŠben megint egyszerre  e hĂĄrom terĂźlethez, amikor sor kerĂźlt a gyĂłgyszertĂĄr-tulajdonlĂĄs ĂşjraszabĂĄlyozĂĄsĂĄra, a gyĂłgyszerĂŠszek kompetenciĂĄinak rendezĂŠsĂŠre ĂŠs a kamara kĂśztestĂźletkĂŠnt valĂł elismerĂŠsĂŠre. Az Ăśtvenes ĂŠvek kommunista hatalomĂĄtvĂŠtelĂŠt kĂśvetĹen tehĂĄt politikai rendszervĂĄltĂĄsra volt szĂźksĂŠg a gyĂłgyszerellĂĄtĂĄs rendszerĂŠnek megvĂĄltoztatĂĄsĂĄhoz: a Â90-es ĂŠvek elejĂŠn tĂŠrt ĂĄt az orszĂĄg a pĂĄrtĂĄllami struktĂşrĂĄrĂłl a plurĂĄlis demokrĂĄciĂĄra, illetve a szocialista (ĂĄllamkapitalista) gazdasĂĄgirĂĄnyĂtĂĄsi rendszerrĹl a szociĂĄlis piacgazdasĂĄgra. A gyĂłgyszerĂŠszi hivatĂĄs fĂźggetlen a politikĂĄtĂłl, a hivatĂĄs gyakorlĂĄsĂĄnak a feltĂŠtelei azonban a politika ĂĄltal nagymĂŠrtĂŠkben determinĂĄltak.
A 2006-os liberalizĂĄciĂł ismĂŠt egyszerre hozott vĂĄltozĂĄst mindhĂĄrom terĂźleten: megvĂĄltoztatta a gyĂłgyszertĂĄr-tulajdonlĂĄs ĂŠs mĹąkĂśdtetĂŠs szabĂĄlyozĂĄsĂĄt, lenullĂĄzta a kizĂĄrĂłlagos, piackĂŠpes ĂŠs jogszabĂĄlyban elismert gyĂłgyszerĂŠszi kompetenciĂĄkat, tovĂĄbbĂĄ megfosztotta kĂśztestĂźleti jogosĂtvĂĄnyaitĂłl a kamarĂĄt. Ezek  kĂźlĂśnĂśsen egyĂźtt  ismĂŠt rendszervĂĄltĂĄs ĂŠrtĂŠkĹą intĂŠzkedĂŠsek voltak. MĂg azonban 1950-ben ĂŠs a mĂşlt szĂĄzad Â90-es ĂŠveiben egy ĂĄltalĂĄnos politikai rendszervĂĄltozĂĄs rĂŠszekĂŠnt kerĂźlt sor a gyĂłgyszerellĂĄtĂĄs ÂrendszervĂĄltĂĄsĂĄraÂ, addig ez 2006-ban nem egy teljes kĂśrĹą politikai/tĂĄrsadalmi rendszervĂĄltĂĄs rĂŠsze volt: a ÂszociĂĄlis piacgazdasĂĄgi modellnek megfelelĹ gyĂłgyszerellĂĄtĂł rendszer neoliberĂĄlis gazdasĂĄgi/tĂĄrsadalmi szemlĂŠletnek megfelelĹ gyĂłgyszerellĂĄtĂł struktĂşrĂĄba valĂł erĹszakos ĂĄtirĂĄnyĂtĂĄsĂĄt csak rĂŠszlegesen kĂsĂŠrte mĂĄs terĂźletek hasonlĂł jellegĹą ĂĄtalakĂtĂĄsa. EmlĂŠkezzĂźnk, hogy pl. az egĂŠszsĂŠgĂźgy finanszĂrozĂĄsĂĄnak tĂśbb biztosĂtĂłs modelljĂŠt a kormĂĄnypĂĄrtok akarata ellenĂŠre sem sikerĂźlt bevezetni. RejtĹzkĂśdĹ ĂŠs rĂŠszleges rendszervĂĄltĂĄs tĂśrtĂŠnt tehĂĄt, azonban a gyĂłgyszerellĂĄtĂĄs liberalizĂĄciĂłjĂĄt az elsĹk kĂśzĂśtt sikerĂźlt vĂŠgrehajtani. A liberalizĂĄciĂł politikai determinĂĄltsĂĄga kĂśzel sem volt azonos mĂŠrtĂŠkĹą az ĂĄllamosĂtĂĄs vagy a patikaprivatizĂĄciĂł politikai determinĂĄltsĂĄgĂĄval, tovĂĄbbĂĄ hiĂĄnyzott a neoliberalizmus tĂĄrsadalmi/politikai legitimĂĄciĂłja is. A patikaliberalizĂĄciĂł valĂłdi okai ma mĂŠg jĂłrĂŠszt feltĂĄratlanok.
