Kedves Gyógyszerész Kollégák!
Jelentős gazdasági változások tanúi vagyunk szakmánkban. Hosszú évek óta először kapnak árrés-emelést a patikák. Sokszor sürgettük, kértük, hogy a betegellátás minőségi megtartása érdekében emeljék az árrés-tömegünket. Úgy gondoltuk, hogy az állami kassza terhére. A hárommilliárdos pénzügyi átcsoportosítás most a nagykereskedelemből elvont árrés-tömegből történik. Szerettük volna, ha pótlólagos forrás kiegészítést kap a szakma, de az állami költségvetés ezt nem tette lehetővé.
A bejelentést követő napon a nagykereskedők bejelentették, hogy a gyógyszertáraknak nyújtott kedvezmények csökkentésével válaszolnak a rendeletre.
Vagyis a gyógyszertárak gazdasági helyzete úgy látszik nem javulhat. Nem engedik.
Talán mégis?
A nagykereskedők által nyújtott kedvezmény forgalomfüggő, a gyógyszertár forgalma viszont érdemben csak meg nem engedhető eszközökkel növelhető (pl. ajándékozás). Az alacsony forgalmú gyógyszertárra az adott terület ellátásához szükség van, hiánya lakossági érdeket sért. Ez a patika az alacsony forgalom miatt nem, vagy alig kap nagykereskedői kedvezményt.
A gyógyszerár csökkenésből adódóan, forgalom volumen csökkenés következett, a nagykereskedői kedvezmények csökkentek. A gazdasági nehézségek miatt a gyógyszertárak nem tudnak határidőre fizetni, ezért ezek nem kapnak semmilyen kedvezményt. A most átcsoportosított árrés-tömeget minden patika megkapja, ez nem függ a kedvezménytől.
Tudom, hogy a most kapott árrés-módosítás, nagyon kevés, de el kell jutnunk abba a helyzetbe, hogy a patikáink léte és működése ne a nagykereskedők kedvezményétől függjön, hanem a szakmai munkánkkal a keletkezett árrés-tömegből fenn tudjuk tartani a patikáinkat, a munkatársaink bért és az államnak adót tudjuk fizetni. Ez egy jóléti országban elvárható feladat.
Úgy érzem, ha tovább módosítják az árrést, megkeresik a szakmában elgurult forintokat és a betegellátásra fordítjuk, akkor talán jó irányt is vehet az árrés-módosítási rendelet.
Szomorú tény , hogy a sokkal nagyobb pénzvolumennel működő nagykereskedők azonnal retorziós intézkedéssel fordultak a patikák felé. Ezt eredményezi a monopol/oligopol helyzet. Még emlékszünk arra, amikor 60 nagykereskedő volt. Tudom, az már sok volt, de a mostani három kevés és kiszolgáltatott helyzetet teremt.
Reménykedjünk, hogy a patikák gazdasági helyzetét a pénzügyi kormányzat ismeri, és segíteni akar. Ekkor a gyógyszerészek kiszolgáltatottsága nem csak a befektetőktől, hanem minden vonalon csökkenni fog.
Budapest, 2012. július 25.
Dr. Potocsny Mária
gyógyszerész