A MGYK elnöksége 2018. április 19-én tartotta ülését a Kamara székházában, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok végig határozatképes számban voltak jelen.
Dr. Hankó Zoltán a napirend elfogadása után az előző elnökségi ülés óta történt eseményekről adott tájékoztatást. A sort a tatai Vándorgyűléssel kezdte. Mint mondta, a Területi Elnökök Értekezlete (TEÉ) már értékelte a rendezvényt, és az elnök tett néhány személyes megjegyzést is. Elmondta, általános vélemény, hogy a rendezvény szakmailag és szakmapolitikai szempontból is elérte a célját: a jövőkép- és cselekvési program alkotás időszaka lezárult, a dokumentumokat minden kamarai testület elfogadta és ez az alapja a kormánnyal Tatán megújított együttműködési megállapodásnak is. Az eddigiek közül most voltak legtöbben a vándorgyűlésen és az előadások is magas színvonalúak voltak. Zsúfolt volt a program, nem jutott idő személyes beszélgetésekre. Többször nem tartották be az időhatárokat az előadók, emiatt csúszások is voltak. Többen szerették volna a fiatalok önálló szekcióját és volt, aki a gyógyszertári helyettesítéssel kapcsolatban szeretett volna szélesebb körű tájékoztatást. Az elnök külön is kiemelte, hogy a közpolitika és a szakma meghívott vezető szereplői is kivétel nélkül fontosnak tartották a részvételt és a kamarával történő kapcsolatépítést. Külön szólt a kiadványokról is, amelyek betöltötték a funkciójukat.
A következőkben a március 22-i elnökségi ülésen történtek „utóéletéről” is beszámolt. Az ügyeleti szabályozással kapcsolatos kamarai véleményt az elmúlt hetekben több alkalommal ismertették az államtitkárság vezetőivel; április 17-én személyes egyeztetés is volt ebben az ügyben dr. Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkárral és dr. Ladányi Márta helyettes államtitkárral. Az Államtitkárság továbbra is elkötelezett a kérdéskör megnyugtató rendezéséért. Az elnök tájékoztatott, hogy a Kamara elnökségének elutasító álláspontját az OGYÉI által kezdeményezett gyógyszertári hatósági lekérdezési modul szoftverfejlesztésről hivatalosan megküldte az OGYÉI főigazgatójának, egyben az ügyben további egyeztetést javasolt. Az elnök kitért arra is, hogy a TEÉ április 12-i ülésén a Kamara elnökségének az ügyelettel és a hatósági lekérdezési modul fejlesztéssel kapcsolatos álláspontját konszenzusos szavazással egyetértőleg támogatta.
A kórházi gyógyszerészek által a betegbiztonság növelését célzó műhelymunkát bemutató megbeszélésen az államtitkárságon dr. Hankó Zoltán is részt vett. Két téma került szóba: a kórházba bevitt gyógyszerek problémaköre és a unit dose rendszerek szabályozása. Az ezzel kapcsolatos egyeztetések folytatódni fognak. Az elnök és dr. Horváth-Sziklai Attila részt vett egy Szegeden tartott EESZT-fejlesztéssel és telemedicinával foglalkozó konferencián. Az elnök megjegyezte, „belátható időn belül a gyógyszerellátáson belül is felmerülnek a telemedicina lehetőségei, így el kell kezdeni kidolgozni ezen a területen is a kamarai álláspontot.”
A továbbiakban az EESZT keretében a gyógyászati segédeszközökkel (gyse) foglalkozó megbeszélés került szóba, ahol dr. Bartus György és dr. és Hankó Zoltán vett részt. Elsődlegesen a sorozatgyártású gyse-termékekről egyeztettek, ugyanis mint említette, az egyedi méretvételhez kötött eszközök beillesztése a rendszerbe egy következő fázisban lesz lehetséges. A megbeszélésen a forgalmazók azt kérték, hogy a gyse vonatkozásában a gyógyszertárak két napos foglalási lehetősége kerüljön kiiktatásra, ugyanis a gyógyszertárak nagy száma miatt ez a gyse boltokkal szemben versenyelőnyt jelent a számukra. A Kamara elnökének elhárító álláspontjával az elnökség is egyetért.
