A Gyógyszerészi Hírlap júliusi számában is a szakmát érintő legfontosabb aktualitásokat találja: új sorozatunkban etikai kérdésekkel foglalkozunk és a közelmúlt több eseményéről is beszámolunk.
Patikanapi összeállítás
Patikanapi összeállításunkban az országos megnyitóról, illetve az ahhoz kapcsolódó szakmapolitikai kérdésekről olvashatnak. Egyebek mellett Ónódi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkát írásos köszöntőjét is itt találják:
A gyógyszerészek tulajdonlása azonban nem valamiféle öncélú lépés, hanem nagyon fontos alapja annak, hogy a patikák egyszerű kereskedelmi egységekből az egészségügyi ellátás fontos színtereivé válhassanak. A tulajdonos gyógyszerész, illetve az általa irányított egység nem pusztán gyógyszereket értékesít, hanem hivatásszerűen részt vesz a lakosság egészségének helyreállításában és védelmében
Tűnődések a gyógyszerészi etikáról
Új sorozatot indítunk Tűnődések a gyógyszerészi etikáról címmel prof. dr. Paál Tamás, a Kamara Etikai Kollégiumának elnöke írásaiból. Ennek első részéből idézünk:
Ma is előfordul, hogy gúnyosan megkérdik: Gyógyszerészi etika? Hol van ez leírva? Pedig a válasz egyszerű: Kamaránk Etikai kódexében! Kialakítása teljesen demokratikus módon történt: a Kamara tagjai − a szükséges többséggel − megválasztották a küldötteket, s a küldöttközgyűlés − ismét a szükséges többséggel − megszavazta az Etikai kódex szövegét. Főbb fejezetei a következő − kifejezetten a gyógyszerészi etika körébe tartozó − kérdéseket szabályozzák: alapvetések mi következik a gyógyszerészi esküből? A gyógyszerész a beteg szolgálatában. Titoktartási kötelezettség. A gyógyszerész felelőssége és függetlensége. A gyógyszertári marketing. A tisztességtelen gazdasági tevékenység tilalma. A gyógyszerészek egy más közti és az egészségügy más területén dolgozó szakemberekkel való viszonya.
Megszüntették a kötelezettségszegési eljárást
Mint ismeretes, az Európai Bizottság a 20134229 számon Magyarországgal szemben a gyógyszertárak létesítésének és tulajdonjogi korlátozása miatt indított kötelezettségszegési eljárást 2017. június 14-én megszüntette. Erre a következőkben még visszatérünk, most egy rövid tájékoztatót olvashatnak ezzel kapcsolatban.
Maga a bizottsági eljárás egy hosszabb folyamatnak volt a része. Már közvetlenül a liberalizáció leállítását követően a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége az Alkotmánybírósághoz fordult, kifogásolva a gyógyszer-gazdaságossági törvény patikatulajdonláshoz, láncképzés tiltásához és személyi joghoz tapadó rendelkezéseit... El akarták töröltetni a gyógyszerészek szakmai és lelkiismereti szabadságát biztosító rendelkezést a gyógyszerek expediálásához és a gyógyszerekről szóló tájékoztatás adásához kapcsolódóan. Meg akarták szüntetni a személyi jog sajátos funkcióját és a személyi jogos gyógyszerész szakmai státuszát (menedzsment jogok). Vissza akarták vonatni a személyi jogos gyógyszerész képviseleti jogait... Meg akarták semmisíttetni azokat a rendelkezéseket, amelyek kizárják az off-shore cégeket a patikaműködtetésből, és megint lehetővé akarták tenni a láncok építését. Az Alkotmánybíróság nem adott helyet a panaszuknak és 2012 nyarán lezárta az eljárást
Testvérmegyei találkozó Csíksomlyón
Rövid híreink között egyebek mellett beszámolót találnak az erdélyi kollégákkal való csíksomlyói találkozóról.
igyekeztünk megfogalmazni az elkövetkezendő időkben ránk váró feladatainkat, programjainkat és abban milyen közös pontokat tudunk találni. Így pontosítottuk az elsősorban Hargita Megyei Gyógyszerészkollégium (dr. Székely Pál alelnök) szervezésében megrendezésre kerülő szakmai továbbképzést, melyben részt vesz az MGYK Pest Megyei Szervezete és a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (Farkasné dr. Tompa Ildikó szervezési alelnök). A Gyógyszerészi tudományok válogatott fejezetei címet viselő továbbképzés mindkét országban akkreditált (GYOFTEX: 32 pont), 2017. szeptember 21-22-én Székelyudvarhelyen kerül megrendezésre. A továbbképzéssel összekapcsolva tervezzük a megyék vezetői közötti találkozások folytatását