A hibás társadalomszemlélet miatt vonhatnak ki száznegyvenötmilliárd forintot a gyógyszerkasszából, és ugyanez lesz az oka annak is, ha az emberek egészsége tovább romlik. A korábbi nyilatkozatok tükrében szokatlanul kemény szavak ezek a Magyar Gyógyszerészi Kamarától, de úgy tűnik, lassan túlfeszül a húr.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke azzal ugyan egyetért, hogy csökkenteni kell az államadósságot, és ha közpénzből fenntartott szolgáltatások esetén extraprofit képződik, azt meg kell szüntetni, de az amúgy is forráshiányos egészségügy további megszorításait elhibázott lépésnek tartja. Szerinte ugyanis a patikák egy része katasztrofális helyzetbe kerülhet, és sokakat sodorhat a működőképesség szélére a Széll Kálmán-terv, ha a támogatás megkurtítása miatti a bevételkiesésük kompenzációja elmarad.
A gyógyszertárak bevétele ugyan is nagyrészt a köztámogatott, kisebb mértékben a szabadon kiszolgáltat ható orvosságokból és egyéb termékekből, valamint közvetetten a nagykereskedők által nyújtott kedvezményekből származik, megközelítőleg 89 milliárd forint értékben. Emlékezetes a kormány tavaly októberi jelentése a parlamentnek, amely szerint a patikáknak már akkor a negyede veszteségesen működött.
A kamara szerint a helyzet gazdaságilag azóta sem javult, ezért érte őket hideg zuhanyként a tervezett elvonás. Az elmúlt hetekben többször vázolták kompenzációs javaslataikat a nemzetgazdasági tárcának. Ezek között szerepel a gyógyszerész díjazása, ha olcsóbb generikus vagyis helyettesítő készítményt ajánl a betegnek.
A kormány által is feltámasztani kívánt generikus programban nagyjából huszonöt-harminc milliárd forint tartalék van, ennek egy részét kérné a köztestület a patikusok ösztönzésére.
Ennél izgalmasabb és a betegek szempontjából is kézzelfoghatóbb az úgynevezett gyógyszerészi gondozás, valamint annak díjazása. Ez azt jelenti, hogy a patika saját eszközeivel a betegségek megelőzésére vagy azok súlyosbodásának megfékezésére is koncentrálna, így felvilágosítást adna, bizonyos állapotfelmérést végezne. Díjkorrekció járhatna a gyógyszerészeti hivatás talán legszebb része, az idők során elhalványult patikai gyógyszerkészítés (magisztrálás) után is. Hankó Zoltán szerint olyan javaslatokat fogalmaztak meg, amelyek úgy biztosíthatják a gyógyszertárak talpon maradását, hogy az állam a kompenzáció többszörösét spórolhatja meg a hatékonyság növelésével.
Szakértők szerint nemcsak gazda sági okokból, hanem az orvoshiány miatt is különösen felértékelődhet a gyógyszerészek és a patikák szerepe a jövőben. Valószínűleg arra lehet számítani, hogy éppen a prevencióban, az emberek egészségtudatos maga tartásának segítésében és megőrzésében, valamint a gyógyszeres terápiák hatékonyságának javításában kaphatnának szót. Ehhez természetesen megfelelő körülményeket kell teremteni, egyetlen vérnyomásmérő készülék vagy néhány brosúra kevés hozzá. A feladványt az ismét kötelező tagságú kamarának kell megoldania, ami nem lesz könnyű.
Niczky Emőke
forrás: Magyar Hírlap
A cikk elérhető a magyarhirlap.hu oldalon is!