Az MGYK elnöksége 2016. december 15-én tartotta a területi elnökökkel kibővített ülését a Benczúr Hotelban, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán vezette, az elnökségi tagok és a területi elnökök végig határozatképes számban voltak jelen.
Az év utolsó elnökségi ülése dr. Hankó Zoltán bevezetőjével vette kezdetét, köszöntötte az elnökség tagjait, a területi elnököket és a meghívott vendégeket: prof. dr. Balogh Sándort, a Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesülete (MÁOTE) elnökét, prof. dr. Szökő Évát, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) elnökét, dr. Füredi Gyulát, a MÁOTE előző elnökét, dr. Papp Renátát, a MÁOTE főtitkárát és dr. Horváth Lászlót, az MGYT főtitkárát.
A napirend elfogadása után a MÁOTE és az MGYK közötti együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásával folytatódott az ülés. Dr. Hankó elmondta, régóta hagyománya van a háziorvosok és a gyógyszerészek közti együttműködésnek és úgyszintén több éve meglévő kapcsolatok vannak a MÁOTE és a Kamara vezetői között. A mostani megállapodás létrejöttét a háziorvosok kezdeményezték, remélhetőleg további hatékony és operatív munka lesz az eredménye a két szervezet közötti és a két szakma gyakorlói között is. A kamara különös várakozással tekint az orvos-gyógyszerész napok megújítása elé. Ehhez viszont gyógyszerészi részről elengedhetetlen az MGYT részvétele is zárta bevezetőjét és adta át a szót Balogh professzornak, aki hangsúlyozta, hogy ugyanabban a cipőben járunk, a közös pont a gyógyszer, így szakmapolitikai kérdésekben is együtt kell fellépniük a döntéshozóknál. Annak a reményének is hangot adott, hogy komoly tartalmi haszna lesz a megállapodásnak. Prof. dr. Szökő Éva is úgy látta, ha közösen végzik a munkát, az mindkét fél számára előnyös lehet. A hagyományosan jó orvos-gyógyszerész kapcsolat ma helyenként nehézségekbe ütközik, ezért is tartja fontosnak e megállapodást, ami szakmai szempontból megkerülhetetlen. Az alapellátásban dolgozunk, és innen jött az ötlet, hogy a személyes kapcsolatot szakmai együttműködéssé alakítsuk vette át a szót dr. Papp. Az alapellátásban az egyik cél, hogy praxis közösségek alakuljanak, és mielőtt ezekbe más végzettséggel rendelkező új kollégákat is bevonnának, szükségük van az alapellátásban régóta közreműködő gyógyszerész szakemberekkel való együttműködésre. Dr. Füredi személyes élményét osztotta meg a jelenlévőkkel az orvos-gyógyszerész kapcsolatról, hangsúlyozva a személyes kapcsolat fontosságát. A köszöntő szavak után prof. dr. Balogh és dr. Hankó aláírták a megállapodást.
Az ülés az etikai eljárásrend korrekciójára való javaslat megvitatásával folytatódott. Az elnökség javasolja az első fokú etikai bizottságoknak, hogy a döntéseik jogi véleményezés és ellenjegyzés után kerüljenek véglegesítésre.
Ezt követően az előző elnökségi ülés óta történt eseményekről tájékoztatott a kamarai elnök. Elsőként a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalában az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos nyílt nap került említésre, ahol dr. Ilku Líviával és dr. Bérczi Istvánnal közösen tartott sajtótájékoztatót, majd dr. Horányi Tamás tartott előadást a program állásáról, ennek gyógyszertári vonatkozásairól pedig dr. Hankó számolt be. Végezetül kérdezz-felelek formájában lehetőségük nyílt a részvevőknek további tájékozódásra.
A Kamara hivatalában november végén tartott dékáni találkozót az Ipari Állandó Bizottság szervezte a gyógyszerészképzés ipari igényeknek való megfelelése érdekében. Dr. Csóka Gabriella és dr. Ács Zoltán beszámolójából kiderült, hogy a dékánok örömmel fogadták az ipar kezdeményezését és január végén már operatív kérdésekkel folytatódik az egyeztetés. A Phoenix Pharma Zrt. megalakulásának húsz éves évfordulóján tartott összejövetelen dr. Zalai Károly és dr. Horváth-Sziklai Attila képviselte a Kamarát. A budapesti szervezet küldöttközgyűlésén dr. Hankó is részt vett.
A rendszergazdákkal a kamarai elnök folytatott megbeszélést a Magyar Gyógyszer védjegyről, a pénztárgépekkel kapcsolatos aktuális problémákról és az egységes elektronikus piactér előkészítéséről hangzott el.
