Az idei Patikanappal kapcsolatban dr. Hankó Zoltán sorait olvashatják:
Több lehetséges program közül végül a házi patikák felülvizsgálatát helyeztük középpontba. Ez növeli a gyógyszer- és betegbiztonságot, a gyógyszerészeknek nem új (de megújítható és fejleszthető) feladat, továbbá környezetvédelmi hozadéka is lehet
Idén az országos megnyitót nem gyógyszertárban, hanem az EGIS Tudományos és Látogató Központjában rendezzük. Az EGIS bekapcsolódása a program szervezésébe, szponzorálásába és lebonyolításába szintén túlmutat az egyszeri kapcsolatfelvételen: kamarai díj alapításával és együttműködési megállapodás előkészítésével is hozzá kívánnak járulni a gyógyszertárak népegészségügyi programjainak sikerességéhez
A patikanap alapítói talán nem is gondoltak arra, hogy kezdeményezésük milyen távlatokat nyitott. Amikor köszönetet mondok azoknak, akik elindították és azóta is gondozzák ezeket a rendezvényeket, arra buzdítok minden területi szervezetet, hogy tartsa meg saját rendezvényét. És arra buzdítok minden személyi jogos gyógyszerészt is, hogy gyógyszertára vegyen részt a patikanapi programban és a következő évben folyamatosan menedzselje a központilag elindított, egyre növekvő jelentőségű patikai népegészségügyi programokat.
A Patikanaphoz kapcsolódóan a házi patikák felülvizsgálatához próbálunk segítséget nyújtani A házi patikák gyógyszerészi felülvizsgálata című cikkünkkel.
Mint ismeretes hazánkban évente átlagosan 300 millió doboz vényköteles és vénynélküli gyógyszert alkalmazunk. 2015-ben több mint 264 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtöttek be. A begyűjtött mennyiség bár évről évre nő, egyes becslések szerint a ténylegesen évente keletkező gyógyszerhulladék ennek többszöröse lehet. Ennek a környezetvédelmi aspektusai mellett jelentős gyógyszerbiztonsági és finanszírozásai vetületei is vannak. Ismert az is, hogy számos esetben az otthonokban nem megfelelő helyen (sokszor fürdőszobában, konyhában) és nem kellő rendezettséggel tárolják a gyógyszereket. Ennek következtében keverednek egymással a lejárt és még alkalmazható készítmények, csökkenhet az alkalmazott gyógyszerek hatásossága, gyógyszeralkalmazásnál tévesztések lehetnek, és a gyermekek elől való megfelelő és gondos elzártság sem teljesül mindig. A cikk mellékleteként, Házi patika praktika a házi patika 12 pontja címmel a felülvizsgálattal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze Dr. Hankó Balázs cikke.
A gyógyszerészhelyettesítéssel kapcsolatos, Innovációs lehetőségek a gyógyszerész-helyettesítésben című cikkünkben az ez idáig mellőzött problémákról, illetve a gyógyszerész helyettesítés belső struktúrájának új szemszögből történő átértelmezéséről olvashatnak.
Egy felelős, kompetens, megbízható helyettesítői réteg összefogását szeretnénk elérni. A hivatalos testület által történő, segítő felügyelettel kirekeszthetjük a szakmánk presztízsét rontó helyetteseket, csökkenthetjük a helyettesítéssel kapcsolatban kialakult bizonytalanságot a gyógyszertárakban és hosszútávon akár önálló érdekképviselet kialakításának lehetőségét is megteremtjük. Ezzel megvalósulhat az első lépése egy olyan folyamatnak, amely minőségi változást hozhat a helyettesítés területén írja Dr. Pető Katalin Erzsébet.
Fórum címmel új rovattal jelentkezünk, amelynek első anyaga a gyógyszertárak egészségpiaci ellátási láncban betöltött szerepével és gazdasági lehetőségeinek változásával foglalkozik.
Pál József cikkéből idézünk: Most van tehát talán az utolsó lehetőség, hogy kialakuljon egy stabil, független magyar gyógyszerész kör, mely saját szakmai és vezetői tapasztalataival és önálló döntéseivel működteti vállalkozását és szolgálja a magyar társadalom egészségének védelmét. A gyógyszerészi gondozástól a különböző compliance-programok segítésén át a patikai akciók tudatosabb tervezéséig több innovatív megoldás létezik arra, hogy a gyógyszertár jövedelmezősége és szolgáltatásának színvonala nőjön. Ehhez azonban szakítani kell a nagykereskedőktől és rendszergazdáktól üveggyöngyként kapott kényelmi funkciókat a gazdasági racionalitás elé helyező gyakorlattal, s át kell térni a patika közvetlen környezetét jelentő piachoz igazodó portfólió kialakítására, a szállítókat közvetlenül versenyeztető akciózási gyakorlatra.