Az MGYK elnöksége 2024. szeptember 26-án tartotta soron következő ülését a Kamara budapesti székházában, amelyet dr. Hankó Zoltán elnök vezetett. A határozatképességet az elnökség mindvégig biztosította. Az ülésen állandó meghívottként a TEÉ több tagja is részt vett, továbbá a MOSZ képviseletében dr. Csontos Ildikó alelnök, dr. Illés Zsuzsanna, a MAGYOSZ igazgatója és Rózsa Melinda, a MESZK Gyógyszertári Asszisztens Tagozatának elnöke.
Az összejövetel dr. Hankó Zoltán köszöntő szavaival vette kezdetét, majd a jegyzőkönyvvezető és a jegyzőkönyv-hitelesítők megválasztása után az elnökség elfogadta a napirendet. Ezt követte az elnök tájékoztatója az előző ülésük óta történtekről.
Az előző elnökségi ülés óta történtekről
Kormányzati és hatósági egyeztetések
– Lóga Máté gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkár és Kern Tamás kabinetfőnök dr. Hankó Zoltánnal egyeztetett a Kamara stratégiai javaslataival kapcsolatban. A kamarai elnök átadta az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos kamarai javaslatot is.
– A Belügyminisztériumban az ügyeletet követő kötelező pihenőidővel kapcsolatos megbeszélésen a MOK, a MESZK, a Magyar Kórházszövetség, a Magyar Orvosok Szakszervezete és az MSZ-EDDSZ képviselői mellett a Kamara képviseletében dr. Hankó Zoltán és dr. Horváth-Sziklai Attila vett részt.
– Dr. Hankó személyesen egyeztetett a Kamara céljairól dr. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel.
– A kamarai elnök és dr. Horváth-Sziklai Attila a Nemzetgazdasági Minisztérium kamarai kapcsolattartójával egyeztetett az MGYK céljairól.
Kamarai egyeztetések
– Dr. Hankó és dr. Horváth-Sziklai Attila meghívottként vett részt az országos Felügyelő Bizottság ülésén. Az ülésen tájékoztatást adtak az MGYK működésének szervezeti vonatkozásairól, a célkitűzéseiről és az aktuális szakmapolitikai témákról. Az elnök úgy összegzett, hogy „jó hangulatú, értelmes konzultáció volt”.
– A klinikai gyógyszerészi státuszok jogszabályi kereteinek megteremtésével kapcsolatos megbeszélésen az elnök mellett dr. Süle András és dr. Bodó Gabriella (OKFŐ) vett részt.
– Dr. Fittler András, a PTE GYTK dékánja azzal kapcsolatban kereste a Kamarát, hogy a jövő márciusra tervezett kötelező szinten tartó továbbképzésükre a kamarai témákhoz kamarai előadókat kérjen fel.
Kamarai aktivitások
– A Területi Elnökök Értekezlete szeptember 4-én tartotta ülését, ahol az ügyeleti koncepció véglegesítése volt az egyik fő téma; ez ügyben konszenzusos megállapodás született. A másik fő téma a 2025-ös tagdíj kérdése volt, dr. Zalai Károly ismertette a módosítás lehetséges variációit. A kamarai elnök tájékoztatójában elmondta, ha nem változtatnak a tagdíjstruktúrán, akkor jövőre indokolatlanul nagy emelés várható. „Olyan javasat kell, ami garantálja az MGYK egészének 2025-ös működését, ugyanakkor az indokoltnál nem jelent nagyobb terhet a tagoknak” – emelte ki.
– A MESZK szeptember 5-7-i siófoki konferenciájának nyitó napján dr. Hankó és dr. Horváth-Sziklai Attila képviselte a Kamarát.
– Dr. Hankó kötelező szinten tartó továbbképzésen adott elő.
– Dr. Horváth-Sziklai Attila beszámolt a Magyar Szakmai Kamarák Szövetségének közgyűléséről, ahol ő képviselte a Kamarát.