Az ĂĄllamosĂtĂĄs korĂĄbban soha nem lĂĄtott nehĂŠz helyzetbe hozta a gyĂłgyszerĂŠszeket. MĂŠgis, a kari ĂśsszefogĂĄs legszebb pĂŠldĂĄi talĂĄn ebbĹl az idĹszakbĂłl valĂłk. A vagyonuktĂłl megfosztott, szakmai fĂźggetlensĂŠgĂźket elvesztett, emberi mĂŠltĂłsĂĄgukban megalĂĄzott gyĂłgyszerĂŠszek kĂŠpesek voltak arra, hogy  amennyire csak lehet  rĂśvid idĹn belĂźl sajĂĄt sorsuk irĂĄnyĂtĂĄsĂĄt a maguk kezĂŠbe vegyĂŠk. Ha mĂĄr a politikailag determinĂĄlt dĂśntĂŠseket megakadĂĄlyozni nem lehetett, legalĂĄbb a negatĂv kĂśvetkezmĂŠnyeit prĂłbĂĄltĂĄk tompĂtani. A politikai szempontok alapjĂĄn kivĂĄlasztott laikus vĂĄllalati vezetĹk mellĂŠ elĹszĂśr szakemberek kerĂźltek, majd a nem gyĂłgyszerĂŠsz vezetĹket mindenhol gyĂłgyszerĂŠszek vĂĄltottĂĄk. MĂĄsfĂŠl ĂŠvvel az ĂĄllamosĂtĂĄs utĂĄn megszerveztĂŠk a szakfelĂźgyeleti rendszert, tovĂĄbbĂĄ az Ăśtvenes ĂŠvek ÂszĹąk levegĹje Ês a szakmai szervezetek betiltĂĄsa ellenĂŠre olyan tovĂĄbbkĂŠpzĂŠsi rendszert alakĂtottak ki, amely az ismeretek naprakĂŠsszĂŠ tĂŠtelĂŠn tĂşl a gyĂłgyszerĂŠszek kĂśzĂśssĂŠgĂŠpĂtĂŠsĂŠt is cĂŠlozta. Schulek ElemĂŠr, VĂŠgh Antal, Mozsonyi SĂĄndor, Nikolics KĂĄroly, Kedvessy GyĂśrgy ĂŠs sokan mĂĄsok  a gyĂłgyszerĂŠszet akkori vezetĹi  Üssze tudtak fogni, hogy mentsĂŠk, ami menthetĹ. Nem ĂŠpĂtettek lĂŠgvĂĄrakat, de megtettek mindent, ami megtehetĹ ĂŠs soha nem nyugodtak bele abba, ami a gyĂłgyszerĂŠszettel az ĂĄllamosĂtĂĄskor tĂśrtĂŠnt. DeĂĄk Ferenc hĂressĂŠ vĂĄlt mondĂĄsĂĄhoz tartottĂĄk magukat, aki szerint ÂAmit erĹ ĂŠs hatalom elvesz, azt idĹ ĂŠs szerencse ismĂŠt visszahozhatja, de amirĹl a nemzet, fĂŠlve a szenvedĂŠsektĹl, Ăśnmaga lemond, annak visszaszerzĂŠse mindig nehĂŠz ĂŠs mindig kĂŠtsĂŠgesÂ.
Ha a moratĂłrium hatĂĄlyba lĂŠpĂŠsĂŠre ĂŠs az Ĺszi ĂşjraszabĂĄlyozĂĄsra vĂĄrva van az ĂĄllamosĂtĂĄs hatvanadik ĂŠvfordulĂłjĂĄnak aktuĂĄlis Ăźzenete, akkor ez az.
Â
Â
Dr. HankĂł ZoltĂĄn
Â
Â
Â
Â
Â