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság szegedi összejövetelén dr. Horváth-Sziklai Attila vett részt, aki beszámolt az e-recept projekt állásáról ott elhangzott tudnivalókról. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete által hirdetett Nekem Szól! Egészségértés Díj 2016. pályázatok elbírálásában dr. Horváth-Sziklai is részt vett, aki az ülésen tájékoztatott a díjátadó összejövetelről is. A következőkben dr. Hankó a dr. Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkárral, dr. Ladányi Márta helyettes államtitkárral, dr. Pozsgay Csilla főigazgatóval és a Népjóléti Bizottság témában illetékes tagjával folytatott egyeztetéseket említette, amelyekre amiatt került sor, mert Áder János köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte az országgyűlésnek az őszi egészségügyi salátatörvényt az OGYÉI ellenőrzési jogkörének kiterjesztésével kapcsolatos alkotmányos aggályai miatt. A törvényt néhány módosítással a parlament újra elfogadta; kihirdetésére a közeli napokban sor kerülhet.
Az MGYT tisztújító küldöttgyűlésén dr. Hankó képviselte a Kamarát, aki ezúton is gratulált az újonnan megválasztott tisztségviselőknek folytatódott a tájékoztatás. Szót ejtett az OEP-nél folyt elővásárlási joggal kapcsolatos bizottsági megbeszélésről, valamint az ágazati sztrájk tárgyalások következő összejöveteléről is. Dr. Horváth-Sziklai számolt be az OGYÉI tulajdonosi programhoz kapcsolódó konferenciájáról valamint egy másik OGYÉI konferenciáról is, ahol többek között a hatóság stratégiai elképzeléseit ismertették. Dr. Hankó és dr. Sohajda Attila a gyógyszertárak felelős gazdálkodásáról tartott előadást a pécsi szakgyógyszerész képzés részvevőinek. A kórházigazgatók értekezletére az EDDSZ és a három egészségügyi szakmai kamara elnökét is meghívták. Dr. Hankó ezzel kapcsolatban kiemelte, a megbeszélésen szóba került, hogy a kórházi gyógyszerészeket az orvosokkal egyező jogállás és bérbesorolás illeti meg.
Dr. Vimláti Gábor tájékoztatott, hogy elkezdődött azoknak a gyógyszerészeknek az összegyűjtése, akik valamilyen művészeti ágban is tevékenykednek, sikereket értek el. Dr. Sándor Csaba pedig a gyógyszerész bállal kapcsolatos tudnivalókat ismertette.
A továbbiakban dr. Hankó Balázs és dr. Sándor Csaba előterjesztésében tárgyalta és fogadta el az elnökség a Kamara 2017. I. félévi továbbképzési programját, majd dr. Horváth-Sziklai Attila tájékoztatott az OGYÉI-től megküldött, a gyógyszertárak létesítésével és működtetésével kapcsolatos határozatokról. Ez után dr. Sohajda Attila előterjesztésében A minimálbér és a garantált bérminimum változásának ágazati hatásai című előterjesztést vitatták meg. A vitában kikristályosodott, hogy a kormány ez irányú döntése a gyógyszertári ágazatban többletforrás bevonását indokolja. Ennek mértékére, formájára és megosztási módjára vonatkozóan a kamara javaslatot készít. Az elnökség és a területi elnökök értekezlete felkérte a szakmai, a jogi és a gazdasági munkabizottságokat, hogy néhány napon belül készítsenek olyan javaslatot, amelyet a kamara képviselni tud. A következőkben dr. Gutay Tibor terjesztette az elnökség elé az Integrációs Munkabizottság kamarai programját, illetve azokat az elvárásokat, amelyeket a fiatalok fogalmaztak meg a szervezettel szemben. A fiatalok a legutóbbi Gyógyszerész Köztestületi Napok ezzel foglalkozó fórumán elhangzottakra alapozva egy komplex, 6 pontból álló dokumentumot állítottak össze, melyet a kamara elnöksége és a területi elnökök értekezlete is támogat, és a megvalósítás érdekében együttműködik a fiatalok képviselőivel. A következőkben a 2017. évi üléstervről döntöttek, majd megállapodtak Asklepios-Med támogatásáról.
Az ülés végén a Galenus Kft. által kiírt képzőművészeti pályázatok nyerteseinek díjazására került sor, a díjakat az alkotások méltatása mellett Fári István, a kft. igazgatója adta át. Az ülés a kamarai elnök és dr. Brezanóczy Ferenc, TEÉ elnök karácsonyi üdvözlő szavaival zárult.
mgyk.gyh