– Szeptember 14-én került sor Sopronban a Nikolics Károly tudományos emlékülésre, ahol a kamarai elnök is előadást tartott. Dr. Zalai Károly, dr. Horváth-Sziklai Attila és dr. Pápai Zoltán Győr-Moson-Sopron vármegyei elnök is részt vett az összejövetelen.
– „Gyógyszerautomaták jövője a lakossági gyógyszerellátásban” címmel meghívásos miniszimpóziumra került sor szeptember 17-én az MGYK országos szervezete előadótermében, melyre az elnökség tagjai és a területi elnökök voltak hivatalosak. A moderátor dr. Fejes Szabolcs alelnök volt. A téma önálló napirendi pontként is szerepelt az ülésen.
– A szegedi Szent-Györgyi Albert Agórában tudományos ülést szerveztek abból az alkalomból, hogy 25 éve hozták létre a Klinikai Gyógyszerészeti Intézetet.
– Dr. Hankó Zoltán részt vett a döntően GYSE-boltokat tömörítő Forgalmazók az Egészségért Szövetség (DESZ) visegrádi konferenciáján, ahol többek között dr. Bidló Judit h. államtitkár, dr. Karsay Ákos NEAK főosztályvezető és Mázi Miklós informatikai szakértő (ESZFK) is előadást tartott. Az elnök röviden tájékoztatott az ott elhangzottakról.
– Dr. Ilku Lívia számolt be a szeptember 20-21. között Gyöngyösön tartott Országos Gyógyszertári Asszisztens Továbbképző Előadói Vándorserleg versenyről, amelyet az Orea-Hygiea pro Assistentiam Pharmaciae Alapítvány szervezett. Ő volt zsüri elnöke, dr. Horváth-Sziklai Attila pedig az egyik zsüritag. Dr. Ilku Lívia elmondta, hogy rendkívül színvonalas előadások hangzottak el, az idei volt az elmúlt évek egyik legszínvonalasabb előadói versenye.
– Dr. Hankó és dr. Süle András a szakképzésben tartott előadást.
– Szeptember 23-án került sor a gyógyszertár-működtetés aktuális kérdéseiről szóló kamarai továbbképzésre az MGYK országos szervezet előadótermében. Dr. Sándor Csaba, a szervező Békéshelp Kft. ügyvezetője tájékoztatójában további továbbképzésekkel kapcsolatos terveikről is beszámolt.
– Dr. Hankó részt vett a Vas vármegyei szervezet közgyűlésén. „Meglepően sokan voltak, jó hangulatú ülés volt” – jegyezte meg.
– Dr. Hankó részt vett a Viridis Pharma Gyógyszernagykereskedelmi Kft. Felügyelő Bizottságának ülésén.
Egyéb
– Szeptember 6-án jelent meg a HVG-ben és a 444-en egy, a gyógyszerészek körében nagy visszhangot kiváltó cikk, ami az egészségügyből történő 2024. évi forráskivonásokat taxatíve sorolta, és amelyben a működési célú vissza nem térítendő támogatás 30%-os csökkentését írták le. Az elnök elmondta, hogy ebből azért nem érzékeltek a gyógyszertárak semmit, mert a gyógyszertárak részére elkülönített, de fel nem használt rezsitámogatás összegével pótolták a támogatás csökkentését.
– Szeptember 10-én a Kossuth Rádióban összeállítás hangzott el az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban. A beszélgetésen részt vett dr. Hankó Zoltán mellett Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője és Shenker-Horváth Kinga, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Sport-táplálkozástudományi Központjának vezető dietetikusa. Az elnök elmondta, hogy mindhárman az étrend-kiegészítők forgalmazási feltételeinek módosítása mellett érveltek és megjegyezte, hogy valószínűleg újra kezdődik az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos kodifikációs előkészítő munka. A közmédia a közeli napokban újabb műsoridőt szán az étrend-kiegészítőkre.
