Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésügyi Intézet főigazgatójának felhívása
Dr. Pozsgay Csilla az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésügyi Intézet főigazgatója június 1-jén az alábbi felhívás közzétételére kérte a Kamarát:
Tisztelt Gyógyszerész Asszony!
Tisztelt Gyógyszerész Úr!
Magyarországon a hamis gyógyszereket a gyógyszerellátási lánc szigorú ellenőrzésének köszönhetően, kizárólag a nem engedélyezett csatornákon keresztül forgalmazzák, vagyis a fogyasztók például piacokon, az utcán, klubokban és edzőtermekben férhetnek hozzá ezekhez a termékekhez. A fentieken kívül hazánkban is jelentős terjesztési csatornát jelenthet az Internet. Bár az engedéllyel működő magyar online gyógyszertárak melyeket júliustól egy az Európai Bizottság által meghatározott logó azonosít majd termékei biztonságosak, a hazai internetezők is elérnek olyan internetes webáruházakat/oldalakat amelyek nem ellenőrzött, gyakran hamisított készítményeket forgalmaznak.
Míg Európában csak az elmúlt évek során több tucatnyi, legális forgalomba került gyógyszerről derült ki, hogy hamisítvány, addig hazánkban hasonló esetre nem volt példa. Ennek oka, hogy zárt gyógyszerellátási rendszerével Magyarország a kevésbé veszélyeztetett országok közé tartozik.
Ennek ellenére más országok gyakorlati példáiból okulva az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) arra kéri a gyógyszerészeket, hogy jelezzék a gyógyszerügyi hatóság felé, ha akár a legálisan beszerzett gyógyszerekkel kapcsolatban felmerül a gyógyszerhamisítás gyanúja, akár olyan honlapról, webáruházról szereznek tudomást, mely feltételezhetően hamis vagy nem engedélyezett gyógyszereket forgalmaz.
Arra kérjük, hogy a hamisgyogyszer@ogyei.gov.hu email címre írjon egy levelet. Honlap bejelentés esetén kizárólag a honlap elérést (URL címét) másolja be a levélbe. A gyógyszerügyi hatóság megvizsgálja és szükség esetén eljárást indít a tartalomszolgáltató ellen.
Illegális gyógyszerforgalmazást megvalósító honlapokra irányíthatja a figyelmet a vényköteles gyógyszerekről megjelenő reklám-szöveg, hiszen orvosi vényen rendelhető gyógyszert tilos reklámozni, a lakosságnak kínálni. A hangzatos szlogenek, még ha gyógynövénytartalmú készítményre is irányítják a figyelmet, fokozott óvatosságot igényelnek, a gyógyszerekre utaló erősebb hatás ígérete gyakran szintetikus gyógyszer-hatóanyagtartalom jele.
Figyelmeztető lehet az a körülmény is, ahogy a forgalmazó a terméket eljuttatja a vásárlóhoz. Az átadás-átvétel túlzó feltételei, a tranzakció erőltetettnek tűnő biztosítása még étrend-kiegészítők esetén is több, mint gyanús.
Nagyon sok információval szolgálnak az úgynevezett vásárlói visszajelzések a termék eredményes alkalmazásáról. Az ott leírt, legtöbbször fiktív személyektől származó összehasonlítások gyakran felfedik a készítmény valódi összetételt.
Ezekről a honlapokról gyakran a vásárlóiktól értesülhet a gyógyszerész, nem ritka, hogy a patikában megmutatják az expediálónak az interneten vásárolt készítményeket. Kérjük, vegye kézbe a terméket és vizsgálja meg! Gyakran már a csomagolás árulkodó. A leggyakoribb jel a nem egyenletes festék a dobozon, vagy annak az eredeti terméktől eltérő színe. Máskor a lejárati idő elmosódott, vagy egyáltalán nem szerepel a külső csomagoláson. Előfordul, hogy a betegtájékoztató másképpen van hajtogatva, mint az eredeti terméké, ami a hajtás-irányát, méretét egyaránt érintheti. A bliszteren a kötelező alaki elemek is hiányozhatnak. Honlapunk tájékoztatást ad a hatályos kísérőiratokról, melyektől való eltérés hacsak nem alaki hiba engedély áll a háttérben megerősítheti a gyanút. (A gyógyszercsomagolást, kísérőiratokat érintő esetleges alaki hiba engedélyekről szintén honlapunkon tájékozódhatnak.)
Az állásukban széteső, már a bliszterben szétmálló tabletták, a kopott tablettaélek tablettanyomatok legyenek mindig gyanúsak, ahogy a betegtől kapott, mellékhatásokra utaló információ is árulkodó lehet.
Az OGYÉI a jövőben szigorú intézkedésekkel igyekszik fellépni a gyógyszerhamisítás ellen. Így például határozattal ideiglenesen elrendelheti a hamis vagy nem engedélyezett gyógyszereket forgalmazó honlapok elérését. Az OGYÉI a letiltott weboldalak mellett rendszeresen frissített listát publikál azokról a hamis és nem engedélyezett készítményekről is, amelyekkel piacfelügyeleti tevékenysége során találkozik.
Bővebb információért keresse fel honlapunkat: www.ogyei.gov.hu, vagy írjon nekünk: hamisgyogyszer@ogyei.gov.hu
Budapest, 2015. május 20.
Dr. Pozsgay Csilla
főigazgató, Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet