A MGYK elnöksége 2020. február 20-án tartotta soron következő ülését a Kamara székházában, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok végig határozatképes számban voltak jelen.
A napirend elfogadása után az előző ülés óta eltelt időszak kamarai eseményeit ismertette az elnök.
Képzés-szakképzés
Folytatódtak a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán a kurrikulum-reformmal foglalkozó megbeszélések, amelyen az MGYK-t az elnök képviselte (az előző időszak egyeztetéseiről az elnök már korábban beszámolt). Dr. Hankó Zoltán elmondta, jóváhagyás előtt áll egy terv, majd ismertette a korábban oktatott tantárgyak óraszámában terv szerint beálló változásokat, illetve a tervezett új tantárgyakat. Külön is megemlítette, hogy olyan tárgyak oktatása indulhat el, mint példáulstatisztika,kommunikációs alapismeretek, közgazdasági alapismeretek, táplálkozástan, fitoterápia, biológiai gyógyszerek, farmakoökonómia, gyógyszerészi gazdálkodás és menedzsment, gyógyszerészi informatika, klinikai gyógyszerészi gyakorlat stb. Mindezek ismeretében, jelentős átalakítás várható a karon az oktatásban.
Vízvári László osztályvezetővel (Emberi Erőforrások Minisztériuma) informális egyeztetésen vett részt dr. Hankó és dr. Horváth-Sziklai Attila, ahol az asszisztens/szakasszisztens képzéssel kapcsolatos kérdéseket, ezen belül is különösen a szakasszisztens-képzés készülő változásait vitatták meg. A megbeszélést követően a Kamara az asszisztens- és szakasszisztens-képzés reformjával kapcsolatos javaslatait az államtitkárságnak benyújtotta. (Az ezzel kapcsolatos háttéranyagot az ülés részvevői is kézhez kapták.)
Az elnök arról is tájékoztatott, hogy az Államtitkárságtól néhány korrekciós javaslattal visszakapták a gyógyszerész szakképzés átalakítására vonatkozó, tavaly augusztusban, a négy gyógyszerészkarral és az MGYT-vel közösen benyújtott javaslatcsomagot. A kért korrekciók a javaslat koncepcionális elemeit nem érintik, azok pontosító jellegűek. Az egyeztetés a válaszról a karokkal és a Társasággal megkezdődött. Az Államtitkárság a választ március elejéig várja. Az elnök reméli, hogy ezt követően már gyorsan megszülethetnek a várt változások.
Hatósági és kormányzati egyeztetések
Latorcai Csaba közigazgatási államtitkár a vidék gyógyszerellátásának fejlesztésével kapcsolatban egyeztetett a kamarai elnökkel. A gyógyszerellátás jelenlegi adatait, nehézségeit végigbeszélve tett javaslatot az elnök a kistelepülések gyógyszerellátásának biztosítására. (Az ezzel kapcsolatos, Államtitkárságra benyújtott háttéranyagot az ülés résztvevői is kézhez kapták.)
A Belügyminisztérium egyik vezető munkatársa a koronavírus esetleges hazai járványával kapcsolatban felvette a kapcsolatot a kamarai elnökkel, ahol egyeztették a gyógyszertárak speciális igényeit. Az elnök ez ügyben a Hungaropharma-val is kapcsolatban áll – hangzott el.
Az OGYÉI január 23-i konferenciáján egy gyógyszerhiánnyal kapcsolatos kerekasztal megbeszélésen a kamarai elnök is részt vett. Megvitatták a gyógyszerhiányok okait, kezelésüket és menedzselésüket. Az elnök az alprazolam ügyet külön is megemlítette, ami arra példa, hogy egy kellően végig nem gondolt jogszabály-módosítás is generálhat gyógyszerhiányt.
Dr. El Koulali Zakariás országos tiszti főgyógyszerésszel dr. Hankó egyeztetett több gyógyszertár ügyében. Az ügyek egy része hatósági eljárás keretei között tisztázható, viszont vannak olyan ügyek is, amelyek jogszabály-módosítás szükségességét vetik fel. Egyetértés van abban is, hogy az ügyelet szabályozása kapcsán a hatóság és a Kamara közösen kezdeményezzen érdemi egyeztetést az Államtitkárságon.
EESZT-vel kapcsolatos egyeztetések
Az EMMI-ben tartott, a felírási igazolással kapcsolatos egyeztetésen dr. Hankó és dr. Horváth-Sziklai Attila vett részt. Megállapodtak annak végleges formájáról, de azóta – az elnök információi szerint – új szempontok is felmerültek, amelyek tisztázására várhatóan a közeljövőben kerül sor. A meghatalmazással történő gyógyszerkiváltással kapcsolatos kérdések is újra napirendre kerültek.
Az EMMI-ben tartott másik egyeztetés témája a szerializáció kapcsán kijelentett doboz-adatok NEAK adatbázisba történő átvétele volt. Ezt a NEAK kezdeményezte. A szerializáció célja nem ez, ugyanakkor egy egységes kódrendszer kialakítása indokolt lenne. Az elnök kiemelte, a Kamara abban érdekelt, hogy a gyógyszertáraknak csak egyszer (az EESZT felé) kelljen adatot szolgáltatni úgy, hogy ezzel az összes többi kormányzati ellenőrzési, finanszírozási és hamisítás-ellenes adatszolgáltatási igény is kielégíthető legyen. Az EESZT létrehozásának egyik deklarált célja is ez volt.
Szepesházi Zsolt, a Novodata/LX-Line új elnöke a Kamarával való együttműködésük erősítése érdekében kezdeményezett megbeszélést. A kamarai elnök indokoltnak tartja, hogy jöjjön létre valamilyen egységes kommunikációs platform a gyógyszerészek és a rendszergazdák között. A legnagyobb rendszergazda új elnökével folytatott megbeszélésen az MGYK-val való együttműködés szakmai kereteinek kibővítésére több javaslat is megfogalmazódott, melyek megvalósítására a közös gondolkodás elindul.
Szakmai szervezetekkel való egyeztetések
A MÉKISZ, a HENT, a gyógyszer-nagykereskedők és az MGYK biztonságos gyógyszertári étrend-kiegészítő programjával kapcsolatos megbeszélésén a kamarai elnök mellett dr. Torma Ádám és dr. Schlégel Péter vett részt. A cél a program „felpörgetése” volt, amihez új promóciós elemek bevezetése és egy reklámfilm is segítséget nyújthat.
Dr. Hankó Zoltán és dr. Horváth-Sziklai Attila az MGYK képviseletében részt vett a XI. Gyógyszerészhallgatók Országos Találkozója és Gyógyszerészbörze rendezvényen. A hivataligazgató tájékoztatójában elmondta, az idei téma a gyógyszerészi kompetenciák – ezen belül a gyógyszerészek szerepvállalása volt a vényírásban és a vakcinációban. Dr. Somogyi Orsolya előadást tartott a gyógyszerészhallgatók összejövetelén, az elnökségi ülésen a továbbiakban ő is beszámolt erről.
A Magyar Szakmai Kamarák Szövetsége közgyűlésén dr. Horváth-Sziklai Attila vett részt az MGYK színeiben. Mint elmondta, közös állásfoglalás készül a Szövetség és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara között. A gyógyszerészkamara deklarált célja az iparkamarai regisztrációs díj eltörlése.
Egyéb egyeztetések
A kamarai elnök és dr. Horváth-Sziklai Attila részt vett a soron következő sztrájktárgyalás előkészítő megbeszélésen. Az EDDSZ és a MOK között az előző hetekben nyílt színen zajló vita feloldásában az MGYK aktív szerepet vállalt. A kamarai elnök Salgótarjánban egyeztetett a megyei kamarai elnökkel és városi kórház igazgatójával egy gyógyszertár bezárása okozta krízishelyzet megoldása ügyében. A kamarai elnök részt vett a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Szervezet kibővített ülésén.
GDPR- adatkezelés
A kamarai elnök és dr. Sándor Csaba az IQVIA (volt IMS) képviselőjével folytatott megbeszélést a Kamarában az egészségügyi személyes adatok kezeléséről.
2018-as mérlegbeszámoló
Dr. Sohajda Attila tájékoztatott a 2018-as mérlegbeszámolóról. Részletesen ismertette az összefoglaló táblázat adatait, amelyet az ülés részvevőinek háttéranyagként kiosztottak. Az adatok elemzése után összefoglalásként elmondta, 2018-ban viszonylag kevés pluszforrás érkezett. Emelkedett ugyan a generikus és a működési támogatás összege, ennek ellenére nem lehet mondani, hogy javulás lett volna a jövedelmezhetőségben. Elengedhetetlen új források megjelenése.
Gyógyszerészbál
Az idei gyógyszerészbálról, a szervezést végző Békéshelp Kft. ügyvezetője, dr. Sándor Csaba számolt be. Mint elmondta, többnyire pozitív visszajelzés érkezett hozzá. A létszám a szokásos volt, külön örömére szolgált a határon túli kollégák nagy számban való részvétele. Kérte, hogy a bállal kapcsolatos kérdőívet minél többen töltsék ki, hogy jövőre még nagyobb sikerrel tarthassák meg ezt az összejövetelt.
Kamarai megbeszélések
Sor került az idei első titkárságvezetői értekezletre (évente kétszer tartanak ilyet), dr. Horváth-Sziklai Attila vezetésével. A téma a működési nyilvántartás volt.
A Felügyelő Bizottság alakuló ülésén dr. Hankó is részt vett. Mint elmondta, a bizottság feladatköre kibővült, már nemcsak a Kamara gazdálkodását vizsgálja, hanem a kamarai működés célszerűségét, alapszabállyal való harmonizációját és a szervezet integritását is. Ez is indokolja, hogy a területi szervezetek felügyelő bizottságaival minél hamarabb kerüljön sor egyeztetésre.
Ajánlatok
Az elnök tájékoztatott a Kamarához érkezett egyes ajánlatokról is. A GERARDUS Kft. kamarai vezetőknek vezetői tréninget ajánlott. A cég nem ismeretlen a Kamara előtt, ajánlatukat a TEÉ vezetői is megkapják.
Az elnök felvetette egy médiatrénig lehetőségét annak érdekében, hogy az országos és területi kamarai vezetők az újságírói megkeresésekre megfelelően tudjanak reagálni.
Dr. Horváth-Sziklai Attila tájékoztatott az OGYÉI-től megküldött, a gyógyszertárak létesítésével és működtetésével kapcsolatos határozatokról, majd a döntéshozatalt igénylő napirendi pontok következtek.
Döntéshozatalt igénylő napirendi pontok
– Döntés elnökségi ügyrend módosításáról
Az előterjesztésben foglaltakat elfogadták, az új ügyrend hatályba lépésének időpontja 2020. március 1.
– A gyógyszertárak OGYÉI jelentéstételi kötelezettségére megoldási javaslat.
A javaslatot megvitatták, döntéshozatalra nem volt szükség.
– Döntés a munkabizottságok összetételéről és programjáról
Az elnökség az alábbi munkabizottságok létrehozásáról döntött:
- Integritás-fejlesztésért felelős munkabizottság,
- Gazdasági munkabizottság,
- Jogi Munkabizottság,
- Ifjúsági Állandó Bizottság,
- Kommunikációs bizottság,
- Nemzetközi kapcsolatok bizottság.
Szükséges egy szakmai munkabizottság létrehozása is, amelyről az elnökség várhatóan a soron következő ülésén dönt.
– Döntés projekt megvalósításokról
Az elnökség az alábbi projektek elindításáról és felelőseinek kijelöléséről döntött.
- Komplex gyógyszertári adherencia-fejlesztő program,
- Biztonságos étrend-kiegészítő program,
- Asszisztens- és szakasszisztens-képzés reformja,
- Kamara megjelenése a közösségi médiában,
- Gyógyszertári marketing szabályozás és gyakorlat reformja,
- Klinikai gyógyszerészi státuszok jogi és szakmai feltételei.
Az elnökség a Magyar Gyógyszer Védjegy programhoz kapcsolódó projektről és a kamarai szolgáltatások fejlesztéséről várhatóan soron következő ülésén dönt.
– Döntés a vándorgyűlés szakmai programjáról
A XII. Vándorgyűlésre idén március 19-21. között Zalakaroson kerül sor.
– A Patikanap szervezésével kapcsolatos döntések
A Patikanap időpontja június 10., szerda.
mgyk.gyh