– Elkészültek, illetve aláírásra készek az IQVIA-val és az MBH Bankkal kötendő szerződések dokumentumai.
– A tájékoztató végén dr. Horváth-Sziklai Attila számolt be az NNGYK-tól kapott, a gyógyszertárak alapításával és működtetésével kapcsolatos határozatokról.
Döntéshozatalt igénylő napirendi pontok
– Kamarai gyógyszertári ügyeleti koncepció
Dr. Hankó Zoltán terjesztette elő a dr. Sohajda Attilával véglegesített ügyeleti koncepciót és bejelentette, hogy az országos tiszti főgyógyszerésznek már megküldte. Az elnökség jóváhagyólag tudomásul vette az elnökség és a TEÉ által kidolgozott koncepciót és felkérte az elnököt, hogy ezzel kapcsolatban az NNGYK-val egyeztessen a hatóság és az MGYK konszenzusos álláspontjáért.
– A gyógyszertári robotrendszerekkel kapcsolatos kamarai álláspont kialakítása
Dr. Fejes Szabolcs alelnök és dr. Hankó Zoltán elnök előterjesztésének meghallgatása után az elnökség és a TEÉ tagjai elmondták véleményeiket a gyógyszertári robotrendszerekkel kapcsolatban. Az elnökség úgy döntött, hogy vitán elhangzottak figyelembevételével az előterjesztést a TEÉ soron következő ülésére továbbítják.
– Aktuális bérelemzés – felmérés
Dr. Torma Ádám bemutatta a Gazdasági munkabizottság gyógyszertári alkalmazotti munkabér-felmérésének eredményét. Az elnökség kérte a dokumentum közzétételét, továbbá felkérte a munkabizottságot, hogy az Alkalmazotti Állandó Bizottsággal vegye fel a kapcsolatot, továbbá az Ipari Állandó Bizottsággal együtt készítsen egy iparban foglalkoztatott gyógyszerészekre vonatkozó munkabérfelmérést.
Az Alapszabály módosításának előkésztése (tagdíj)
Dr. Zalai Károly főtitkár ismertette a 2025. évi tagdíjjal és tagdíj megosztással kapcsolatos javaslatot. Az elnökség a vitában elhangzottak figyelembevételével és módosításokkal további megvitatásra a TEÉ elé terjeszti a javaslatot.
– Döntés a küldöttközgyűlés összehívásáról
A 2024. évi őszi rendes küldöttközgyűlés időpontja: 2024. november 23. (szombat), 10:00 óra. Helyszín: Hotel Benczúr (1068 Budapest, Benczúr u. 35.).
– Döntés a Gyógyszerész Köztestületi Napról
Az idei Gyógyszerész Köztestületi Nap a küldöttközgyűléssel egy napon, november 23-án kerül megrendezésre. Az elnökség felkérte dr. Sándor Csabát az előkészítő munka elvégzésére.
– Döntés a „Kiváló Gyógyszerészi Gondozási díj” és a „Kiváló Gyógyszertári Asszisztensi díj” szabályzat módosításáról
Az előterjesztés értelmében módosítani kell az említett díjakra szóló javaslatok meghirdetésének és benyújtásának határidejét annak érdekében, hogy elegendő idő álljon rendelkezésre a döntésre és az átadási ünnepség szervezésére. Az elnökség az előterjesztést elfogadta.
– Döntés Kamarához érkezett támogatási kérelmekről
Az elnökség az SZTE GYTK Szegedi Gyógyszerészképzés Fejlesztéséért Alapítvány számára a 2024/25-ös tanév TDK konferenciája, és a Semmelweis Egyetem Tudományos Diákköri Tanács 2025. évi TDK konferenciája számára 100.000-100.000 Ft támogatást hagyott jóvá.
mgyk.gyh