A tájékoztató további részében dr. Horváth-Sziklai Attila számolt be a HUMVO továbbképző konferenciájáról. Hangsúlyozta, ennek létrehozása uniós kötelezettség volt, senki nem bújhat ki alóla. Szóba került, hogy dr. Sohajda Attila és dr. Hankó Zoltán több alkalommal vettek részt előadóként a graduális és posztgraduális képzésben, valamint hogy immáron nyolcadik alkalommal tartottak versenyt gyógyszerészhallgatók számára a Kamara székházában – ezen az igazgató képviselte a Kamarát. A kamarai elnök előadást tartott az Orvosok Polgári Köre rendezvényén, ahol a gyógyszerészek és az orvosok közös tervei is szóba kerültek. Ezt követően dr. Brezanóczy Ferenc számolt be a TEÉ-ről, a főbb témák a következők voltak: Vándorgyűlés értékelése, patikanapi előkészületek, elkülönített alaphoz érkezett kérelmek.
A tájékoztató végén a konkrét időponthoz nem köthető események kerültek említésre, így az Egészségügyi Közlöny 2018. március 27-i számában megjelent négy gyógyszerészi gondozási szakmai irányelv. Szó esett továbbá Phoenix Pharma Zrt. értekezletéről, ahol az egyik előadó a TEÉ februári ülésén hozott, gyógyszertári marketinggel kapcsolatos állásfoglalását vitatta. Felvetésre reagálva az elnök – a részletekről nem beszélve – tájékoztatott, hogy a honlapon olvasható esetismertetéssel kapcsolatos konkrét adatokról államtitkár urat tájékoztatta. Dr. Raffay Bálint, az OGYÉI főigazgató helyettese által kezdeményezett fórumok említésével zárult a beszámoló, melyek tényéről az eseményeken részvevő elnökségi tagok elismerően nyilatkoztak.
A döntéshozatalt igénylő napirendi pontok megtárgyalása következett ez után, elsőként a jövőképpel, illetve a cselekvési programmal kapcsolatos teendők. A kérdés megvitatása után az elnökség felkérte dr. Hankó Zoltánt, dr. Sohajda Attilát, dr. Horváth-Sziklai Attilát és dr. Torma Ádámot, hogy a következő elnökségi ülésre tegyenek javaslatot a Kamara szervezeti struktúrájának szükséges változtatásaira. Az Elkülönített alap felhasználáshoz érkezett három kérelem elbírálása volt a következő napirendi pont. Az elnökség a felügyelő bizottság véleményének ismeretében dönt a támogatásokról. Ezt követően dr. Nyíri László tájékoztatott a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos ajánlatokról, majd az FHB ajánlatáról. A 2018-as Patikanap, illetve az azt megelőző Pre-patikanap volt a következő téma. A Rozsnyay Emlékverseny és a Semmelweis Egyetem diplomaosztó ünnepségének támogatásáról is döntött az elnökség, majd tájékoztató hangzott el a Hungaropharma QB akvizíciójáról.
A továbbiakban a honlap megújítása került szóba. Mivel az ezzel kapcsolatos ajánlatról nem sikerült konszenzusra jutni, további megbeszélésekre kell sort keríteni, melyre vonatkozóan az elnökség határidővel kérte fel az előkészítésben részt vevőket. Végezetül a GDPR-ral kapcsolatos feladatok kerültek szóba. A napirend megtárgyalására az elnök meghívta az Augmented Standard Institute Alapítvány vezetőjét és munkatársait, akik részletesen ismertették a Kamara tagjai által működtetett gyógyszertáraknak felkínált csomagot, amely a május 26-tól hatályos uniós általános adatvédelmi rendeletnek való megfelelést szolgálja. Az alapítvány más hivatásrendi kamara magánszemély és vállalkozó tagjainak fejlesztett ki programot, amelynek „tesztgyógyszertárak” közreműködésével folyik a gyógyszertárakra adaptálása. Az elnökség egyetért azzal, hogy a teszt sikeres befejezését követően a program a gyógyszertáraknak elérhető legyen, és az ehhez szükséges szerződés aláírására felhatalmazta az elnököt. A program igénybe vétele a gyógyszertáraknak kedvező anyagi feltételekkel lesz lehetséges. Az ismertetett ütemezés szerint a gyógyszertárak várhatóan május első hetének végétől érhetik el a programot, amellyel kapcsolatban a Kamara a továbbiakban részletes információt nyújt.
mgyk.gyh